جدیدترین و به روز ترین تحلیل های مربوط به ارزهای دیجیتال را می توانید در این دسته بندی بخوانید. تحلیل ها به دو دسته تقسیم می شوند: 1. تحلیل های روزانه که مشخصا مربوط به یک ارز دیجیتال خاص است و بر اساس نوسانات قیمت تهیه می شود 2. تحلیل های هفتگی که مربوط به تمام ارز دیجیتال هاست. این تحلیل ها از منابع معتبر تهیه و ترجمه می شود و در اختیار کاربران قرار می گیرد تا نسبت به سرمایه گذاری خود روی ارزهای دیجیتال دقیق تر عمل کنند.

۵ رمز ارز منتخب هفته پیش‌رو

,

رالی بازگشت قیمتی بیت کوین به محدوده ۱۹ هزار دلار می‌تواند موجب تقویت احساسات در بازار شده و موجب رشد قیمتی برخی از آلت‌کوین‌ها شود.

ماه دسامبر اثبات می‌کند که ماه پربارتری نسبت به ماه‌های پیشین برای بیت کوین است زیرا جریان ورود سرمایه‌گذاران سازمانی و نهادی برای خرید بیت کوین و تزریق بودجه همچنان در حال افزایش است.

شرکت تجاری هوشمند MicroStrategy اعلام کرد که ۶۵۰ میلیون دلار اوراق قرضه قابل تبدیل با نرخ ۰.۷۵٪ برای تامین بودجه در سال ۲۰۲۵ جمع آوری کرده است. این شرکت در حال حاضر در نظر دارد تا پس از شناسایی نیازهای سرمایه در گردش و سایر اهداف عمومی شرکت، سود خالص آن‌را در بیت کوین سرمایه‌گذاری کند.

این‌که سرمایه‌گذاران نهادی چنین اشتهایی برای خرید بیت کوین در نزدیکی بالاترین قیمت ثبت شده تاریخی آن نشان می‌دهند، جای تعجبی ندارد که اصلاح‌های قیمتی کم عمق و کوچک باشد.

تایلر وینکلوس (Tyler Winklevoss) در مصاحبه اخیر خود با CNBC اظهار داشت که سرمایه‌گذاران نهادی نگران تورم در حال ظهور توسط چاپ پول و محرک‌های ناشی از محدودیت‌ها و قرنطینه‌های اعمال شده بخاطر کرونا هستند. از این رو، آن‌ها پول زیادی برای تزریق به بیت کوین نگه‌داشته‌اند.

در ۲۴ ساعت اخیر، قیمت بیت کوین به سوی بالای ۱۹ هزار دلار بازگشته است که می‌تواند قیمت فیزیولوژیکی ۲۰ هزار دلار را به چالش کشیده و تست کند. اگر این سطح قیمتی با قدرت شکسته شود، فومو (FOMO) ایجاد شده توسط تریدرهای خرد شود زیرا بسیاری از آن‌ها در رالی فعلی شرکت نکرده‌اند.

اگر دارایی سرمایه‌گذاران خرد نیز وارد گود شود، افزایش قیمت بیت کوین می‌تواند شتاب گرفته و آغازگر حرکت صعودی بعدی باشد.

همراه با بیت کوین، آلت‌کوین‌های کمی وجود دارند که در این شتاب افزایش قیمت بیت کوین در هفته آینده با آن همراه می‌شوند. بیایید باهم چارت ۵ رمز ارز منتخب این هفته و سطوح حمایتی و مقاومتی آن‌ها را بررسی کنیم.

بیت کوین (BTC)

در ۱۰ و ۱۱ دسامبر قیمت بیت کوین زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA-20) بسته شد. شدوی بلند بر کندل ۱۱ دسامبر نشان می‌دهد که گاوها به‌جای وحشت، کاملا هوشمندانه اقدام به خرید در زمان افت ناگهانی قیمت کرده‌اند.

نمودار قیمت بیت کوین

۱۲ دسامبر قیمت بیت کوین به سمت سطوحی بالاتر از EMA-20 حرکت کرد. این اتفاق می‌توانست خرس‌هایی را که در روزهای گذشته انتظار ریزش قیمت داشتند را به دام اندازد. اما حمایت گاوها باعث شد تا قیمت بیت کوین به بالا و بیرون از کانال نزولی هدایت شود.

حال قیمت مجددا به منطقه مقاومت ۱۹۵۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار وارد شده است. اگر گاوها موفق به نگهداشتن قیمت بیت کوین در بالای این محدوده شوند، آن‌گاه مرحله بعدی روند صعودی آغاز خواهد شد.

برعکس، اگر قیمت بیت کوین مجددا از سطح فعلی کاهش شدیدی پیدا کند و به زیر حمایت ۱۷۵۰۰ دلار سقوط کند، آن‌گاه سقوط تا سطح حمایتی ۱۶.۱۹۰ دلار دور از ذهن نخواهد بود.

EMA-20 رو به افزایش و RSI به سطح ۵۰ بازگشته است که نشان از برتری گاوها است.

نمودار دوم قیمت بیت کوین

نمودار ۴ ساعته یک مثلث صعودی را تشکیل داده است که با یک شکست مقاومتی و چسبیدن مجدد قیمت به ضلع بالایی آن کامل می‌شود. سطح قیمت هدف در این حالت ۲۳و۵۷۶ دلار خواهد بود.

در حال حاضر خرس‌ها در تلاش هستند تا جلوی حرکت صعودی قیمت بیت کوین به سمت سطح مقاومتی ۱۹۵۰۰ دلار را بگیرند. در صورت هر کاهش قیمت، گاوها با هر افت قیمت تا پایین EMA-20 اقدام به خرید می‌کنند. بازگشت و حمایت از این سطح شکست به سوی بالای ۱۹۵۰۰ دلار را تقویت می‌کند.

در صورت ریزش مجدد و شکسته شدن قیمت در زیر خط روند مثلث، این دیدگاه صعودی باطل خواهد شد.

 

اتریوم (ETH)

اتریوم کانال نزولی را به سوی بالا شکسته است و این کاملا به نفع گاوها است. قیمت این ارز می‌تواند تا ۶۲۲ دلار و بعد از آن ۶۳۵ دلار که منطقه مقاومت بعدی محسوب می‌شود افزایش یابد.

اتریوم (ETH)

RSI نیز از نطقه میانی بازگشته و از خط روند نزولی خارج شده است که نشان از افزایش تقاضا و به نوعی اشباع فروش است.

اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالای این منطقه مقاومتی برسانند، دور بعدی صعود آغاز خواهد شد. هرچند که موانعی در این مسیر وجود دارد اما در نهایت هدف بعدی قیمت اتریوم ۸۰۰ دلار خواهد بود.

از سوی دیگر، اگر قیمت اتریوم از سطح مقاومتی پایین بیاید اما سقوط نکند، می‌تواند نشان مثبتی از احتمال شکست این سطح مقاومتی باشد.

اگر قیمت اتریوم از سطح قیمتی کنونی کاهش یابد و مجددا وارد کانال نزولی شود، این انتظار صعودی بی اعتبار خواهد شد. این یعنی این‌که شکست مقاومتی یک دام گاوی (Bull trap) بوده است.

نمودار دوم قیمت اتریوم (ETH)

نمودار ۴ ساعته نیز تشکیل یک مثلث صعودی برای اتریوم را نشان می‌دهد که با یک شکست مقاومتی و بسته شدن قیمت بالاتر از ۶۲۲ دلار کامل می‌شود. MA ها در آستان تشکیل یک صلیب صعودی هستند و RSI در محدوده مثبت یعنی در منطقه مورد علاقه گاوها قرار دارد.

اگر قیمت از سطح فعلی پایین‌تر بیاید و زیر این مثلث شکسته شود، انتظار صعود باطل خواهد شد و حتی می‌تواد منجر به سقوط قیمت اتریوم تا سطح ۴۸۸ دلار شود.

 

مونرو (XMR)

هفتم دسامبر مونرو یک الگوی سر و شانه معکوس را تکمیل کرد اما خرس‌ها به سرعت آن را به زیر خط گردن کشاندند. البته گاوها با خرید تهاجمی در هر افت ناگهانی قیمت و حمایت خود توانستند قیمت مونرو را تا بالای EMA-20 و سطح ۱۳۵.۵ دلار بازگردانند.

نمودار قیمت مونرو (XMR)

۲۰ و RSI بالای سطح ۶۶ به سود گاوها است. هدف اصلی این شکست صعودی ۱۶۷ دلار است. هرچند که ممکن است خرس‌ها برنامه‌های دیگری داشته باشند و از سطح روانی ۱۵۰ دلار دفاع کنند. اگر قیمت از این مقاومت کاهش یابد اما حمایت ۱۳۵.۵ دلاری را بیابد، نشان می‌دهد که گاوها در حال انباشت سبد خود در سطوح پایین‌تر می‌باشند.

اما اگر قیمت مونرو به زیر حمایت ۱۳۵.۵ دلار و SMA-50 تنزل کند، نشان‌دهنده این است که خرس‌ها پشت فرمان خواهند نشست.

نمودار دوم قیمت مونرو (XMR)

نمودار ۴ ساعته نشان می‌دهد که الگوی یک مثلث صعودی در حال تشکیل شدن است که با شکست به بیرون و بسته شدن در بالای ۱۴۲.۵ دلار تکمیل می‌شود. با این حال، قیمت مونرو شتاب خاصی نگرفته است و در محدوده ۱۴۲ تا ۱۵۰ در حال رنج زدن است.

اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالای ۱۵۰ دلار بکشنانند، آنگاه روند صعودی با هدف ۱۶۲ دلار آغاز خواهد شد. MA و RSI در محدوده مثبت قرار دارند که نشان می‌دهد که مسیر صعودی دارای کمترین مقاومت می‌باشد.

 

نم (XEM)

۱۲ دسامبر قیمت نم یک صعود خوب داشت تا امروز ۰.۲۷۶۸ دلار را لمس کند. خرس‌ها در تلاش هستند تا جلوی این حرکت صعودی را در سطح مقاومتی آن بگیرند.

نمودار قیمت نم (XEM)

در هر صورت، اگر حمایت گاوها کافی باشد و قیمت نم ریزش چندانی نداشته باشد، نشان می‌دهد که تریدرها برای برداشت سود عجله‌ای ندارند و این امر می‌تواند قیمت این ارز را در نزدیکی مقاومت بالای سر خود نگه‌دارد.

EMA-20 و RSI در نزدیکی مقاومت بالای سر نشان از کمترین مقاومت در این مسیر صعودی است و اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالای ۰.۲۷۶۸ دلار برسانند، قیمت نم به سادگی به سمت ۰.۳۵۶۴ دلار حرکت خواهد کرد.

نمودار دوم قیمت نم (XEM)

از طرف دیگر، خرس‌ها شدیدا در حال دفاع از مقاومت پیش رو هستند. اگر قیمت از EMA-20 بازگردد، احتمال شکست سطح ۰.۲۷۶۸ دلار افزایش پیدا خواهد کرد. قرارگیری EMA-20 و RSI در منطقه مثبت خبر از برتری گاوها می‌دهد.

اما برعکس، اگر قیمت به زیر میانگین‌ها متحرک شکسته شود، سقوط تا خط روند محتمل خواهد بود که به این معناست که گاوها قدرت خود را از دست داده‌اند.

 

آوی (AAVE)

توکن آوی در یک کانال صعودی در حال معامله شدن است. ۸ دسامبر قیمت AAVE از مقاومت بالاسری ۹۵ دلار کاهش یافت اما نکته مثبت آن در جایی است که گاوها در هر افت قیمت تا EMA-20 اقدام به خرید کرده‌اند.

نمودار قیمت آوی (AAVE)

RSI مجدداً از نقطه میانی بازگشته است و EMA-20 شروع به افزایش کرده است. این نشان می‌دهد که احتمالاً روند اصلاحی قیمت به پایان رسیده است و گاوها مجدداً کنترل را در دست گرفته‌اند. اولین هدف در این حالت لمس مجدد قیمت ۹۵ دلار خواهد بود.

