سه شنبه , ۱۵ آذر ۱۴۰۱
تحلیل آن چین بیت‌کوین

تحلیل آن‌ چین (On_Chain) بیت کوین هفته ۴۸ گلسنود

بیت‌کوین طی هفته گذشته (۲۲-۲۹ نوامبر) در بازه قیمتی ۵۳۵۶۹-۵۹۳۰۰ دلار معامله شد. به خاطر ترس از شیوع سویه جدید ویروس کرونا، ارزش بیت‌کوین با نزول مواجه شد و به پایین‌ترین قیمت ماهانه ۵۳ هزار دلار رسید. در گزارش آن‌چین این هفته با بررسی دیتای درون شبکه‌ای شاخص‌های زیر را تحلیل می‌کنیم:

فهرست مطالب با دسترسی سریع

بیت‌کوین طی هفته گذشته (22-29 نوامبر) در بازه قیمتی 53569-59300 دلار معامله شد. به خاطر ترس از شیوع سویه جدید ویروس کرونا، ارزش بیت‌کوین با نزول مواجه شد و به پایین‌ترین قیمت ماهانه 53 هزار دلار رسید.

نزول قیمت بیت‌کوین از سقف تاریخی

قیمت بیتکوین از سقف تاریخی خود یعنی ۶۸ هزار دلار، اصلاح ۲۱.۸ درصدی طی این ماه داشته است. جالب توجه است که این اصلاح کمترین میزان (درصدی) نزول در سال ۲۰۲۱ است.

ژانویه: ۲۹.۴-%

فوریه: ۲۴.۲-%

آوریل: ۲۶.۵-%

می-جولای: ۵۴-%

سپتامبر: ۳۷.۲-%

نوامبر: ۲۱.۸-%

این اصلاح کمترین میزان (درصدی) نزول در سال 2021 است.

شاخص ارزش قراردادهای باز آپشن

توجه به بازار مشتقات یعنی فیوچرز و آپشن، به دلیل ماهیت استفاده از اهرم، حائز اهمیت است؛ زیرا استفاده از اهرم بالا منجر به نوسانات قیمتی می‌شود و می‌توانیم با تحلیل این داده‌ها دید خوبی نسبت به جهت بازار کسب کنیم.

در بازار آپشن، در بازه زمانی اکتبر تا نوامبر، شاهد ۱۲-۱۴ میلیارد دلار ارزش قراردادهای باز بوده‌ایم. ارزش کل قراردادهای باز این هفته از سقف فاصله گرفته و به دلیل قراردادهای با سررسید ۲۶ نوامبر،  به ۱۰ میلیارد دلار رسیده است.

توجه به بازار مشتقات یعنی فیوچرز و آپشن، به دلیل ماهیت استفاده از اهرم، بسیار حائز اهمیت است.

ارزش قراردادهای باز بیت‌کوین در فیوچرز

شاخص ارزش قراردادهای باز در بازار فیوچرز، نزدیک حد تاریخی خود قرار دارد و به ۴۰۰ هزار بیت‌کوین رسیده است. این شاخص را با تعداد بیت‌کوین بیان کرده‌ایم تا تاثیر نوسانات قیمتی را حذف کنیم.

در نمودار زیر می‌بینیم هنگامی که این شاخص به سقف رسیده، بلافاصله ارزش قراردادهای باز کاهش یافته زیرا به دلیل نوسان قیمت، معامله‌گران مجبور به بستن یا پوشش ریسک موقعیت‌های خود شده‌اند و پوزیشن‌های لانگ / شورت لیکوئید شده‌اند و این منجر به تغییر روند قیمت شده است.

هنگامی که قیمت در نزدیکی سقف تاریخی خود قرار دارد، معامله اهرمی ریسک بالایی دارد زیرا ممکن است روند نزولی شود و موقعیت اهرمی لیکوئید و منجر به از بین رفتن کل دارایی شود.

مثلا به نمودار ماه می توجه کنید که قیمت بیت‌کوین در سقف خود قرار داشت و اکثر معامله‌گران امیدوار به ادامه روند بوده‌اند و موقعیت‌های اهرمی لانگ اتخاذ کرده بودند؛ اما با نوسان قیمت، این موقعیت‌های لانگ لیکوئید شدند و بسیاری نیز در اسپات سیو سود کردند و این منجر به افزایش فشار فروش شد.

