بلاک چین و چشم اندازی از ارزهای دیجیتال در بیست سال آینده

ارز دیجیتال در بیست سال آینده

۲۰ سال بعد، زمانی که به وضعیت امروزی نوسانات بازار بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال نگاه می‌کنیم، چه احساسی خواهیم داشت؟

این‌روزها ارزش بیت کوین ، اتریوم ، ریپل ، لایت کوین و سایر ارزهای دیجیتال ، با نوسانات زیادی همراه بوده است. هر صعود شدید، با یک سقوط شدید دنبال شده و می‌توان گفت افزایش و کاهش‌های شدید، هرکدام تنها چند روز یا چند هفته دوام داشته‌اند.

تا به امروز سوداگران و واسطه‌ها بیش از همه از این چرخ‌ و فلک ارز دیجیتال سود برده‌اند. اما مشکل اینجا است که هیچ تاجر ریسک‌پذیری، آن‌قدر باهوش (یا خوش‌شانس) نیست که روندهای آتی این بازار را ارزیابی کند. (لااقل آن‌طور که جریان اصلی اقتصاد مالی مدعی است.)

برخی معتقدند که دیر یا زود، دلالانی که وارد عرصه‌ی این بازی شده‌اند، خودشان را در سمت اشتباه این بازار خواهند یافت و ثروت‌های هنگفتی را که در مراحل اولیه به دست آورده‌اند، از دست می‌دهند.

به همین دلیل است که سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال ، باید افق دیدی فراتر از نوسانات فعلی داشته باشند و بپرسند که این ارزها، در ۲۰ سال آینده چه جایگاهی خواهند داشت؟

ریسک در سرمایه گذاری ارز دیجیتال

بارها به این نکته اشاره‌ کرده‌ایم که سرمایه‌گذاری روی ارزها و توکن ‌های دیجیتال، با ریسک بسیار بالایی همراه است.

جیسون لابروم، بنیان‌گذار و رئیس شرکت مدیریت ثروت لابروم، می‌گوید:” در حال حاضر تقریبا هرچیزی که به آینده بیت کوین مربوط می‌شود، قابل تامل است. وقتی می‌بینیم مردم عادی با چه انگیزه‌هایی بیت کوین می‌خرند، وحشت می‌کنیم. آن‌ها فقط یک دارایی را میبینند که ناگهان ارزش بالایی پیدا کرده؛ مثل این است که مردم، شاهد باشند که یک راهپیمایی در خیابان برگزار شده و بدون هیچ دلیلی به جمعیت بپیوندند.”

اما لابروم ایده‌ی واضحی از این که ارزهای دیجیتال در ۲۰ سال آینده کجا خواهند بود، ندارد. او ادامه می‌دهد:” جالب است بدانیم که 20 سال بعد، وقتی به مکالمات امروزمان درباره بیت کوین نگاه می‌کنیم، چه احساسی داریم! ممکن است تا آن زمان ارز دیجیتال بخشی از زندگی روزمره‌ی مردم باشد؛ یا ممکن است مثل یک روند قدیمی، به دست فراموشی سپرده شده باشد.”

متیو شوات، مدیر ارتباطات Holo، با دیدگاه بدبینانه‌ای از ارز دیجیتال صحبت می‌کند:” تا سال 2038، دلار، یورو و سایر ارزهای ملی از بین رفته‌اند، ولی همین موضوع در مورد بیت کوین و کلا نسل فعلی ارز دیجیتال هم مصداق دارد.”

خوش بینان حوزه بلاک چین

اما شوات، نسبت به بلاک چین خوش‌بین است. او می‌گوید:” فناوری بلاک چین صرفا تحت تاثیر توکن‌های فعلی تضعیف نمی‌شود؛ بلکه به یک اکو سیستم پویا و پرحرارت سیگنال‌های رمزنگاری دیجیتال تبدیل می‌شود که هرکدام به‌منظور شفاف‌سازی یک جریان فعالیت خاص، طراحی شده‌اند؛ به طوری که افراد، سازمان‌ها و جوامعی که از این فناوری استفاده می‌کنند، بهتر می‌توانند مسیر اصلی جریانات را تشخیص بدهند و فعالیت‌های خود را کنترل کنند.”

هنوز مشخص نیست که ارز دیجیتال و تکنولوژی‌های پشت آن‌ها، در ۲۰ سال آینده به چه جایگاهی دست پیدا می‌کنند؛ اما یک نکته کاملاً روشن است:

نوسانات بازار ارز دیجیتال همچنان پیش‌بینی‌ناپذیر است و این بازی، بیشتر به‌نفع سوداگران و دلالان است تا سرمایه‌گذاران.

اطلاعات شما با موفقیت دریافت شد.
کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.