اگر گاوها بتوانند قیمت را به ۹۵ دلار برسانند، حرکت صعودی بعدی شکل خواهد گرفت. سطح روانی ۱۰۰ دلاری ممکن است به شکل یک مقاومت عمل کند. اما در صورت عبور گاوها از این سطح، سیر صعودی می‌تواند تا ۱۱۲ دلار ادامه پیدا کند.

در صورت ریزش قیمت از سطح فعلی و قرار گیری در زیر خط حمایت کانال، این دیدگاه صعودی نامعتبر خواهد شد و اوضاع کاملا به نفع خرس‌ها تغییر خواهد کرد.

نمودار دوم قیمت آوی (AAVE)

اگر گاوها قیمت آوی را بتوانند به بالای سطح مقاومتی برسانند، قیمت آوی می‌تواند تا ۹۵ دلار افزایش یابد و شکست قیمت در بالای این رقم می‌تواند مرحله بعدی روند صعودی را برای این ارز آغاز کند.

از سوی دیگر، اگر قیمت به زیر ۸۶.۱۴ دلار پایین آورده شود، تشکیل یک الگوی سر و شانه معکوس محتمل خواهد شد که در آن صورت و در صورت ریزش قیمت، لمس سطح ۷۰.۵ دلار دور از ذهن نخواهد بود.

منبع: Cointelegraph

۵ رمز ارز دارای پتانسیل رشد در این هفته

همچنان که بیت کوین به روند صعودی خود و تحکیم قیمت ادامه می‌دهد، برخی از آلت‌کوین‌ها با سرعت بیشتری رشد می‌کنند که توجه خریداران را به خود جلب کرده است.

چند روزی است که قیمت بیت کوین در محدوده ۱۹ هزار دلار در حال نوسان است. این یعنی هر چقدر که قیمت در نزدیکی بالاترین قیمت ثبت شده خود استحکام بیشتری پیدا می‌کند، بیت کوین قدرت خود را بیشتر نمایش می‌دهد.

بهرحال، سوالی که سرمایه گذاران را به خود مشغول کرده است این است که آیا بیت کوین از منابع مالی کافی برای رسیدن به بالاتر از ۲۰ هزار دلار را دارد و یا شاهد یک اصلاح بسیار شدید در کوتاه مدت خواهیم بود. در حال حاضر، تحلیلگران با دیدگاه‌های متفاوت به دنبال بررسی حرکت بعدی بیت کوین هستند.

در حالی که آینده کوتاه مدت نامشخص است، اما همه تحلیل‌ها نشان دهنده صعود بیش از پیش در دراز مدت است. ویلی وو (Willy Woo) تحلیل‌گر حوزه ارزهای دیجیتال معتقد است که بتی کوین در حال استراحت و انباشت است و یکی از دلایل اصلی آن این است که قیمت بیت کوین پس از رسیدن به رکورد خود دچار اصلاحات شدید نشده است. وو انتظار دارد تا قیمت بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۱ به بالای ۲۰۰ هزار دلار برسد.

اخیرا برخی از سرمایه گذاران به این باور رسیده‌اند که فقط اتریوم نگهداری کنند. جریانات منابع مالی که به سمت اتریوم می‌روند نشان‌دهنده این است که سرمایه‌گذاران سازمانی تنها به دنبال بیت کوین نبوده و به دنبال افزودن رمز ارزهای بیشتری به سبد دارایی‌های خود هستند و این نشانه بسیار خوبی است، زیرا نشان‌دهنده افزایش اعتماد سرمایه گذاران به حوزه ارزهای دیجیتال است.

از آن‌جایی که احساساب بازار همچنان صعودی است، این هفته نیز به تحلیل ۵ رمز ارزی که دارای پتانسیل رشد بیشتری در هفته جاری هستند می‌پردازیم.

 

بیت کوین (BTC)

 

در طیر روزهای گذشته خرس‌ها با تمام قوا از محدوده ۱۹۵۰۰ الی ۲۰ هزار دلار دفاع کرده‌اند اما نتوانسته‌اند قیمت بیت کوین را به زیر EMA-20 بکشانند. این نشان می‌دهد که گاوها در هر ریزش اقدام به خرید می‌کنند.

بیت کوین در محدوده مقاومت بالای خود یک الگوی پرچم سه‌گوش ایجاد کرده است. هر دو میانگین متحرک شیب صعودی دارند و در این مسیر صعودی کمترین مقاومت به چشم می‌خورد.

اگر گاوها موفق به رساندن قیمت به بالای این پرچم شوند و آن‌را حفظ کنند، می‌تواند آغازگر مرحله بعدی صعود شود که هدف آن ۲۱۱۴۰ و ۲۳۰۰۰ دلار است.

اگر خرس‌ها قیمت را به زیر این پرچم بکشانند، نمای صعودی باطل خواهد شد. در این صورت و در صورت شکسته شدن حمایت EMA-20، قیمت بیت کوین می‌تواند تا ۱۷۲۰۰ دلار نیز سقوط کند.

واگرایی منفی در RSI نشان می‌دهد که شتاب حرکت بیت کوین در حال ضعیف شدن است. با این حال، تا زمانی که قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی (EMA-20) سقوط نکند، اوضاع به نفع گاوها باقی می‌ماند.

در نمودار ۴ ساعته MA-20 کم نوسان شده و RSI تا نقطه میانی پایین آمده است که نشان از تعادل میان عرضه و تقاضا است. به طور خلاصه، از آن‌جایی که بازار در یک حالت تعادل به سر می‌برد، بهترین کار صبر کردن است تا مشخص شود قیمت از درون مثلث به نفع گاوها خارج می‌شود یا خرس‌ها.

 

اتریوم (ETH)

 

در ۵ دسامبر اتریوم EMA-20 را بازپس گرفت که نشان از انباشت گاوها در قیمت‌های پایین‌تر است. اکنون خریداران در تلاش برای رساندن قیمت به ۶۲۲ و سپس ۶۳۵ دلار هستند.

در صورت موفقیت خریداران، روند صعودی بعدی اتریوم آغاز خواهد شد که هدف آن ۸۰۰ دلار است. میانگین‌های متحرک صعودی نشان از برتری گاوها دارد.

در مقابل، خرس‌ها از ۲۴ نوامبر در تلاش برای حمایت از محدوده مقاومتی ۶۲۲ دلار بوده‌اند. اگر خرس‌ها بتوانند قیمت را به زیر EMA-20 بکشانند، قیمت اتریوم می‌تواند تا ۴۸۸ دلار سقوط کند. از طرف دیگر، RSI‌ نشان از نوعی واگرایی نزولی دارد که نشان‌دهنده تضعیف روند صعودی است.

نمودار ۴ ساعته یک الگوی مثلث صعودی را نشان می‌دهد که با یک شکست مقاومتی و بسته شدن در بالای ۶۲۲ دلار تکمیل می‌شود. هدف این الگو ۷۶۳ دلار است.

در حال حاضر خرس‌ها سعی می‌کنند قیمت را تا خط روند مثلث پائین بکشند. در صورت شکست این سطح حمایتی، نمای صعودی بی‌اعتبار خواهد شد.

 

مونرو (XMR)

 

مونرو در ۴ روز گذشته در محدوده مقاومتی ۱۳۵.۵ دلار معامله شده است. این امر موجب تشکیل یک الگوی سر و شانه معکوس شده که با یک شکست مقاومتی و بسته شدن قیمت بالاتر از ۱۳۵.۵ دلار الگو کامل شده و شرایط صعودی با هدف ۱۶۷ دلار پدیدار خواهد شد.

در حالی که EMA-20 در حال رشد می‌باشد، SMA-50 مسطح و کم نوسان است و RSI درست در بالای نقطه میانی است که نشان‌دهنده تعادل میان عرضه و تقاضا است.

گاوها پس از حفظ قیمت در بالای ۱۳۵.۵ دلار پیروز خواهند شد اما اگر قیمت به زیر SMA-50 برسد، شرایط به نفع خرس‌ها تغییر پیدا خواهد کرد. در صورت آغاز روند نزولی، نخستین حمایت در محدوده ۱۱۰ و ۱۰۵ دلار است.

نمودار ۴ ساعته حکایت از فروش خرس‌ها در نزدیکی مقاومت ۱۳۵.۵ دلار را دارد که اگر خرس‌ها قیمت را به زیر SMA-50 بکشانند، ریزش قیمت تا ۱۲۳.۷ دلار نیز دور از ذهن نیست که در این صورت، افت قیمت تا ۱۲۰ و حتی ۱۱۲.۵ دلار نیز می‌تواند ادامه داشته باشد.

اما اگر قیمت از SMA-50 به سمت بالا بازگردد، گاوها مجددا شانس خود را برای رساندن قیمت به ۱۳۵.۵ الی ۱۴۲.۸ دلار امتحان خواهند کرد. در این صورت است که شاهد روند صعودی قیمت مونرو خواهیم بود.

 

وی‌چین (VET)

 

گاوها در تلاش هستند تا قیمت وی‌چین را به بالای سطح مقاومتی ۰.۰۱۷۵۵ دلار برسانند. اگر موفق شوند، نمودار قیمتی وی‌چین یک الگوی کف گرد را کامل خواهد کرد.

نمای صعودی MA و RSI نشان از برتری گاوها دارد. در صورت بسته شدن قیمت بالاتر از خط مقاومت، روند صعودی با هدف ۰.۰۲۲۹۲ و ۰.۰۲۶۱۸ آغاز خواهد شد.

در سوی مقابل، اگر خرس‌ها قیمت را بتوانند به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA-20) بکشانند، آن‌گاه قیمت وی چین می‌تواند تا ۰.۰۱۴ و حتی ۰.۰۱۲۵ دلار سقوط کند.

در نمودار ۴ ساعته خرس‌ها به شدت از مقاومت ۰.۰۱۷۵۵ دلار دفاع می‌کنند که در صورت ادامه این روند، ریزش قیمت تا خط روند صعودی امکان‌پذیر خواهد بود.

در صورت فاصله گرفتن از خط روند، گاوها سعی خواهند کرد تا قیمت را به منطقه مقاومت ۰.۰۱۷۵۵ تا ۰.۰۱۸۶۱ دلار برسانند که در صورت تحقق این امر، روند صعودی جدیدی آغاز خواهد شد. اما اگر خرس‌ها موفق به کشاندن قیمت به زیر خط روند شوند، احتمالا شاهد ریزش قیمت تا ۰.۰۱۴۵ و ۰.۰۱۲۵ دلار خواهیم بود.

اَوِ (AAVE)

اوِ یا لند در حال حاضر در یک شرایط صعودی است و یک الگوی سقف قیمت بالاتر (higher high) و کف قیمت بالاتر (higher high) را تشکیل داده است. افزایش EMA-20 و قرار گیری RSI در منطقه مثبت، نشان از برتری گاوها است. اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالاتر از سطح ۹۴.۸۷۵ دلار برسانند، افزایش قیمت لند تا ۱۲۴ دلار نیز امکان‌پذیر است.

با این حال، خرس‌ها در طی روزهای گذشته از مقاومت ۹۴.۸۷۵ دلار دفاع کرده‌اند. در صورت موفقیت آن‌ها به پایین کشیدن قیمت تا ۷۹.۲ دلار، قیمت لند تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA-20) سقوط خواهد کرد. در این صورت، امکان افت قیمت تا ۶۹ دلار و حتی پس از آن تا ۵۰ دلار نیز ممکن خواهد بود.

نمودار ۴ نیز حکایت از حمایت گاوها در هر ریزش قیمت را دارد. اما اگر خرس‌ها موفق به کشاندن قیمت به زیر خط روند صعودی شوند، آن‌گاه قیمت لند تا سطح ۷۲ دلار می‌تواند کاهش یابد. در این صورت، یک روند نزولی شدیدتر آغاز خواهد شد.

اما اگر قیمت از خط روند صعودی بازگردد، گاوها قیمت را به ۹۴.۸ دلار خواهند رساند که در این حالت آغاز روند صعودی کلید خواهد خورد.

منبع: Cointelegraph

۵ رمز ارز با روند متفاوت در این هفته

۵ رمز ارز با روند متفاوت در این هفته

بیت کوین و برخی از آلت کوین‌ها با هر افت قیمتی شدید مورد استقبال خریداران قرار گرفته‌اند که می‌تواند نشان‌دهنده تست مجدد (retest) اوج قیمت اخیرشان باشد.