توجه کنید که لیکوئید شدن یا بستن موقعیت لانگ، به معنی فروش است؛ بنابراین زمان لیکوئید شدن لانگ‌ها، فشار فروش و زمان لیکوئید شدن شورت‌ها فشار خرید افزایش می‌یابد.

Open Interest: نشان‌دهنده مقدار سرمایه‌ای است که به بازار فیوچرز / آپشن وارد یا خارج می‌شود. اگر این شاخص افزایش یابد، بیانگر ورود پول بوده و نزول آن نشان‌دهنده خروج پول است.

Open Interest نشان‌دهنده مقدار سرمایه‌ای است که به بازار فیوچرز / آپشن وارد یا خارج می‌شود. اگر این شاخص افزایش یابد، بیانگر ورود پول بوده و نزول آن نشان‌دهنده خروج پول است.

فاندینگ ریت فیوچرز دائمی (پرپچوال)

در پوزیشن‌های فیوچرز، در مقابل هر موقعیت فروش و فروشنده یک خریدار و موقعیت خرید قرار دارد؛ یعنی در اکثر مواقع نمی‌توان درک صحیحی از جهت مارکت به دست آورد. در این بین، شاخص فاندینگ ریت برای معاملات پرپچوال فیوچرز، می‌تواند دید درستی از حرکت مارکت دهد که در حال حاضر اندکی مثبت است؛ بدین معنی که قدرت موقعیت‌های لانگ بیشتر از شورت است. توجه داشته باشید که فاندینگ ریت با اصلاح قیمت، کاهش یافته که بیانگر احتیاط بیشتر معامله‌گران است.

با این حال هنگامی که فاندینگ ریت مثبت است، کاهش قیمت قابل توجه بوده چراکه بخش بزرگی از بازار در این موقعیت، شورت می‌کنند (زیرا هنگامی که فاندینگ ریت مثبت است، خریداران لانگ باید مبلغ فاندینگ ریت را به شورت‌ها بپردازند) که منجر به کاهش قیمت می‌شود.

Funding Rate: نرخی است که معامله‌گران بازار معاملات قرارداد فیوچرز دائمی دارای پوزیشن باز، به طور متناوب وجهی را به نسبت پوزیشن خود دریافت و یا پرداخت می‌کنند.

فاندینگ ریت با اصلاح قیمت، کاهش یافته که بیانگر احتیاط بیشتر معامله‌گران است.

سلطه فیوچرز بورس کالای شیکاگو (CME)

پس از راه‌اندازی ETF فیوچرز بیت‌کوین در بازار آمریکا، شاخص ارزش قراردادهای باز (Open Interest) و حجم معاملات فیوچرز (آبی) در بورس شیکاگو افزایش چشمگیری داشته که این امر بیانگر افزایش علاقه‌مندی معامله‌گران به بازار فیوچرز مخصوصا در بورس شیکاگو است؛ زیرا افزایش ارزش قراردادهای باز، به منزله ورود سرمایه بیشتر به این بازار خواهد بود.

نمودار زیر نشان می‌دهد که قراردادهای باز شده در بازار CME، حدود ۱۹.۳ درصد از کل ارزش قراردادهای باز فیوچرز (در تمام صرافی‌ها) را تشکیل می‌دهد؛ این میزان در اوایل سپتامبر ۱۰ درصد بوده است. به طور مشابه، حجم معاملات CME نیز از ۱.۴% به ۶% در همان بازه زمانی افزایش یافته است.

افزایش ارزش قراردادهای باز، به منزله ورود سرمایه بیشتر به این بازار خواهد بود.

تحلیل هولدرهای کوتاه مدت

هزینه خرید هولدرهای کوتاه مدت

در گزارشات آن‌چین شماره ۴۶ و ۴۷، تعدادی از شاخص‌های آن‌چین مربوط به هولدرهای کوتاه مدت را بررسی کردیم؛ هولدرهایی که کوین‌های آن‌ها کمتر از ۱۵۵ روز عمر دارند.

