چهارشنبه , ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

پیروزی بیت کوین بر نوسانات شدید اخیر و بهبود قیمت آن نشانه چیست؟

قیمت ارز دیجیتال بیت کوین دوباره به محدوده بالای سطح کلیدی ۶,۰۰۰ دلار نزدیک شد. جالب است بدانید برخلاف صحبت‌های منفی بافان، طی روزهای گذشته چندین بار شاهد بروز چنین اتفاق‌ها و بهبود قیمت ارزهای دیجیتال بوده‌ایم. اخیرا بسیاری از منتقدان ارزهای دیجیتال بیان کردند که به وجود آمدن ویروس کشنده کرونا و شیوع روز افزون آن خطر بزرگی برای رمزارزها محسوب می‌شود.

نقش کرونا در سیستم‌های مالی دنیا

بازگشت قیمت بیت کوین به این نکته اشاره دارد که نوسانات جزو جدایی ناپذیر هر بازار مالی مخصوصا دارایی‌های دیجیتال محسوب می‌شوند. برخی از کارشناسان معتقدند حتی پس از این اتفاق ممکن است وضعیت بازار بیت کوین در موقعیت بهتری قرار بگیرد. برای جلوگیری از انتشار هر چه بیشتر ویروس کرونا و  همچنین برای قطع زنجیره انتشار این ویروس، بسیاری از افراد جامعه در قرنطینه خانگی به سر می‌برند و همین موضوع سبب شده بسیاری از مردم شغل خود را از دست بدهند. ضعف سیستم‌های مالی متمرکز بیش از پیش آشکار شده و بیشتر مردم به سمت بازارهای مالی غیرمتمرکز مثل کریپتوکارنسی روی آورده‌اند.

هفته پر نوسان ارز دیجیتال بیت کوین

در تاریخ ۱۲ مارس سال جاری میلادی قیمت بیت کوین به محدوده زیر ۴,۰۰۰ دلار رسید. از طرفی عوامل تاثیرگذار بر روند صعودی قیمت بیت کوین هم در این بازه زمانی به چشم نمی‌خورد. در همین حین صرافی بزرگ بیتمکس ( BitMEX ) هم مورد حمله هکرها قرار گرفت و ۷۵۰ میلیون دلار از سرمایه این صرافی در عرض چند دقیقه از بین رفت. این عوامل سبب شد فضای بازار ارزهای دیجیتال متشنج شود.

بازار بیت کوین

همه ما می‌دانیم که بازار ارزهای دیجیتال یکی از پر ریسک‌ترین بازارها محسوب شده و نوسانات بسیار زیادی دارد. یک هفته پر نوسان ماه مارس در حقیقت یک روز دیگر در سرزمین هیجان انگیز کریپتو بود. از طرفی در دنیای واقعی هم بازارهای مالی به هیچ وجه در وضعیت مناسبی قرار نداشتند. استادهای مالی بزرگ جهان روزهای کابوس‌وار خود را با تعجب تمام سپری کرده و به سرمایه از دست رفته خود فکر می‌کردند. آن‌ها به دنبال مکانی برای آرامش گرفتن و حفظ سرمایه باقی مانده خود بودند. طبیعی است که برای این کار هیچ جای دیگری مطمئن‌تر از بازار کریپتوکارنسی پیدا نکردند.

ارزهای دیجیتال همچنان پناهگاه امن سرمایه گذاران

ولی آن‌ها ناامید بودند چرا که فکر می‌کردند بازار ارزهای دیجیتال هم قدرت خود را از دست داده است و روانشناسی بازار انبوه روش کارآمدی در این بازار نیست. اما موضوعی که وجود دارد این است که بازار ارزهای دیجیتال هرگز نمی‌تواند از لحاظ کمی و ارزش به صفر برسد. درست است که با توجه به شرایط بازار ممکن است نوسانات شدیدی در این بازر مالی شکل بگیرد ولی از منظر ریاضی همیشه امکان بازیابی و بهبود وجود دارد.

در اوایل هفته جاری بازارهای آتی پاکسازی شد و اوضاع به حالت عادی بازگشت. نقدینگی به بازار بازگشت و همه منتظر رسیدن قیمت بیت کوین به ۱۰,۰۰۰ دلار هستند. سرمایه‌گذاران بسیار زیادی هنوز هم به بازار ارزهای دیجیتال اعتماد کامل دارند و همچنان از ارزهای دیجیتال به عنوان پناهگاه امن برای حفظ دارایی خود استفاده می‌کنند.

منبع: ZyCrypto

همچنین ببینید

قیمت بیت کوین

دماسنج بازار: صعود قیمت بیت‌کوین و فرود دلار و سکه

زمان مطالعه: < 1 دقیقه این هفته هم بیت کوین به مسیر افزایش قیمت خود ادامه داد، در حالی که …

گوگل وارد حوزه توکن‌های غیرمثلی می‌شود

زمان مطالعه: 2 دقیقه شرکت خدمات پردازش ابری گوگل کلود (Google Cloud)، قرار است به‌عنوان اپراتور شبکه فلو (Flow) …

سولانا پیشتاز آلتکوین‌ها بعد از بازآزمایی خط حمایت ۱۵۰ دلاری

زمان مطالعه: 3 دقیقه کازموس همچنان به روند صعودی خود برای ثبت رکورد‌های تاریخی قیمت ادامه می‌دهد و گاوها …

تحليل on-chain بیت‌کوین

تحلیل درون زنجیره‌ای (On-Chain) بیت‌کوین

زمان مطالعه: 7 دقیقه این هفته قصد داریم فعالیت‌های درون شبکه‌ای یا آن چین (on-chain) بیت‌کوین را بررسی کنیم …