بر اساس تحقیقات Arcane، در حالی که بیت کوین به بالاترین قیمت خود در سال ۲۰۲۰ رسید، سود آزاد معاملات فیوچرز () بیت کوین تا ۱.۱۶ میلیارد دلار افزایش یافت و آن را به بزرگترین بازار فیوچرز بیت کوین در جهان تبدیل کرد. این نشان می‌دهد که سرمایه گزاران نهادهای مالی به اصلاح شدید اخیر قیمت بیت کوین اهمیتی ندادند.

شرکت گوگنهایم پارتنرز (Guggenheim Partners) جدیدترین و بزرگترین موسسه مالی وال استریت است که در بیت کوین سرمایه گذاری کرده است.

گوگنهایم به دنبال سرمایه گذاری تا ۱۰ درصد از ارزش خالص دارایی صندوق فرصت‌های کلان خود در بیت کوین از طریق صندوق Grayscale Bitcoin Trust است. ارزش این سرمایه در حال حاضر ۵.۳ میلیارد دلار است. از این رو، گوگنهایم احتمالا ۵۰۰ میلیون دلار یا بیشتر بیت کوین خریداری کند.

افزایش اشتهای موسسات سرمایه گذاری نمایان‌گر این است که بیت کوین به شکستن رکورد بالاترین قیمت ثبت شده خود (ATH) نزدیک است و نشان می‌دهد که خیال موسسات مالی از آینده بلند مدت بیت کوین آسوده است.

رائول پال سرمایه گذار کلان و مدیرعامل Real Vision در یک مصاحبه با کوین تلگراف اعلام کرد که محافظه کارانه ترین هدف بیت کوین، افزایش تا ۱۵۰ هزار دلار تا نوامبر ۲۰۲۱ است. اگر سرمایه گذاری سرمایه گذاران بزرگ ادامه پیدا کند، بیت کوین حتی تا ۲۵۰ هزار دلار نیز افزایش پیدا می‌کند.

اخبار فاندامنتال بلند مدت در حوزه ارزهای دیجیتال همچنان در حال افزایش است. اگرچه ممکن است در کوتاه مدت شاهد افت موقت بیت کوین باشیم که همین فرصت کافی است تا سرمایه‌گذاران در هر افت قیمت اقدام به خرید کنند.

بیایید باهم نمودار ۵ رمز ارز که در این هفته دارای پتانسیل رشد بالایی دارند را بررسی کنیم.

 

بیت کوین (BTC)

در یک روند صعودی پرقدرت، گاوها عموماً هنگام ریزش قیمت تا میانگین متحرک نمایی بیست روزه (EMA-20) اقدام به خرید می‌کنند. دم‌های بلند در کندل‌های ۲۶ و ۲۷ نوامبر نشان می‌دهد که گاوها در قیمت‌های پایین بیت کوین به سرعت اقدام به خرید کرده‌اند.

حضور میانگین متحرک صعودی و شاخص مقاومت نسبی (RSI) در منطقه مثبت نشان‌دهنده کنترل گاوها است.

بهرحال، خرس‌ها تلاش خواهند کرد تا حرکت صعودی جاری را در ۱۸.۲۱۰ دلار که در تراز فیبوناچی ۶۱ درصد است نگه‌دارند. اگر قیمت از این ناحیه مقاومتی بازگردد، چند روز حرکت افقی و کم تحرکت بیت کوین مورد انتظار است.

برعکس، اگر گاوها موفق به کشاندن قیمت به بالای ۱۸.۲۱۰ دلار شوند، قیمت بیت کوین می‌تواند رالی حرکت به سمت ۱۹.۴۵۹ دلار و همچنین قیمت جادویی ۲۰ هزار دلار را آغاز کند. شکست این خط مقاومت می‌تواند آغازگر قدم صعودی بعدی شود.

این دیدگاه گاوی و صعودی هنگامی بی‌اعتبار خواهد شد که قیمت از سطح کنونی بازگردد و به زیر ۱۶ هزار دلار برسد.

نمودار ۴ ساعته نیز نشان می‌دهد که بازگشت قیمتی به دیواری نزدیک به SMA-50 برخورد کرده است که دقیقا زیر سطح ۶۱ درصد فیبوناچی یعنی ۱۸.۲۱۰ دلار است.

اگر خرس‌ها قیمت را به زیر ۱۷.۵۰۰ دلار فرو ببرند، تست مجدد ۱۶.۴۰۰ دلار دور از انتظار نخواهد بود. اگر گاوها مجدداً در قیمت‌های پایین اقدام به خرید کنند، بیت کوین وارد دوره کم نوسان خواهد شد.

برعکس، اگر گاوها بتوانند قیمت را به درستی در بالای ۱۸.۲۱۰ دلار نگه‌دارند، تست مجدد قیمت ۱۹.۴۵۹ دلار امکان‌پذیر خواهد شد.

 

اتریوم (ETH)

دم‌های بلند شمع‌های ۲۶ و ۲۷ نوامبر نشان‌دهنده این است که گاوها در هر افت قیمت به سرعت وارد عمل شده و برای شکستن سطح ۴۸۸ دلار اقدام به خرید کرده‌اند. این نشان می‌دهد که احساسات بازار همچنان مثبت است.

نودار قیمت اتریوم

MA صعودی و RSI در منطقه مثبت نشان‌دهنده برتری گاوها است. با این حال، خریداران برای رسیدن به قیمت ۶۲۵ دلار راه سختی در پیش دارند. خرس‌ها سعی می‌کنند روند فعلی را در ۶۱ درصد فیبوناچی یعنی ۵۶۹ دلار متوقف کنند.

اگر قیمت از این سطح کاهش یابد و EMA-20 موفق به شکست ۵۱۲ دلار شود، احتمال لمس مجدد ۴۸۲ دلار وجود خواهد داشت.

برعکس، اگر گاوها موفق به رساندن قیمت به بالای ۵۶۹ دلار شوند، قیمت اتریوم می‌تواند تا ۵۹۲ و سپس ۶۲۲ دلار صعود کند. شکست در این سطح آغازگر روند صعودی بعدی است تا راه رسیدن به ۸۰۰ دلار مجدداً هموار شود.

نمودار ۴ ساعته نشان می‌دهد که خرس‌ها از سطح SMA-50 دفاع می‌کنند. اگر قیمت از سطح فعلی پایین آمده و به زیر ۵۲۰ دلار برسد، رسیدن دوباره به قیمت ۴۸۲ دلار محتمل خواهد بود.

با این حال، اگر گاوها قیمت را به بالای ۵۶۹ دلار برسانند، افزایش تا ۵۹۲ و سپس ۶۲۲ دلار در دسترس خواهد بود.

اگر RSI بالای ۶۰ قرار داشته باشد، نشان‌دهنده این است که گاوها دوباره کنترل اوضاع را در دست گرفته‌اند. از سوی دیگر، اگر RSI به پایین ۶۰ برسد، نشان‌دهنده مقاومت در سطوح بالاتر است که می‌تواند منجر به کاهش نوسان قیمت اتریوم برای چند روز شود.

کاردانو (ADA)

در ۲۶ نوامبر کاردانو تا سطح ۰.۱۱۹۹ یعنی بالاتر از سطح ۷۸ درصد فیبوناچی یعنی تا ۰.۱۱۷۳ دلار اصلاح شد. چنین اصلاحی می‌تواند به ادامه روند صعودی کمک کند.

دم بلند کندل‌های ۲۶ نوامبر و بازگشت شدید قیمت در ۲۸ نوامبر، گاوها را مجددا به بازار بازگردانده است. این رشد ناگهانی نشان می‌دهد که گاوها به شدت در سطوح پایین‌تر خریدار هستند.

EMA و RSI در نزدیکی منطقه اشباع خرید هستند که برتری گاوها را نشان می‌دهد. اگر گاوها قیمت کاردانو را به بالای ۰.۱۸۲۶۳ دلار برسانند، آغاز مرحله اصلی صعود به سمت ۰.۲۱۲۹ و ۰.۲۳۵ دلار کلید می‌خورد.

برعکس، اگر قیمت از ۰.۱۸۲۶۳ دلار پایین‌تر بیاید، کاردانو وارد یک دوره کم نوسان خواهد شد.

MA و RSI در نمودار چهار ساعته در منطقه مثبت قرار دارند که نشان‌دهنده برتری گاوها است. حال خریداران در تلاش برای بالا بردن قیمت از مقاومت ۰.۱۷۵ دلار هستند. اگر موفق شوند، تست مجدد قیمت ۰.۱۸۲۶۳ دلار محتمل است. برعکس، اگر قیمت از این مقاومت تنزل پیدا کند، قیمت کاردانو وارد دوره کم نوسان خواهد شد. شکست قیمت به زیر MA نشان از بازگشت خرس‌ها خواهد بود.

استلار (XLM)

اصلاح قیمت استلار در ۲۵ نوامبر فقط یک روز ادامه داشت. این نشان می‌دهد که گاوها از این سطح به شدت محافظت کرده‌اند.

MA و RSI در منطقه اشباع خرید هستند که نشان‌دهنده تحت کنترل بودن بازار توسط گاوها است. اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالای ۰.۲۳۱۶ دلار برسانند، روند بعدی صعودی احتمالا آغاز خواهد شد که در این صورت هدف بعدی ۰.۲۹۳۳ دلار است.

با این حال، خرس‌ها به شکل دیگری در تلاش برای توقف این روند صعودی هستند.

گاوها از EMA-20 دفاع می‌کنند اما اگر قیمت از این حمایت به عقب بازگردد، گاوها سعی خواهند کرد ابتدا آن را به بالای خط روند نزولی برسانند و سپس به سوی ۰.۲۳۱۶ دلار حرکت کنند.

برعکس، اگر خرس‌ها موفق به کشاندن قیمت به زیر EMA-20 شوند، قیمت استلار می‌تواند تا SMA-50 سقوط کند. در این صورت، قیمت استلار برای چند روز در یک مثلث متقارن بزرگ گیر خواهد افتاد.

 

نم (XEM)

در ۲۵ نوامبر قیمت نم یا زم بالاتر از سطح ۰.۱۶۹۰ دلار شکسته شد اما دم بلند کندل این روز نشان می‌دهد که گاوها سود خود را در سطوح بالا دریافت کرده‌اند.

اگرچه گاوها در افت قیمت EMA-20 یعنی در قیمت ۰.۱۴۷ دلار اقدام به خرید کرده‌اند، اما در ۲۷ نوامبر قیمت را به سمت سطح مقاومت هدایت کردند.

در طی دو روز گذشته قیمت بالاتر از ۰.۱۶۹ دلار باقی مانده بود اما گاوها با یک سطح مقاومت در نزدیکی ۰.۱۹ دلار مواجه هستند. در حال حاضر خرس‌ها تمایل دارند تا قمیت را به زیر این عدد بکشانند که در صورت موفقیت، ریزش قیمت تا میانه EMA-20 محتمل است.

برعکس، اگر گاوها بتوانند قیمت را از منطقه مقاومتی ۰.۱۹ دلار به ۰.۲۱۲ برسانند، رالی صعودی به سوی ۰.۲۷۵ دلار آغاز خواهد شد.

در حال حاضر گاوها در تلاش برای دفاع از محدوده حمایتی ۰.۱۶۹ دلاری هستند. اگر قیمت نم از این حمایت بازگردد، گاوها سعی خواهند کرد تا قیمت را به بالای خط روند نزولی برسانند. در این صورت، قیمت نم به محدوده مقاومتی ۰.۲۰۳ تا ۰.۲۱۲۲ وارد خواهد شد.

اما اگر خرس‌ها قیمت را به زیر ۰.۱۶۹ دلار بکشانند، ریزش قیمت تا ۰.۱۴۲ دلار امکان‌پذیر خواهد شد.

منبع: Cointelegraph

۵ رمز ارز متفاوت در هفته نخست آذرماه

,

بیت کوین پس از ریزشی که در ماه مارس ۲۰۲۰ داشت، بازگشت درخشانی را به نمایش گذاشته است که همین امر توجه موسسات سرمایه‌گذاری را به خود جلب کرده است. اخیرا آقای ریک ریدر (Rick Reider) مدیر Black Rock اذعان کرده است که بیت کوین می‌تواند جایگزین طلا شود، چرا که کاربردی تر از طلا است.