همچنین گفتیم که هزینه خرید هولدرهای کوتاه مدت حدود ۵۳ هزار دلار بود که به دنبال این تحلیل، نوسان کوتاه مدت را در این قیمت پیش‌بینی کردیم؛ زیرا هولدرهای کوتاه مدت در این قیمت حمایت خواهند کرد تا دارایی آن‌ها ضررده نشود و قیمت پایین‌تر نرود. هفته گذشته، قیمت از حمایت ۵۳.۵ هزار دلار برگشت که اثر روانشناسی این قیمت را نشان می‌دهد.

اکنون این حمایت دوبار تست شده یعنی قیمت برای بار دوم به این حمایت رسیده که قیمت خرید و هزینه پایه هولدرهای کوتاه مدت است. اگر این حمایت شکسته نشود؛ شباهت زیادی به اصلاح ۲۰۱۷ دارد که قیمت پس از رسیدن به محدوده خرید هولدرهای کوتاه مدت، واکنش مثبتی نشان داد و منجر به صعود شد.

 اکنون این حمایت دو بار تست شده یعنی قیمت برای بار دوم به این حمایت رسیده که قیمت خرید و هزینه پایه هولدرهای کوتاه مدت است.

سود یا زیان تحقق یافته

رفتار متداول درون شبکه هولدرها در اصلاح بازار صعودی، تسلیم شدن خریداران با قیمت بالا و تحقق ضرر است.

تا زمانی که این هولدرهای در ضرر خسته نشوند، روند ادامه نمی‌یابد؛ یعنی هنگامی که آن‌ها دست به فروش بزنند، کف‌های قیمتی تشکیل الگوی چکش می‌دهند و خریداران با قیمت پایین، خرید خود را تکمیل کرده و روند صعودی ادامه می‌یابد.

با نگاه بر سود و زیان تحقق یافته کلی، دو برداشت زیر حاصل می‌شود:

  • سود تحقق یافته (سبز) در طول اصلاح کاهشی بوده که بیانگر کاهش سیو سود و افزایش باور به هولد کردن است؛ البته هولدرهای با تجربه به این دلیل در اصلاح نمی‌فروشند که منتظر قیمت‌های بالاتر و سود بیشتر هستند.
  • زیان تحقق یافته (صورتی) به ۸۰۰ میلیون دلار در روز رسیده که مشابه فشار فروش در آوریل و جولای است. اما این نرخ نسبت به فروش قوی در ماه می پایین‌تر است؛ زیرا ماه می به دلیل قانون‌گذاری سختگیرانه چین، همراه با ترس و وحشت شدید بود.

این میزان فروش، فروش کوین‌های با قیمت خرید بالا و سیو ضرر آن‌ها را نشان می‌دهد که در حال حاضر همراه با ادامه فشار فروش نیست.

رفتار متداول درون شبکه هولدرها در اصلاح بازار صعودی، تسلیم شدن خریداران با قیمت بالا و تحقق ضرر است.

نسبت سود یا زیان هولدرهای کوتاه مدت

با دقیق‌تر شدن در جزئیات هولدرهای کوتاه مدت می‌بینیم که نسبت سود یا زیان این هولدرها در هفته گذشته به زیر ۱ آمده است. این امر نشان می‌دهد که این هولدرها که در قیمت‌های بالاتر از قیمت فعلی کوین‌های خود را خریده‌اند؛ در حال فروش دارایی‌های ضررده خود هستند.

مشابه شاخص قیمت تحقق یافته این هولدرها (۵۳ هزار دلار)، این شاخص نیز باور سرمایه‌گذاران را با بازگشت قیمت به سر به سر یا پایین‌تر از هزینه خرید را نشان می‌دهد. یعنی با رسیدن این شاخص به محدوده ۱ می‌توان انتظار صعود قیمت را داشت و این بستگی به رفتار این هولدرها دارد.

مارکت برای ادامه، نیازمند قدرت است در غیر این صورت احتمال فشار فروش هولدرهای کوتاه مدت در نزدیکی قیمت خریدشان یعنی ۵۳ هزار دلار بالا می‌رود.

مارکت برای ادامه، نیازمند قدرت است!

تحلیل هولدرهای بلندمدت

با نگاهی بر هولدرهای بلندمدت می‌بینیم که این هولدرها طی ماه گذشته، فروش مداوم قابل قبولی داشته‌اند. از قله ۱۳.۵ میلیون بیت‌کوین، حدود ۱۵۰ هزار بیت‌کوین یعنی ۵.۸ درصد از موجودی انباشت شده از ماه مارس ۲۰۲۱ را فروخته‌اند.

