لینک

عرضه جهانی ارز دیجیتال شبکه اجتماعی لاین

شبکه‌ی اجتماعی ژاپنی لاین ( Line ) با بیش از ۷۰۰ میلیون کاربر اعلام کرده است که از آوریل سال ۲۰۲۰  ارز دیجیتال خود را در ژاپن عرضه خواهد کرد.

چند وقتی است که خبرهای زیادی درباره راه‌اندازی ارزهای دیجیتال مختلف و ورود آن‌ها به بازار ارزهای رمزنگاری‌شده به‌گوش می‌رسد. در‌ این رقابت تنگاتنگ، نام شبکه‌های اجتماعی بزرگی مانند تلگرام، فیسبوک و لاین نیز به چشم می‌خورد. این بار شبکه‌ی اجتماعی لاین قصد ورود به این صنعت هیجان‌انگیز را دارد. ارز دیجیتال مخصوص شبکه لاین که لینک ( link ) نام دارد در سال ۲۰۱۸ عرضه شد ولی به دلیل وجود برخی مقررات در کشور ژاپن، این ارز دیجیتال در ژاپن و آمریکا عرضه نشد. اما اخبار جدید حاکی از آن است که این شبکه اجتماعی موفق شده است مجوزهای لازم برای تجارت رمز ارزها در کشور زادگاهش را کسب کند.

از زمان عرضه اولیه این ارز دیجیتال، شرکت لاین مذاکرات زیادی با قانون‌گذاران ژاپنی انجام داده و پس از راه‌اندازی صرافی خود ( BITBOX ) امکان خرید و فروش لینک برای کاربران غیر آمریکایی و ژاپنی نیز فراهم شد.

در این زمان صرافی مذکور موفق به جلب رضایت کاربران نشده و رتبه ۱۲۰ سایت کوین مارکت کپ را به خود اختصاص داد. سال گذشته لاین صرافی Bitmax را راه‌اندازی کرد که این‌بار با استقبال زیاد کاربران روبه‌رو شد. این صرافی طی آخرین اقدامات خود موفق به کسب استانداردهای لازم از انجمن ارزهای دیجیتال ژاپن برای عرضه ارزهای دیجیتال در کشور خود شد.

رقابت تنگاتنگ شبکه‌های اجتماعی در توسعه ارزهای دیجیتال

تلاش شرکت لاین برای داشتن ارز دیجیتال بیانگر این موضوع است که شبکه‌های اجتماعی بزرگ به دنبال عرضه رمز ارزهای مخصوص خود هستند. همزمان با لاین، تلگرام و فیسبوک نیز به دنبال راه‌اندازی ارز دیجیتال خود هستند. در این میان با اینکه تلگرام  موفق شده است بیش از یک میلیارد دلار برای واحد پولی دیجیتال خود سرمایه جذب کند ولی در حال حاضر گرفتار مسائل نظارتی و قانونی شده است. فیسبوک نیز اوضاع خوبی ندارد و شرکایش در حال ترک این پروژه هستند.