این نظرات نشانه مثبتی هستند زیرا بر این واقعیت دلالت دارند که افرادی که از بیت کوین به عنوان طلای دیجیتال یاد می‌کنند رو به افزایش است و حتی در میان سرمایه گذاران سنتی نیز در حال بدست آوردن مقبولیت گسترده‌تری است.

بر اساس گزارش شرکت پانترا کپیتال (Pantera Capital)، افزایش قیمت اخیر بیت کوین به دلیل پذیرش آن توسط پی پال (PayPal) است و داده‌ها حاکی از آن هستند که پی پال در حال خرید حدود ۷۰٪ از بیت کوین‌های استخراج شده جدید است و همین امر باعث کاهش آن در بازار و کاهش عرضه شده است.

منتقدان بیت کوین بر این باورند که بیت کوین بسیار متزلزل و بی‌ثبات است، در حالی که تحقیقات نشان داده است که در یک بازه ۹۰ روزه، ۵۱ درصد سهام‌های S&P500 یا متزلزل‌تر از بیت کوین و یا دارای بی‌ثباتی برابری نسبت به بیت کوین بوده‌اند. انتشار این یافته‌ها سرمایه گذاران بیشتری را جذب بازار کریپتو خواهد کرد.

سرمایه گذاران به دنبال جواب این سوال هستند که آیا بیت کوین تا هفته آینده به یک رکورد قیمتی جدید دست پیدا خواهد کرد؟ آیا آلت کوین‌ها نیز به تبع آن رشد خواهند کرد یا خیر؟

بیایید پنج رمز ارزی که در این هفته دارای کمترین مقاومت در پیمایش مسیر صعودی خود دارند را بررسی کنیم و سطوح بحرانی آنها را مشخص کنیم.

بیت کوین (BTC)

بیت کوین در ۲۱ نوامبر یک الگوی کندل دوجی تشکیل داد که موجب ایجاد روند نزولی آن در روز گذشته شد. در یک روند صعودی پر قدرت، اصلاح معمولا بین ۱ الی ۳ روز به طول می‌انجامد و پس از آن صعود از سر گرفته می‌شود.

نمودار قیمت بیت کوین

بازگشت پر قدرت از پایین‌ترین سطح روزانه نشان‌دهنده این است که خریداران در نقاط پایین‌تر تجمع کرده‌اند. اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالای ۱۸.۶۹۵ دلار برسانند، صعود به سمت بالاترین قیمت تاریخی بیت کوین قطعی شروع خواهد شد.

اگر خریداران بتوانند قیمت را به بالای ۲۰ هزار دلار برسانند، قیمت بیت کوین می‌تواند یک انفجار دیگر را در بالاترین نقاط رقم بزند.

نکته‌ای که باید در نظر گرفت این است که بیت کوین از زمان صعود از ۱۰۵۰۰ دلار هیچ‌گونه اصلاح قابل ملاحظه‌ای نداشته است و از ۱۸ اکتبر تاکنون، حتی به میانگین متحرک نمایی (EMA-20) نیز بازنگشته است که نشان‌دهنده هجوم خرید بوده است.

اگر بیت کوین از سطح قیمت کنونی کاهش پیدا کند و به زیر ۱۷.۶۲۹ دلار برسد، کاهش قیمت می‌تواند تا EMA-20 ادامه پیدا کند. گاوها به احتمال زیاد در این محدوده حمایتی اقدام به خرید کنند تا روند صعودی همچنان پر قدرت بماند.

نمودار قیمت بیت کوین

شاخص مقاومت نسبی در نمودار ۴ ساعته نشان‌دهنده یک واگرایی نزولی است و این یک نکته منفی است. با این حال، عدم موفقیت خرس‌ها در پایین نگه‌داشتن قیمت در زیر EMA بیست روزه بیان‌گر حجم بالای خریداران در سطوح پایین است.

اگر گاوها بتوانند قیمت را بالاتر از خط روند نزولی حفظ کنند، ایستادن در بالای ۱۸.۹۶۵ دلار امکان‌پذیر است. از سوی دیگر، اگر قیمت از سطح کنونی ریزش کند و به ۱۷۶۰۰ دلار برسد، احتمال شکست قیمت به زیر ۱۷۲۰۰ دلار نیز افزایش می‌یابد.

 

اتریوم (ETH)

افزایش قیمت اتریوم پس از آن که در ۲۰ نوامبر به بالای سطح مقاومت ۴۸۸ دلار رسید، شتاب بیشتری گرفت. اتریوم که بزرگت‌ترین آلت‌کوین بازار است، به سرعت به سمت بالا حرکت کرد و به بالاترین سطح قیمت روزانه یعنی ۵۶۱ دلار رسید.

نمودار قیمت اتریوم

اصلاح قیمت بیت کوین همچنین منجر به سوددهی اتریوم شد اما دم (shadow) بلند کندل آن حکایت از خرید زیاد در قسمت پایین کندل دارد.

اگر گاوها موفق به افزایش قیمت تا ۵۶۱ دلار شوند، این روند صعودی می‌تواند با هدف ۶۲۵ دلار ادامه پیدا کند. MA صعودی و RSI در محدوده اشباع خرید نشان‌دهنده آن است که گاوها کنترل را در دست دارند.

این دیدگاه صعودی هنگامی نامعتبر می‌شود که خرس‌ها بتوانند قیمت را به پایین‌تر از کندل روزانه یعنی ۵۱۱ دلار بکشانند. چنین شکستی می‌تواند منجر به سقوط قیمت اتریوم به زیر خط حمایتی مهم ۴۸۸ دلار شود.

نمودار قیمت اتریوم

نمودار ۴ ساعته نشان می‌دهد که گاوها با قدرت زیادی در افت ناگهانی قیمت در EMA-20 خرید می‌کنند. حال آن‌ها تلاش می‌کنند تا قیمت را به بالای محدوده مقاومتی برسانند که اگر موفق شوند، روند صعودی از سر گرفته می‌شود.

برعکس، اگر قیمت به سمت پایین و به سوی سطوح حمایتی بازگردد، خرس‌ها سعی خواهند کرد تا قیمت اتریوم را در زیر EMA-20 غرق کنند. اگر چنین اتفاقی بیافتد، سقوط قیمت تا محدودی حمایتی ۴۸۸ دلار سقوط خواهد کرد.

 

ریپل (XRP)

موج افزایش قیمت ریپل در ۲۱ نوامبر ۴۰ درصد بوده است. این صعود تند نشان می‌دهد که تریدرها بخاطر سندروم ترس از دست دادن (FOMO) و با عجله خرید انجام داده‌اند. بهرحال، هنگامی که ارزهای دارای عملکرد سریع به یکباره افزایش پیدا می‌کنند، عموما نشان‌گر این است که فاز صعودی به آخرین نقطه خود رسیده است.

نمودار قیمت ریپل

سطح روانی ۵۰ سنت توجه افرادی که به دنبال حفظ سود خود بودند را به خود جلب کرد تا اصلاح قیمت تا سطح فیبونانچی ۳۸ درصد در ۰.۳۹۳ دلار برسد. دم بلند کندل نشان‌دهنده خرید پر قدرت در سطح پایین‌تر است.

اگر قیمت ریپل به بالای ۴۶ سنت برسد، آن‌گاه گاوها مجددا به میدان آمده و با رساندن قیمت به ۰.۵ دلار برای ایجاد روند صعودی مجدداً تلاش خواهند کرد. اگر موفق به این‌کار شوند، آن‌گاه یک رالی قیمت به سوی ۰.۶ دلار و سپس ۰.۷۵ دلار آغاز خواهد شد.

گسترش نوسانات در روزهای نخست آذر، شاخص RSI را به انتهای عمق اشباع خرید رسانده است. از این رو، قیمت ریپل امکان دارد تا وارد یک دوره کم نوسان شود.

اگر خرس‌ها قیمت را به زیر ۰.۳۹ دلار بکشانند، دیدگاه صعودی نامعتبر خواهد شد زیرا حمایت بعدی در سطح اصلاح فیبوناچی ۰.۳۶۱۷ دلار قرار دارد.

نمودار قیمت ریپل

نمودار ۴ ساعت قیمت ریپل نشان می‌دهد که گاوها در هر افت ناگهانی قیمت در نزدیکی ۰.۴ دلار اقدام به خرید می‌کنند، زیرا می‌خواهند قیمت را بالاتر از ۰.۴۶ دلار حفظ کنند. این نشان می‌دهد که تریدرها در افزایش‌های جزئی قیمت اقدام به فروش می‌کنند.

اگر قیمت به بالای ۰.۴۶ برسد، لمس مجدد ۵۰ سنت در دسترس است. شکست بالاتر از این سطح مقاومت می‌تواند مجدداً آغاز کننده روند صعودی شود. برعکس، اگر از سطح قیمتی ۰.۴۶ دلار کاهش یابد، اصلاح عمیق‌تری تا EMA-20 امکان‌پذیر خواهد بود.

 

لایت کوین (LTC)

لایت کوین در یک روند صعودی پر قدرت قرار گرفته است و ۲۱ نوامبر گاوها قیمت را به بالای سطح مقاومت ۸۴.۳۳ دلار سوق دادند. با این حال، خریداران نتوانستند این شکست مقاومتی را حفظ کنند که نشان‌دهنده فروش و کسب سود تریدرها در سطوح بالاتر است.

نمودار قیمت لایت کوین

خرس‌ها قیمت را به زیر ۸۴.۳۳ دلار رسانده‌اند در حالی که دم بلند کندل نشان‌گر این است که خرید در سطوح پایین در حال انجام شدن است. اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالای ۸۴.۳۳ دلار بکشانند، آن‌گاه قیمت لایت کوین مجدداً شروع به صعود به هدف ۱۰۰ دلار خواهد کرد.

بهرحال، اگر خرس‌ها از سطح مقاومتی ۸۳.۳۳ دلار دفاع کنند، آن‌گاه لایت کوین می‌تواند به سمت قیمت ۱۰۰ دلار حرکت کند.

با این حال، اگر خرس‌ها از مقاومت ۸۴.۳۳ دفاع کنند، قیمت لایت کوین می‌تواند تا سطح اصلاح ۳۸ درصدی فیبوناچی یعنی ۷۲.۵۵ دلار سقوط کند. این حمایت دقیقا در بالای EMA-20 قرار دارد. از این رو، گاوها با قدرت زیادی از این مطقه دفاع خواهند کرد. اما اگر خرس‌ها موفق به کشاندن قیمت به زیر ۶۷ دلار شوند، آن‌گاه بازی به نفع آن‌ها تغییر خواهد کرد.

نمودار قیمت لایت کوین

نمودار ۴ ساعته لایت کوین نشان می‌دهد که پس از آن‌که قیمت به زیر ۸۴.۳۳ دلار رسید، فروش شدت گرفت.

اگر گاوها بتوانند قیمت را بالاتر از سطح ۸۴.۳۳ نگه‌دارند، آن‌گاه روند صعودی از سر گرفته می‌شود. اما اگر قیمت از سطح فعلی کاهش یابد و به زیر ۷۸ دلار برسد، قیمت لایت کوین می‌تواند تا ۷۵ دلار اصلاح داشته باشد.

 

دش (DASH)

قیمت دش در ۲۱ نوامبر افزایش پیدا کرد و به بالاتر از سطح مقاومتی ۹۴ دلار وارد شد. با این‌که گاوها سعی کردند تا این روند افزایشی را ادامه دهند، اما قیمت از ۹۵.۴۵ کاهش پیدا کرد.

نمودار قیمت دش

این نشان‌دهنده این است که عدم موفقیت در حفظ قیمت در بالاتر از ۹۴ دلار می‌تواند برای تریدرهای کوتاه مدت سود آور باشد.

اولین حمایت در سطح اصلاحی فیبوناچی ۳۸ درصد در ۸۲.۷۷ دلار است. اگر قیمت دش از این سطح بازگردد، گاوها مجددا برای سوق دادن قیمت دش به بالای ۹۵.۴۵ تلاش خواهند کرد. از طرف دیگر و در روند صعودی، هدف قیمتی ۱۰۴ و سپس ۱۱۰ دلار است.

بر خلاف این فرضیه، اگر خرس‌ها قیمت را به زیر ۸۲.۷۷ دلار بکشانند، اصلاح عمیق‌تر تا EMA-20 امکان‌پذیر است.