با نگاهی بر هولدرهای بلندمدت می‌بینیم که این هولدرها طی ماه گذشته، فروش مداوم قابل قبولی داشته‌اند.

موجودی در سود یا در ضرر هولدرهای بلندمدت

همانند تحلیل سود یا زیان برای هولدرهای کوتاه مدت متوجه می‌شویم که نسبت سود موجودی هولدرهای بلندمدت، از کف ماه سپتامبر صعودی بوده است. همزمان که موجودی در سود این هولدرها از ۷۲.۳ درصد به ۷۵.۸ درصد عرضه در گردش رسیده، نسبت موجودی در ضرر آن‌ها از ۹.۶۵ درصد به ۵.۸ درصد رسیده که از صعود قیمت نشات می‌گیرد.

در مقایسه با اصلاح ماه سپتامبر، نسبت موجودی در سود در مقابل موجودی در ضرر، برای هر دو گروه هولدرهای کوتاه مدت و هم بلند مدت در وضعیت نرمال است. در حالی که ریسک ریزش بیشتر وجود دارد اما فروش کوین‌هایی که در قیمت بالاتر از ۵۰ هزار دلار خریداری شده‌اند، نمی‌تواند دلیل آن باشد.

در مقایسه با اصلاح ماه سپتامبر، نسبت موجودی در سود در مقابل موجودی در ضرر، برای هر دو گروه هولدرهای کوتاه مدت و هم بلند مدت در وضعیت نرمال است.

شاخص SOPR هولدرهای بلندمدت

حال که فروش هولدرهای بلندمدت را بررسی کرده‌ایم، به تحلیل شاخص SOPR این هولدرها می‌پردازیم تا سود نسبی کوین‌های فروخته شده را ارزیابی کنیم. در نمودار زیر آستانه هولدرهای کوتاه مدت و بلندمدت (STH-LTH) را مشخص کرده‌ایم که کوین‌های با طول عمر کمتر از ۱۵۵ روز جزو کوتاه مدت دسته‌بندی می‌شوند.

می‌توانیم ببینیم که شاخص SOPR -LTH در یک روند کاهشی بلندمدت قرار دارد که نشان می‌دهد از ماه مارس، سود کوین‌های بلندمدت نزول داشته است. توجه کنید که این هفته شاخص SOPR -LTH به سرعت نزول داشته که نشان می‌دهد هولدرهای بلندمدت کمتر می‌فروشند یا با نزول قیمت سودشان کم شده است.

مهم‌ترین مسئله واگرایی از زمان آگوست است که این شاخص با وجود افزایش قیمت در محدوده پایینی قرار دارد. دو عامل اساسی برای این برداشت وجود دارد:

  • هولدرهای بلندمدت که در حال حاضر فروشنده هستند، احتمالا در قیمت‌های فعلی خریداری کرده‌اند و سربه‌سر می‌فروشند. این بیانگر ترس آن‌ها از نزول بیشتر است.
  • قیمت تمام شده هولدرهای بلندمدت که در اوایل ۲۰۲۱ خرید کرده‌اند؛ بالاتر از چرخه‌های قبلی که قیمت ۲۰ هزار دلار بود؛ قرار دارد. در نتیجه می‌توان گفت این هولدرها سود زیادی نکرده‌اند.
در نمودار بالا آستانه هولدرهای کوتاه مدت و بلندمدت (STH-LTH) را مشخص کرده‌ایم.

قیمت فروش هولدرهای بلندمدت

در نهایت، از شاخص LTH-SOPR برای ارزیابی قیمت تمام شده کوین‌ها استفاده می‌کنیم. به عبارت دیگر، قیمت تمام شده را برای تمام کوین‌های بلندمدت فروخته شده در یک روز محاسبه می‌کنیم.

با محاسبه نسبت قیمت بازار و LTH-SOPR، می‌بینیم که قیمت فروش این هولدرها در هفته گذشته به ۳۴.۳ هزار دلار (سبز) (تقسیم قیمت بازار بر SOPR) رسیده است. قله این شاخص معمولا در سقف قیمتی اتفاق می‌افتد که بیانگر سیو سود است.

13