این روزها اخبار ضد و نقیضی درباره ممنوعیت مبادله رمز ارزها منتشر شده است که این امر ما را بر آن داشت تا به‌عنوان مسئول سرمایه‌های شما کاربران محترم اکسکوینو، توضیحاتی را برای رفع ابهامات ارائه کنیم.

پلتفرم اکسکوینو، متعلق به شرکت «آرین داده پیوسته ایرانیان»، از نخستین شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی است که با مجوز معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، فعالیت خود را به‌صورت رسمی و از سال 1396 آغاز کرده است. اکسکوینو در این مدت توانسته است به یکی از پیشگامان حوزه رمز ارزها و بلاک چین در ایران تبدیل شود و همواره کوشیده است تا پاسخگوی نیازهای کاربران ایرانی در حوزه رمزارزها باشد. 

اکسکوینو با هدف ارائه خدمات مالی مبتنی بر ارز دیجیتال، بی‌نیاز کردن کاربران ایرانی از پلتفرم‌های خارجی، حفظ ارزش دارایی آن‌ها، بومی‌سازی فناوری‌های رمز ارز و بلاک چین و مرتفع ساختن نیاز کسب‌و‌کار‌های داخلی ضمن حفظ امنیت و محرمانگی، از سال‌ها پیش در این راه قدم گذاشته است.

هر چند اکسکوینو به دلیل ماهیت فناوری نوین در حوزه مالی و سرمایه طی سال‌های گذشته با مشکلات متعددی مواجه بوده است، با این حال همواره تلاش کرده است با غلبه بر تمامی مشکلات، اعتماد شما کاربران  عزیز را همچنان حفظ کند.

**درگاه پرداخت ریالی تنها یک ابزار خرید در صرافی‌های رمز ارز

برخی از رسانه‌ها در روز های اخیر اخباری را درباره مسدود شدن سایت‌های مبادله رمز ارزها منتشر کرده‌اند که  این امر سوالاتی را برای برخی از کاربران محترم ایجاد کرده است.

در این موج تخریبی خبری به مصوبه 13 مردادماه 1398 هیات وزیران در خصوص غیر مجاز بودن رمز ارزها در مبادلات پولی داخل کشور استناد شده است؛ در حالی که در همین مصوبه  استفاده از رمز ارزها، صرفا با قبول مسئولیت خطرپذیری توسط معامله‌گران نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

هجمه این اخبار منجر به ارائه بخشنامه‌ای به پرداخت یارها مبنی بر انسداد درگاه های پرداخت به کسب وکارهای غیر مجاز از جمله رمز ارزها شد. در حالی که درگاه پرداخت تنها یک ابزار خرید ریال در این صرافی‌هاست و راه‌های متعددی برای سرمایه‌گذاری در حوزه رمز ارز وجود دارد.

از آنجا که رمزارزهای داخل ولت اکسکوینو مانند ولت‌های بین‌المللی است و ارتباطی با مسائل مربوط به ریال در داخل کشور ندارد؛ به همین دلیل سرمایه کاربران اکسکوینو در ولت این پلتفرم امن و محفوظ است.

ذکر این نکته نیز جایز است که خروج سرمایه‌ها از کیف پول‌های امن ایرانی به سمت پلتفرم‌ها و ولت‌های خارجی به  دلیل تحریم‌ها، خطر بلوکه شدن سرمایه‌های ایرانیان را نیز به همراه دارد.

البته، ناگفته نماند که به‌رغم سیگنال‌های متناقض مسئولان اقتصادی کشور، هنوز نهادهای تصمیم‌گیرنده، مقررات شفاف و مشخصی را در این باره به تصویب و اجرایی نکرده‌اند؛ لذا تمامی فعالیت‌های اکسکوینو در زمینه رشد و توسعه جامعه رمزنگاری ایران، در چارچوب قوانین رسمی کشور بوده است. 

گفتنی است اکسکوینو از تصویب هرگونه لایحه یا قانون رسمی که با همفکری فعالان این عرصه شکل گرفته باشد نه تنها حمایت می‌کند، بلکه شفافیت قانون را اصلی‌ترین راه توسعه می‌داند.

 اکسکوینو به‌دنبال شفافیت در حوزه قانون‌گذاری است و آماده همکاری با  تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران این حوزه است.

سخنی با کاربران

همراهان عزیز توجه داشته باشند که اکسکوینو، تمامی بسترهای فنی و امنیتی لازم را برای تامین امنیت سرمایه کاربران خود فراهم کرده است. 

به‌علاوه، صحبت‌های منتشر شده توسط برخی از مسئولان، هنوز در حد اخبار و مصاحبه های فردی است. در صورت تصویب احتمالی قانون در این باره، همه دارایی‌های شما در کیف‌ پول اکسکوینو محفوظ است.  نکته حائز اهمیت آن است که حتی در صورت بسته شدن درگاه‌های واریز ریالی، این موضوع ارتباطی با رمزارزهای کاربران در سایت اکسکوینو ندارد و همواره امکان تسویه ریالی در این سامانه فراهم است. 

واقعیت آن است که بخش ریالی در حوزه رمز ارز ایران، یکی از کم اثرترین بخش‌ها در پلتفرم اکسکوینو است؛ زیرا این سامانه مانند سایر سامانه‌های مشابه در بازار جهانی با رمزارزهای برتر دنیا فعال است و ریال بخش کوچکی از آن است. به عبارتی، کاربران سود حاصل از تبادلات جهانی را با ریال به داخل کشور می آورند؛ اکسکوینو تمام توان خود را در جهت حفظ آرامش خاطر کاربران خود به کار گرفته و در صورت انتشار هرگونه خبر یا قانون رسمی، مراتب را به استحضار آن‌ها خواهد رساند.