نمودار قیمت دش

اگر روند بازگشت قیمت دش به بالاتر از ۹۱ دلار برسد، گاوها یک‌بار دیگر تلاش برای از سر گیری روند صعودی با بالا بردن قیمت از ۹۵.۴۵ دلار خواهند کرد.

از طرف دیگر، اگر قیمت دش از سطح فعلی خود پایین بیاید و خرس‌ها قیمت را به زیر EMA-20 بکشانند، گاوها در صدد توقف روند نزولی در SMA-50 خواهند بود.

اگر به هر دلیلی قیمت دش تا سطح ۵۰ درصد اصلاحی فیبوناچی سقوط کند، حمایت بعدی در ۷۴.۹۴ خواهد بود.

منبع: Cointelegraph

۵ رمز ارز قابل توجه در هفته پایانی آبان

,

اگر بیت کوین بتواند به مدت چند روز در محدوده ۱۶ هزار دلار تثبیت کند، آنگاه توجه معامله‌گرها به سوی آلت‌کوین‌ها و توکن‌های دیفای جلب می‌شود.

بیت کوین مدت‌هاست که از سوی علاقمندان به دنیای رمزنگاری به عنوان طلای دیجیتال نام برده می‌شود. حال که به عنوان یک دارایی دیجیتال از زمان تولد خود با اولین بحران اقتصادی مواجه شده است، بیت کوین این موضوع را تائید کرده و با اختلاف زیادی بهتر از طلا در سال ۲۰۲۰ عمل کرده است. این موضوع در بر دارنده دو چیز مهم است، بیت کوین آمده است تا بماند و یک سرمایه‌گذاری جایگزین طلا است.

برخی از سرمایه‌گذاران سنتی بر روی درشکه بیت کوین سوار شده‌اند و تحلیل‌گران Whalemap معتقدند که موسسات مالی جزو اصلی‌ترین خریداران در محدوده قیمتی ۱۲ تا ۱۵ هزار دلار بوده‌اند.

در حالی که به نظر می‌رسد اکثر سرمایه‌گذاران اعتقاد به صعودی بودن بیت کوین دارند، داده‌های درون زنجیره‌ای حاکی از آن است که برخی از نهنگ‌ها بر این باورند که این افزایش قیمت می‌تواند در کوتاه مدت به پایان رسیده باشد، بنابراین آن‌ها در موضع فروش قرار گرفته‌اند.

بیایید تحلیلی بر نمودارها داشته باشیم تا ببینیم رالی افزایش قیمت ادامه‌دار است یا این‌که این روند یک رشد کوتاه و موقت بوده است.

بیت کوین ( BTC)

از ۸ اکتبر تا کنون بیت کوین زیر متحرک نمایی ۱۰ هفته‌ای بسته نشده است و این نشان می‌دهد که روند حاکم از قدرت کافی برخوردار بوده است و گاوها بدون انتظار اصلاح قیمتی، اقدام به خرید در هر ریزش جزئی کرده‌اند.

نمودار قیمت بیت کوین

میانگین متحرک (moving averages) صعودی و شاخص مقاومت نسبی در محدوده اشباع خرید است که نشان می‌دهد گاوها تحت کنترل هستند. خریداران در تلاشند تا قیمت را بالاتر از حمایت فوری ۱۶ هزار دلار نگه‌دارند.

 در صورت موفقیت، قیمت بیت کوین می‌تواند روند صعودی خود را با هدف بعدی ۱۷۲۰۰ دلار از سر بگیرد.

برعکس، اگر قیمت تا زیر EMA ۱۰ روزه افت کند، به نشانه جمع آوری سود تریدرها در سطوح بالاتر خواهد بود. یک حمایت جزئی نیز در ۱۴۸۰۰ دلار وجود دارد اما اگر این سطح شکسته شود، روند اصلاحی می‌تواند تا ۱۴ هزار دلار نیز ادامه پیدا کند.

نمودار قیمت بیت کوین

حرکت میانگین متحرک نمایی ده روزه (EMA-10) در نمودار ۴ ساعته به شکل افقی و مسطح است RSI در نزدیکی نقطه میانی قرار دارد که نشان‌دهنده تعادل میان عرضه و تقاضا است و واگرایی نزولی در RSI نیز هشداری برای تضعیف شتاب حرکت است.

اگر خرس‌ها بتوانند قیت را به زیر MA-50 برسانند، ریزش تا ۱۴۸۰۰ و بعد از آن تا ۱۴۴۰۰ دلار امکان‌پذیر خواهد بود.

بر خلاف این فرضیه، اگر قیمت از سطح فعلی یا از SMA-50 به سمت بالای ۱۶۵۰۰ دلار بازگردد، قدم‌های بعدی صعود پایه ریزی خواهد شد.

اتریوم (ETH)

در ۱۳ نوامبر اتریوم از سطح ۴۷۸ دلار عبور کرد، سطحی که دقیقا در زیر سطح مقاومت مهم ۴۸۸ دلار است، جایی که رالی قبلی در ۱ سپتامبر اتفاق افتاد. وجود رزرو فروش مقداری سود در نزدیکی این محدوده مقاومت یک انتظار معمول است.

نمودار قیمت اتریوم

با این حال، اگر گاوها اجازه سقوط شدید به اتریوم ندهند، انتظار شکست سطح ۴۸۸ دلار از این ارز وجود خواهد داشت. در پی آن، امکان دارد گاوها مجددا شروع به تلاش برای رساندن قیمت به سطح روانی ۵۰۰ دلار کنند.

اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالاتر از منطقه مقاومتی ۴۸۸ تا ۵۰۰ دلار سوق دهند، احتمال این روند صعودی تا ۵۵۰ دلار نیز وجود دارد. وجود MA و RSI در منطقه مثبت یک مزیت برای گاوها تلقی می‌شود.

اگر قیمت زیر میانگین متحرک نمایی ۱۰ روزه شکسته شود، این دیدگاه مثبت نا معتبر می‌شود. در این صورت، سقوط قیمت تا ۴۲۰ دلار و حتی تا ۴۰۰ دلار دو از انتظار نیست.

نمودار قیمت اتریوم

نمودار ۴ ساعته نشان می‌دهد که اتریوم در زیر خط حمایت الگوی کنج صعودی (rising wedge pattern) قرار دارد و RSI تشکیل یک واگرایی نزولی داده است.

علاوه‌براین، EMA-10 و RSI در منطقه منفی قرار دارد که نشان‌دهنده برتری خرس‌ها است. اگر قیمت پایین‌تر از SMA-50 قرار گیرد، یک سقوط به ۴۴۰ دلار و پس از آن تا ۴۲۴ دلار مورد انتظار است. در صورت چرخش قیمت و حرکت به سمت ۴۷۸ دلار، این دیدگاه نزولی کوتاه مدت را منتفی خواهد کرد.

ریپل  (XRP)

ریپل ۲ ماه بود که در محدوده ۰.۲۳ تا ۰.۲۶ دلار گیر کرده بود. با شکست سطح مقاومت در ۱۳ نوامبر (۰.۲۶دلار) این روند شکسته شد. اما در هر صورت خرس‌ها بدون جنگ حاضر به اعلام شکست نمی‌شوند.

نمودار قیمت ریپل

مبارزه میان خرس‌ها و گاوها می‌تواند قیمت را به سطح شکست ۰.۲۶ دلار برساند، جایی که خریدارانی که از این رالی جا مانده‌اند بتوانند در افت قیمت خرید کنند تا همگی حرکت را به سوی اهداف بالاتر آغاز کنند.

روند صعودی ۱۰ روزه EMA و RSI در منطقه مثبت نشان‌دهنده برتری گاوها است و در این صورت هدف بعدی ۰.۳ دلار است.

بر خلاف این قضیه، اگر خرس‌ها قیمت ریپل را به زیر ۰.۲۶ دلار بازگردانند، گاوها ناچار به فروش سریع برای جلوگیری از ضرر بیشتر خواهند شد. در پی این امر، فروش ناگهانی (از روی ترس) ریپل توسط گاوها می‌تواند قیمت ریپل را به زیر ۰.۲۵ دلار برساند که در این صورت قیمت ریپل مجددا وارد روند کم نوسان (اما فقط برای چند روز) خواهد شد.

نمودار قیمت ریپل

میانگین متحرک در نمودار ۴ ساعته صعودی است و RSI بالای ۵۹ قرار دارد که به معنی یک مزیت برای گاوها است.

اگر قیمت ریپل از سطح فعلی بازگردد، بدین معنا خواهد بود که گاوها در انتظار خرید در افت‌های ناگهانی قیمت (buying on dips) هستند.

بر خلاف این فرضیه، اگر خرس‌ها قیمت را به زیر EMA-10 بکشانند، لمس مجدد سطح قیمت ۰.۲۶ دلار محتمل خواهد بود.

 

مونرو (XMR)

مونرو از ۲۶ اکتبر تا کنون در حال اصلاح بوده است. گاوها در ۱۰ نوامبر قیمت این آلت‌کوین را به بالاتر از خط روند نزولی سوق دادند و اکنون در تلاشند تا قیمت را به ۱۲۰ دلار برسانند.

نمودار قیمت مونرو

در صورت موفقیت، قیمت مونرو می‌تواند تا ۱۳۹ دلار نیز بالا برود. EMA-10 در حالت کم نوسان است و RSI دقیقاغ زیر نطقه میانی قرار دارد که نشان از کاهش فروش دارد.

در صورت کاهش قیمت از سطح فعلی یا منطقه مقاومت بالاسری سقوط به زیر ۱۱۰ دلار، این دیدگاه صعودی بی اعتبار خواهد شد و ممکن است قیمت تا ۱۰۴ دلار نیز کاهش یابد.

نمودار قیمت مونرو

در نمودار ۴ ساعته قیمت مونرو، یک الگوی مثلث صعودی در حال شکل گیری است که با یک شکست مقاومتی و بسته شدن قیمت بالاتر از ۱۱۸ دلار کامل می‌شود. هدف از این روند ۱۳۲.۹ دلار است.

از سوی دیگر، اگر خرس‌ها قیمت را تا زیر خط حمایت بیاورند، این روند صعودی شکست می‌خورد و ممکن است قیمت مونرو تا ۱۱۰ دلار پایین بیاید.

هر دو میانگین متحرکت کم نوسان هستند و RSI دقیقا بالاتر از نقطه میانی است که نشان‌دهنده تعادل میان عرضه و تقاضا است. شکست مثلث به سوی بالا یا پایین، آغاز کننده یک حرکت روند دار خواهد بود.

 

یونی سواپ (UNI)

یونی سواپ در ۵ نوامبر به کف قیمت ۱.۷۵ دلار رسید و از آن زمان حرکت صعودی خود را آغاز کرد. این حرکت صعودی در چند روز گذشته منجر به افزایش ۱۳۶ درصدی قیمت این آلت‌کوین گردید.

نمودار قیمت یونی سوآپ

میانگین متحرک نمایی ۱۰ روزه صعودی است و RSI از منطقه اشباع فروش به قلمرو اشباع خرید رسیده است که نشان‌دهنده بازگشت گاوها به میدان است. اکنون گاوها در تلاش برای رساندن قیمت یونی سوآپ به عدد روانی ۵ دلار است.

این سطح ممکن است به عنوان یک سطح مقاومت عمل کند، چرا که خرس‌ها سعی می‌کنند این روند صعودی را در منطقه ۵ الی ۵.۵ دلار متوقف کنند. با این حال، اگر گاوها کمی فشار را بیشتر کنند، روند صعودی به سادگی ادامه دار خواهد بود.

نخستین نشانه ضعف، شکسته شدن قیمت زیر میانگین متحرک نمایی ۱۰ روزه است که نشان‌دهنده برداشت سود توسط معامله‌گران کوتاه مدت است.

نمودار قیمت یونی سوآپ

نمودار ۴ ساعته نشان‌دهنده شیب صعودی هر دو میانگین متحرک است و RSI‌ در محدوده اشباع خرید قرار دارد. این نشان می‌دهد که گاوها کنترل را در دست دارند. یک مقاومت فوری نیز در سطح ۴.۵ دلار قرار دارد که خرس‌ها سعی می‌کنند در این نقطه روند افزایش قیمت را متوقف کنند.

اگر گاوها از EMA-10 دفاع کنند، نشان می‌دهد که حرکت همچنان به نفع گاوها است اما اگر قیمت کاهش یابد و به زیر حمایت ۳.۵ دلاری برسد و باقی بماند، آنگاه این دیدگاه صعودی نامعتبر خواهد شد.

منبع: Cointelegraph

۵ رمز ارزی که در هفته سوم آبان باید زیر نظر بگیرید

,

قیمت بیت کوین این هفته در شرف رسیدن به یک رکورد جدید در محدوده ۱۶ هزار دلاری است و بیل میلر (Bill Miller) سرمایه‌گذار معروف، باور دارد که عرضه و تقاضا به نفع بیت کوین جلو می‌رود. در حالی که عرضه حدود ۲.۵٪ سالیانه در حال افزایش است، سرعت رشد تقاضا بیشتر است. میلر انتظار دارد که هر بانک بزرگ، شرکت‌های سرمایه‌گذاری با ارزش خالص بالا و بانک‌های سرمایه‌گذاری در نهایت با بیت کوین عجین خواهند شد.

اگرچه قیمت بیت کوین پر نوسان خواهد ماند، اما میلر انتظار دارد سرمایه‌گذاران بر قدرت پایدار بیت کوین تمرکز کنند زیرا احتمال صفر شدن آن بسیار کمتر از گذشته شده است. در حال حاضر که ارزش بازار بیت کوین حدود ۲۸۴ میلیارد دلار است، بیت کوین در مقایسه با شرکت‌های بزرگ ایالات متحده در رتبه ۱۸ قرار گرفته است و فقط JP Morgan، Mastercard و Visacard جلوتر از بیت کون هستند.

بهر حال، پس از چندین روز بلاتکلیفی از روند شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا و منتخب شدن جو بایدن به عنوان رئیس جمهور جدید، اکنون فعالان بازار می‌توانند پیش از خرید یا فروش احساسی دارایی های رمز نگاری شده، بر تصمیمات رئیس جمهور جدید آمریکا تمرکز کنند.

در صورت حفظ موقعیت صعودی، این پنج رمز ارز که امروز تحلیل می‌کنیم، می‌توانند در کوتاه مدت عملکرد بهتری داشته باشند. پس بیایید باهم نگاهی به سطوح حمایت و مقاومت و نکات تکنیکال مهم آن‌ها بیاندازیم.

 

بیت کوین (BTC)

بیت کوین در حال حاضر در میانه راه یک روند صعودی پر قدرت، در یک مرحله اصلاحی قرار دارد. هنگامی که احساسات مثبت باشد، تریدرها از سطوح حمایت قوی به عنوان یک فرصت خرید ارزیابی می‌کنند، چرا که این نقاط که در افت‌های ناگهانی بدست می‌آیند نقاط ورود کم خطری است.

نمودار قیمت بیت کوین

اصلاح هفتم نوامبر، شاخص قدرت نسبی را از سطوح خرید بیش از حد (overbought) به پایین کشید که نشان‌دهنده ترس خرده فروشان بود. با این حال، MA صعودی نشان می‌دهد که در جهت صعودی، کمترین مقاومت وجود دارد.

از آنجایی که در چند روز گذشت قیمت بیت کوین به شدت افزایش یافته است، ممکن است که قیمت برای مدت کوتاهی کم نوسان و ثابت باقی بماند. چنین حرکتی به بیت کوین کمک می‌کند تا پایه محکمی که برای حمله به نقاط بالاتر نیاز است را تشکیل دهد.

از این رو، احتمال باقی ماند قیمت بیت کوین بین ۱۴ الی ۱۶ هزار برای چند روز آینده زیاد است.

وقفه‌ای بالاتر از ۱۶ هزار دلار می‌تواند روند صعودی را با توقف بعدی در ۱۷۲۰۰ دلار از سر بگیرد، در حالی که میانگین حرکت بیست روزه ممکن است به نفع خرس‌ها نشانه رود.

نمودار قیمت بیت کوین

گاوها در حال حاضر در تلاشند تا حرکت صعودی را از سر بگیرند اما در خط روند نزولی با یک دیوار برخورد کرده است. اگر قیمت از خط روند نزولی کاهش یابد، خرس‌ها دوباره سعی خواهند کرد تا قیمت را در زیر ۱۴ هزار دلار غرق کنند. با این حال، گاوها احتمالا وارد عمل شده و در این افت قیمت خرید می‌کنند.

بر عکس، اگر گاوها قیمت را به بالای خط روند نزولی برسانند، بازآزمایی ۱۵.۹۵۶ دلار محتمل است. شکست این مقاومت می‌تواند مرحله بعدی روند صعودی را آغاز کند.

 

اتریوم (ETH)

قیمت اتریوم در حال حاضر در حال افزایش است. گاوها در ۷ نوامبر تلاش کردند تا قیمت را از بالای الگوی کنج (wedge) بالا ببرند اما موفق به حفظ آن سطوح بالاتر نشدند.

نمودار قیمت اتریوم

با این حال، نکته مثبت این است که گاوها خیلی میدان را خالی نکرده‌اند و در حال حاضر در تلاش برای از سر گیری روند صعودی هستند. MA ۲۰ روزه و RSI نشان می‌دهد که برتری از آن گاوها است.

ممکن است فروشندگان تلاش کنند که رالی به سمت ۴۸۸ دلار را متوقف کنند، اما اگر گاوها بتوانند قیمت اتریوم را به بالاتر از این مقاومت برسانند، افزایش قیمت تا ۵۲۰ و حتی ۵۵۰ دلار نیز در دسترس خواهد بود.

بر خلاف این فرضیه، اگر اتریوم از خط مقاومت الگوی کنج پایین‌تر بیاید، خرس‌ها سعی می‌کنند تا قیمت را به خط حمایت الگو برسانند. اما شکست در زیر الگو بازار را به نفع خرس‌ها متمایل خواهد کرد.

نمودار قیمت اتریوم

نمودار ۴ ساعته نشان می‌دهد که گاوها از EMA-20 دفاع کرده‌اند و این یک نشانه مثبت است. این نشان می‌دهد که احساسات نیز صعودی هستند و خریداران بدنبال یک افت کوچک و فرصت خرید مناسب می‌گردند.

اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالای ۴۵۵ دلار برسانند، اتریوم سعی خواهد کرد تا با شکستن ۴۶۸ دلار، روند صعودی را از سر بگیرد. اما اگر قیمت اتریوم از سطح فعلی کاهش یابد و به زیر ۴۲۴ دلار برسد، این نمای صعودی بی اعتبار خواهد شد و می‌تواند قیمت را تا ۳۹۵ دلار کاهش دهد.

 

چین لینک (Link)

لینک الگویی معکوس برای سر و شانه‌ها ایجاد کرده است و پس از شکست الگو، قیمت در ۱۳.۲۸ دلار بسته خواهد شد. هدف از این الگوی صعودی ۱۹.۲۷ دلار خواهد بود.

نمودار قیمت چین‌لینک

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه شروع به افزایش کرده و RSI به منطقه مثبت صعود کرده است که نشان می‌دهد برای صعود کمترین مقاومت وجود دارد. در حال حاضر گاوها در تلاشند قیمت را به بالای سطح مقاومت برسانند که در صورت موفقیت، روند صعودی از سر گرفته می‌شود.

اگر قیمت چین لینک از سطح فعلی یا از سطح مقاومت پایین‌تر رود و به زیر ۹.۷۶ دلار برسد، این نمای صعودی باطل می‌شود.

نمودار قیمت چین‌لینک

قیمت چین لینک به ۱۳.۲۸ دلار رسیده بود اما نتوانست شکست خوبی را حفظ کند که نشان‌دهنده دفاع خرس‌ها از این سطح است. با این حال، خبر خوب این است که گاوها در افت قیمت ۲۰ روزه EMA خریدار بوده‌اند که نشان‌دهنده احساسات مثبت است. اگر گاوها بتوانند قیمت چین لینک را به بالاتر از ۱۳.۲۸ دلار برسانند، احتمال صعود زیاد خواهد شد.

اگر قیمت از سطح مقاومت پایین بیاید، احتمال ثبات قیمت برای چند روز بالاتر می‌رود و شکست زیر EMA-20 نخستین نشانه ضعف حرکت صعودی خواهد بود.

 

لئو (LEO)

لئو در چند هفته گذشته بارها از سطح ۱.۲۹ دلار کاهش یافته بود. این نشان می‌دهد که خرس‌ها با رسیدن به این مقاومت به شدت فروش می‌کردند.

نمودار قیمت لئو

گاوها در حال حاضر تلاش می‌کنند تا قیمت را به بالاتر از این سطح مقاومت برسانند و آن را حفظ کنند. در صورت موفقیت، LEO می‌تواند مرحله بعدی صعود را آغاز کند که موجب رسیدن آن به ۱.۳۵ و سپس ۱.۴۶ دلار خواهد شد.

میانگین متحرک و RSI نشان‌دهنده برتری گاوها است. با این حال اگر لئو نتواند قیمت خود را بالاتر از ۱.۲۹ دلار نگه‌دارد، آنگاه خرس‌ها اقدام به کشاندن آن به زیر ۱.۲۳ دلار خواهند کرد. و این حرکت درب‌های سقوط را تا ۱.۱۶ دلار باز خواهد کرد.

نمودار ۴ ساعته نشان می‌دهد که خرس‌ها قیمت را به EMA-20 رسانده‌اند. اگر لئو از این حمایت بازگردد، نشان‌دهنده خرید در افت قیمت خواهد بود. اگر قیمت بالاتر از ۱.۲۹ دلار باقی بماند، نخستین هدف ۱.۳۵ دلار خواهد بود.

بر خلاف این فرضیه، اگر خرس‌ها قیمت را به پایین بکشند، یک افت به سمت SMA-59 محتمل خواهد بود و اگر این حمایت نیز از دست برود، روند نزولی به سمت ۱.۲۳ دلار آغاز خواهد شد.

 

نم یا زم (NEM/XEM)

نم در ۶ نوامبر بالاتر از میانگین متحرک حرکت نمود و به مقاومت ۰.۱۲۶ رسید. خرس‌ها طی هفته‌های گذشته از این مقاومت دفاع کرده‌اند و سعی در پایین آوردن آن داشته‌اند.

نمودار قیمت نم یا زم

با این حال، نکته مثبت این است که گاوها اجازه نداده‌اند قیمت به زیر SMA-50 برسد. این نشان می‌دهد که سطوح پایین‌تر برای خریدارانی که احتمال آغاز رالی قیمتی را می‌دهند جذاب است.

EMA-20 افزایش یافته و RSI به منطقه مثبت رسیده است که نشان می‌دهد گاوها به بازی برگشته‌اند.

اگر خریداران بتوانند قیمت را بالاتر از منطقه مقاومت ۰.۱۲۶ الی ۰.۱۳۲ دلار برسانند، افزایش قیمت تا ۰.۱۴۰ و سپس ۰.۱۶۰ دلار امکان‌پذیر است.

اگر قیمت زم بار دیگر از سطح مقاومت پایین آمده و به زیر میانگین‌های متحرک برود، این نمای صعودی باطل خواهد شد.

نمودار قیمت نم یا زم

نمودار چهار ساعته زم نشان می‌دهد که گاوها قیمت را به بالاتر از مقاومت ۰.۱۲۶ دلار رسانده‌اند اما نتوانستند در برابر هجوم خرس‌ها مقاومت کنند. با این حال، EMA-20 نشان می‌دهد که گاوها به شدت در سطوح پایین‌تر خرید می‌کنند و تلاش می‌کنند تا قیمت را به بالای ۰.۱۲۶ دلار برسانند. در صورت موفقیت، احتمال حرکت به سمت ۰.۱۳۲ دلار وجود دارد و خرس‌ها ممکن ‌است بار دیگر برای دفاع از این سطح تلاش کنند.

اگر قیمت از سطح فعلی یا ۰.۱۳۲ دلار کاهش یابد، خرس‌ها سعی می‌کنند تا قیمت زم را به زیر ۱۱ سنت برسانند و از طرف دیگر اگر گاوها قیمت را به بالای ۰.۱۳۲ دلار برسانند، شتاب حرکت آن افزایش می‌یابد.

منبع: Cointelegraph

۵ رمز ارزی که این هفته زیر نظر باید گرفته شوند

,

در حال حاضر بیت کوین قدرتمند به نظر می‌رسد و اندیکاتورها دلالت بر شکست در بالای ۱۴۰۰۰ دلار دارند، در حالی‌که آلت‌کوین‌ها می‌توانند در کوتاه مدت عملکرد ضعیف‌تری داشته باشند.

بیت کوین از سال گذشته تا کنون ۹۰٪ رالی صعودی داشته است، صعودی تدریجی و بی سر و صدا که نشان می‌دهد افرادی که در سال ۲۰۲۰ بیت کوین خریداری کرده‌اند، به این بازار باور درستی داشته‌اند. اگر روند قدرتی که بیت کوین پیدا کرده است ادامه پیدا کند، می‌تواند با ادامه حرکت رو به بالا تمامی سرمایه گذاران را شگفت زده کند. این اتفاق می‌تواند با فروختن آلت‌کوین‌ها توسط سرمایه گذاران و تزریق آن به بیت کوین صورت پذیرد؛ از این رو، رکود کوتاه مدتی می‌تواند در انتظار آلت‌کوین‌ها باشد.

سه رمز ارز برتر و آنالیز شده از ۵ ارز این هفته احتمال افزایش و ۲ ارز دیگر احتمال کاهش را در هفته پیش رو دارند. بیایید باهم آن‌ها را بررسی کنیم.

BTC بیت کوین

 بیت کوین از سطح ۱۳.۹۷۳ عبور کرد و در ۳۱ اکتبر به بالاترین سطح یعنی ۱۴.۱۰۲ دلار رسید. اگرچه گاوها نتوانستند قیمت را بالاتر از سطح مقاومت حفظ کنند، اما در مقابل، منصرف نشده و به سمت پایین نزول نکردند.

نمودار قیمت بیت کوین / تتر

نمودار فوق نشان می‌دهد که تریدرها از معاملات خود به سرعت خارج نشده‌اند، چرا که انتظار یک تلاش دیگر توسط گاوها به سمت بالای سطح مقاومت را دارند.

میانگین متحرک نمایی (MA) ۱۰ روزه و میانگین متحرک ساده (SMA) ۵۰ روزه نشان‌دهنده شیب به سمت بالا هستند و شاخص مقاومت نسبی در محدوده اشباع یا فروش بیش از حد (overbought) می‌باشد که نشان می‌دهد گاوها در موضع فرمان‌دهی هستند.

اگر قیمت بیت کوین بالای ۱۴۰۰۰ دلار بسته شود، روند صعودی بعدی می‌تواند قیمت را به ۱۶۵۰۰ برساند.

با این حال، اگر گاوها نتوانند قیمت را بالای ۱۴ هزار دلار نگه‌دارند، تریدرهایی که در کوتاه مدت معامله می‌کنند (short term traders)، ممکن است پوزیشن فروش باز کنند و روند بازار خرسی شود. شکست قیمت زیر میانگین متحرک نمایی ۱۰ روزه، نخستین نشانه ضعف در حرکت صعودی بیت کوین است.

اگر بیت کوین سقوط کند و به زیر سطح مهم حمایتی ۱۲۴۶۰ دلار برسد، احتمالا خرس‌ها برنده میدان خواهند بود.

نمودار قیمت بیت کوین / تتر

بیت کوین سعی در ماندن در بالای EMA-10 می‌کند و در صورت بروز این اتفاق و موفق شدن گاوها در رساندن قیمت به بالای حمایت ۱۳۹۷۳ الی ۱۴۱۰۱ دلار، احتمالا روند صعودی جدیدی آغاز خواهد شد.

با این حال، واگرایی نزولی در RSI نشان می‌دهد که حرکت صعودی در حال تضعیف شدن است و اگر فروشندگان بتوانند قیمت بیت کوین را به زیر EMA-10 بکشانند، سقوط به سمت ۱۳ هزار دلار محتمل خواهد بود و در آن منطقه، حمایت ۱۲۷۵۰ الی ۱۳۰۰۰ دلار مورد توجه خریداران خواهد بود.

 

BNB بایننس کوین

BNB در ۳۰ اکتبر زیر حمایت ۲۸.۵ دلار شکسته شد اما توانست با بازگشت از این کف قیمت روزانه، در بالاتر از ۲۸.۵ بسته شود. الگوی کندل استیک دوجی (doji candlestick pattern) در ۳۱ اکتبر بلاتکلیفی بین خرس‌ها و گاوها را نشان می‌دهد.

نمودار قیمت بایننس کوین / تتر

در حال حاضر خرس‌ها در تلاشند تا این بلاتکلیفی را با نزولی کردن روند حل کنند که در صورت شکست قیمت و بسته شدن آن زیر سطح ۲۷.۵، احتمال سقوط قیمت تا ۲۴.۸۶ دلار وجود دارد.

EMA ۱۰ روزه و RSI نشان‌دهنده این است که حداقل مقاومت به سمت روند نزولی وجود دارد. اما اگر جهت روند معکوس شود و قیمت از ۲۸.۵ بالاتر رود، تحکیم قیمت چند روز دیگر نیز ادامه خواهد داشت.

نمودار قیمت بایننس کوین / تتر

نمودار ۴ ساعته این ارز نشان می‌دهد که بازیابی سطح ۲۷.۵ دلار با مقاومت سختی روبرو است. شکست قمیت به زیر ۲۸ دلار می‌تواند حمایت ۲۷.۵ دلاری را به چالش بکشد و در صورت شکست، توقف بعدی در ۲۶.۵ دلار خواهد بود.

EMA و RSI در نزدیکی منطقه اشباع قرار دارد که این یک مزیت برای خرس‌ها است.

در صورت افزایش قیمت BNB به هر دلیل تا ۲۹ دلار، این دیدگاه باطل می‌شود و در این حالت، احتمال افزایش قیمت تا ۳۰.۵ دلار وجود دارد.

 

ADA کاردانو

کاردانو در ۲۶ اکتبر در زیر اگلوی کنج (wedge) افزایشی شکسته شد و به ۰.۰۸۹۱ دلار سقوط کرد. گاوها در حال حاضر در تلاش هستند تا از این سطح دفاع کرده و قیمت را به سمت بالاتر از میانگین متحرک سوق دهند.

نمودار قیمت کاردانو / تتر

با این حال، میانگین متحرک نمایی ۱۰ روزه و RSI نشان‌دهنده این است که خرس‌ها کنترل بازار را در دست دارند؛ بنابر این، بازیابی قیمت در میانگین‌های متحرک با مقاومت سختی روبرو هستند.

اگر قیمت کاردانو  از این مقاومت پایین‌تر بیایید، خرس‌ها در تلاش برای شکستن حمایت ۰.۰۸۹۱ دلار خواهند بود. چنین حرکتی راه را برای سقوط تا حمایت بعدی یعنی ۰.۰۷۵۵ دلار هموار خواهد کرد.

اگر گاوها بتوانند قیمت را به سمت بالاتر از میانگین متحرک سوق دهند و در این سطح باقی بمانند، این دیدگاه نزولی فاقد اعتبار خواهد شد و رالی افزایش قیمت تا ۰.۱۱ دلار محتمل است.

نمودار قیمت کاردانو / تتر

گاوها قیمت را تا بالای EMA ۱۰ روزه افزایش داده اند. کاردانو اکنون می تواند به سمت SMA ۵۰ حرکت کند، جایی که در آن خرس‌ها احتمالاً دوباره وارد عمل شده و اقدام به فروش می کنند.

اگرچه SMA ۵۰ هنوز شیب نزولی دارد، EMA ۱۰ برای افزایش تلاش میکند و RSI تا نقطه میانی افزایش یافته است، که نشان می‌دهد فشار فروش در کوتاه مدت کاهش یافته است.

بهر حال، اگر قیمت کاردانو از سطح فعلی یا SMA پایین‌تر بیاید، خرس‌ها دوباره سعی می‌کنند تا قیمت را به زیر حمایت ۰.۰۸۹۱ دلار برسانند و در صورت موفقیت، حرکت نزولی در مرحله بعد می تواند آغاز شود.

BCH بیت کوین کش

بیت کوین کش یک مثلث متقارن تشکیل داده است که معمولاً به عنوان یک الگوی پیوسته عمل میکند. هرچند در این شرایط بلاتکلیفی میان گاوها و خرس‌ها مشهود است، بهتر است منتظر ماند تا قیمت بالاتر از این مثلث شکسته شود.

نمودار قیمت بیت کوین کش / دلار

هر دو میانگین متحرک شیب صعودی دارند و RSI بالای سطح ۵۹ است که نشان‌دهنده برتری گاوها است. اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالاتر از مثلث بکشانند و آن را حفظ کنند، بیت کوین کش می تواند تا ۲۸۰ دلار و پس از آن به ۲۹۷ دلار برسد.

بر خلاف این فرض، اگر قیمت در زیر مثلث شکسته شود، قیمت می‌تواند تا سطح حمایتی مهم ۲۴۲ دلار سقوط کند. میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۲۳۹ دلار) دقیقاً زیر این حمایت قرار می گیرد؛ از این رو، گاوها در این منطقه نسبت به خرید اقدام خواهند کرد.

نمودار قیمت بیت کوین کش / دلار

گاوها قیمت را به بالای خط مقاومت مثلث متقارن رساندند اما نتوانستند سطوح بالاتر را حفظ کنند و به همین خاطر خرس‌ها قیمت را دوباره به داخل مثلث کشاندند.

با این حال، اگر بیت کوین کش به SMA-50 یا EMA-10 بازگردد، گاوها یک بار دیگر تلاش خواهند کرد تا قیمت را به بالاتر از مثلث سوق دهند. در صورت موفقیت، شتاب این حرکت می تواند احتمال افزایش تا ۲۸۰ دلار را داشته باشد.

اگر قیمت زیر میانگین های متحرک شکسته شود و به زیر مثلث متقارن سقوط کند، این دیدگاه صعودی اعتبار خود را از دست خواهد داد.

LINK چین لینک

طی چند روز گذشته، چین لینک در یک کانال صعودی خرید و فروش شده است. اگرچه سرعت این صعود کند بوده است، اما این رمز ارز به طور پیوسته سقف قیمت و کف قیمت های بالاتری را تشکیل میدهد.

نمودار قیمت چین لینک / تتر

در حال حاضر، قیمت چین لینک پس از کاهش از سطح مقاومت ۱۳ دلار در حال اصلاح است. شیب هر دو میانگین متحرک مسطح شده و RSI نزدیک به نقطه میانی است که نشان دهنده تعادل بین عرضه و تقاضا است.

هنگام سقوط قیمت، گاوها احتمالا تا خط حمایت کانال اقدام به خرید خواهند کرد. اگر قیمت با قدرت از این حمایت بازگردد، گاوها ممکن است دوباره تلاش کنند که قیمت را به بالای ۱۳ دلار برسانند.

در صورتی که خرس ها قیمت را به زیر کانال بکشانند، این نمای صعودی فاقد اعتبار خواهد شد و چنین حرکتی می تواند قیمت را به ۸.۳۸ دلار و کمتر از آن کاهش دهد.

نمودار قیمت چین لینک / تتر

گاوها در حال حاضر سعی می کنند تا از روند صعودی دفاع کنند و اگر بتوانند قیمت را بالاتر از خط روند نزولی بکشانند، چین لینک می تواند مسیر خود را به سمت ۱۳ دلار آغاز کند.

با این حال، شیب میانگین متحرک نمایی ۱۰ مسطح شده و RSI در منطقه منفی ترید می‌شود که نشان می دهد خرس‌ها تلاش میکنند تا در کوتاه مدت به سوی بازار بازگردند.

اگر خرس ها بتوانند قیمت را تا زیر خط روند صعودی پائین بیاورند، چین لینک می تواند تا خط حمایت کانال سقوط کند. گاوها سعی خواهند کرد از این حمایت دفاع کنند و در صورت موفقیت، چین لینک می تواند تا خط روند نزولی صعود کند.

منبع: cointelegraph

۵ رمز ارز قابل توجه در این هفته

,

بیت کوین در یک روند صعودی مانده است اما با نشانه‌هایی از خستگی در بالای ۱۳.۲۰۰ دلار مواجه شده است که احتمال یک اصلاح کوچک را می‌دهد که البته برای آلت‌کوین‌ها می‌تواند شدیدتر باشد.

پس از پیوستن «Paypal» به دنیای رمز ارزها، بخش استراتژی بازارهای جهانی «JPMorgan» گزارشی را منتشر کرد که نشان می‌دهد بیت کوین در صورت افزایش رقابت با طلا به عنوان یک ارز جایگزین، چگونه می‌تواند صعودی بسیار قابل توجه را در پیش رو داشته باشد.

به گفته تحلیل‌گران، سه دلیل افرادی که بینش صعودی در بلند مدت به بیت کوین دارند، شکاف ارزشی بزرگ میان بیت کوین و طلا، رشد سودمندی رمز ارزها و ترجیح بیت کوین در میان جوان‌ترها به طلا در بلند مدت است. این گزارش نشان می‌دهد که موسسات به تدریج در حال درک پتانسیل رمرز ارزها هستند و تمایل دارند تا از نگرانی‌ها و بی‌اعتمادی‌های پیشین خود بازگردند.

«مایک نووگراتز»، مدیرعامل Galaxy Digital بیان کرد که تصمیم Paypal در مورد پذیرش ارزهای رمزنگاری شده، می‌تواند سایر بانک‌های بزرگ را مجبور به بررسی راه‌های تعامل با ارزهای دیجیتال کند. وی در مصاحبه با CNBC افزود: ما در طی ۱۰ سال آینده شاهد بازسازی زیرساخت‌های مالی کشورها خواهیم بود. در همین راستا، بیناین‌گذاران صرافی (Gemini)، تیلر و کامرون وینک لیوس، در مصاحبه اخیر خود موضع صعودی‌شان را درمورد بیت کوین تکرار کردند و توضیح دادند که انتظار دارند بیت کوین در نهایت به ۵۰۰ هزار دلار برسد.

این دوقولوها باور دارند که اگر شرکت‌های بزرگ جهان (۱۰۰ شرکت برتر) و بانک‌های مرکزی شروع به خرید بیت کوین برای ذخیره خزانه خود کنند، قیمت بیت کوین اوج خواهد گرفت. در حال حاضر، سرمایه‌گذاران در این اندیشه هستند که آیا بیت کوین می‌تواند به حرکت صعودی خود به سوی شمال ادامه دهد یا خیر.

بیایید نمودار ۵ رمزارز برتر را بررسی کنیم و ببینیم که آیا بیت کوین و آلت‌کوین‌ها به سوی اهداف بالاتر در حرکت خواهند بود یا خیر.

BTC/USDT بیت کوین

بیت کوین در یک روند صعودی قرار دارد و قیمت در طی روزهای گذشته بالاتر از سطح شکست ۱۲.۲۴۰ دلار است. افزایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و شاخص مقاومت نسبی در منطقه overbought (خرید بیش از حد)، حکایت از فرماندهی گاوها دارد.

نمدار قیمت BTC/USDT بیت کوین

گاوها قیمت را به بالای ۱۳.۲۱۴ دلار رسانده بودند اما نتوانستند سطوح بالاتر را حفظ کنند. این نشان می‌دهد که خرس‌ها هنوز از سطح ۱۳.۲۰۰ دلار دفاع می‌کنند. با این حال، با افزایش روند، گاوها احتمالاً یک بار دیگر در افت قیمت ۱۲.۴۶۰ دلار خرید خواهند کرد. حتی اگر این سطح حمایت نشود، گاوها ممکن است یک‌بار دیگر وارد عمل شده و در میانگین متحرک ۲۰ روزه اقدام به خرید کنند. اگر قیمت بیت کوین از این دو سطح بالا رود، گاوها مجدداً سعی بر حفظ قیمت در بالای ۱۳.۲۱۴ دلار خواهند داشت که اگر موفق به این کار شوند، حرکت به سوی ۱۴.۰۰۰ دلار مورد انتظار خواهد بود.

اگر خرس‌ها بتوانند قیمت را زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA) حرکت دهند، این دیدگاه مثبت منتفی خواهد شد و چنین حرکتی نشان می‌دهد که شکست فعلی یک دام خرسی (bear trap) بوده است.

نمدار قیمت BTC/USDT بیت کوین

خرس‌ها تلاش گاوها را برای گسترش روند صعودی خنثی کردند. امروز که گاوها نتوانستند قیمت بالاتر از ۱۳.۲۱۴ دلار را حفظ کنند، فروشندگان قیمت را به سوی پایین کشاندند.

حمایت بی‌درنگ (immediate support) در EMA-20 در نمودار ۴ ساعته.

گاوها در تلاش هستند تا قیمت را بالای EMA-20 نگه دارند اما واگرایی خرسی (نزولی) در RSI نشان می‌دهد که حرکت ممکن است در حال تضعیف باشد. شکست در ناحیه ۲۰ روزه EMA می‌تواند منجر به تست مجدد ۱۲.۴۶۰ دلار شود، در حالی که یک برگشت پر قدرت از سطح فعلی می‌تواند روند صعودی را از سر بگیرد.

ETH/USDT اتریوم

اتر در ۲۲ اکتبر محدوده ۳۰۸ تا ۳۹۶ دلار را شکست که نشان می‌دهد گاوها بر خرس‌ها غلبه کرده اند. اگرچه خرس‌ها حرکت به سوی ۴۲۰ دلار را متوقف کرده اند، اما نتوانستند آن را به زیر ۳۹۶ دلار بکشانند.

نمودار قیمت ETH/USDT اتریوم

این نشان می‌دهد که گاوها در افت‌های ناگهانی قیمت به زیر ۴۰۰ دلار در حال خرید هستند. میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۳۸۳دلار) و RSI بالای ۵۹ نیز نشان می‌دهد که قدرت در دست گاوها است. اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالای ۴۲۱ دلار حرکت دهند، اتر می‌تواند یک رالی قیمت به سمت بالا را آغاز کند که اوج قیمت ۱ سپتامبر (۴۸۸ دلار) را به چالش بکشد.

اگر خرس‌ها قیمت اتر را به زیر ۳۹۶ دلار و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه ۳۸۳ دلار حرکت دهند، این حالت صعودی باطل خواهد شد و چنین حرکتی می‌تواند قیمت اتریوم را برای چند روز دیگر محدود کند.

نمودار قیمت ETH/USDT اتریوم

تتر پس از شکست بیش از ۴۰۰ دلار، الگوی پرچم تشکیل داده است. میله بلند پرچم در تست مجدد شکست سطح، نشان می‌دهد که گاوها در سطوح پایین‌تری قرار دارند. یک شکست در بالای پرچم، نشانگر آغاز احتمالی روند صعودی جدید خواهد بود. اما اگر خرس‌ها قیمت را به پایین پرچم بکشانند، احتمال سقوط به منطقه ۳۹۶ الی ۴۰۰ دلار وجود دارد و اگر اتر از این حمایت بازگردد، گاوها سعی می‌کنند روند صعودی را از سر بگیرند و اگر حمایت ۳۸۸ دلاری شکسته شود، این روند به نفع خرس‌ها خواهد بود.

XRP/USDT ریپل

اگرچه ریپل هنوز روند صعودی خود را شروع نکرده است، اما الگوی معکوس سر و شانه‌ای را تشکیل داده است که با شکسته شدن قیمت و بسته شدن بالای مقاومت در برابر ۲۶ سنت، کامل خواهد شد.

نمودار قیمت XRP/USDT ریپل

اگر این اتفاق بیافتد، ریپل می‌تواند شتاب بگیرد و یک رالی به سوی ۳۰ سنت داشته باشد. نوسانات بالا و پایین از ۲۳ سپتامبر، نشان‌دهنده برتری جزئی گاوها است. اگر ریپل از میانگین متحرک ۲۰ روزه (۰.۲۴۹ دلار) و یا خط روند صعودی بازگردد، گاوها سعی خواهند کرد تا قیمت را به بالاتر از ۰.۲۶ دلار بکشانند.

 اگر خرس‌ها قیمت را به زیر خط روند صعودی ببرند، این دیدگاه منتفی خواهد شد و ممکن است قیمت تا ۰.۲۲۸۴ دلار کاهش یابد.

نمودار قیمت XRP/USDT ریپل

عدم موفقیت استقرار در بالاتر از ۰.۲۶ دلار می‌تواند منجر به از بین رفتن دارایی‌هایی شود که پوزیشن خرید باز کرده‌اند. در حال حاضر، EMA-20 و RSI نزدیک نقطه میانی تعادل بین عرضه و تقاضا را نشان می‌دهد. شکست ۰.۲۶۳۵ دلار می‌تواند روند را به نفع گاوها تغییر دهد در حالی که شکست در زیر خط روند صعودی ممکن است نشان از برتری خرس‌ها داشته باشد.

LTC/USDT لایت کوین

لایت کوین در ۲۱ اکتبر، قیمت را به بالای یک الگوی سر و شانه معکوس در بالای سطح مقاومت در قیمت ۵۱.۵ دلار رسانید. هدف، ۶۱.۵ دلار است و در صورت عبور از آن، حرکت صعودی می‌تواند تا ۶۴ دلار ادامه داشته باشد.

نمودار قیمت LTC/USDT لایت کوین

افزایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۵۱.۳ دلار) و RSI در نزدیکی منطقه، فروش بیش از حد (overbought)  حکایت از برتری گاوها دارد.

معمولا پس از شکست یک الگوی معکوس، قیمت مجدداً تست می‌شود تا سطح شکست را مجدداً تست کند که در این حالت، چنین حرکتی می‌تواند قیمت را تا ۵۱.۵ دلار کاهش دهد و اگر از این قیمت بازگردد، نشان‌دهنده صحت شکست است. با این وجود، اگر خرس‌ها لایت کوین را در زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه ببرند، نشان‌دهنده عدم تقاضا در سطوح بالاتر است. بنابر این، انتظار برای یک بازگشت قوی برای خرید، استراتژی خوبی است.

نمودار قیمت LTC/USDT لایت کوین

۲۰ در نمودار ۴ ساعته، شیب دار است و در طی چند روز گذشته، گاوها به این حمایت کمک می کنند که این نشان می‌دهد که احساسات مثبت است و گاوها افت قیمت را به عنوان یک فرصد خرید ارزیابی می‌کنند.

RSI در نزدیکی منطقه overbought معامله شده است که نشان از کنترل گاوها دارد. وقفه در زیر EMA-20 اولین نشانه ضعف حرکت است و چنین حرکتی می‌تواند به کاهش قیمت تا ۵۳ دلار و یا حتی ۵۱.۵ دلار منجر شود.

XLM/USDT استلار

در چند روز گذشته استلار از سطح مقاومت عبور کرده و به ۰.۰۸۴۵۸ دلار رسیده است اما گاوها نتوانسته‌اند از حرکت خود استفاده کنند و روند صعودی جدیدی را شروع کنند و این نشان میدهد که خرس‌ها از این مقاومت دفاع می‌کنند.

نمودار قیمت XLM/USDT استلار

با این حال، میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و RSI در منطقه مثبت قرار دارند. اگر گاوها بتوانند قیمت را بالاتر از مقاومت ۰.۰۸۴۵۸۴ و ۰.۰۸۷۷۵۳ دلار برسانند، استلار الگوی پایین گرد را تکمیل می‌کند و بر خلاف این فرض، اگر استلار از سطح فعلی پایین بیابد و به زیر میانگین متحرک نمای ۲۰ روزه برسد، نشان‌دهنده این است که گاوها قدرت خود را از دست داده‌اند.

نمودار قیمت XLM/USDT استلار

قیمت استلار در زیر خط حمایت مثلث شکسته شد اما خرس‌ها قادر به استفاده از این حرکت نیستند. گاوها در حال حاضر تلاش می‌کنند قیمت را داخل مثلث به عقب برانند. در صورت موفقیت، استلار می‌تواند به خط مقاومت مثلث برسد. شکست و بستن بالای مثلث، روند صعودی جدیدی را می‌تواند آغاز کند.

اما اگر خرس‌ها قیمت را زیر خط حمایت مثلث حفظ کنند، ممکن است قیمت به ۰.۰۷۹دلار و پایین‌تر برسد.

منبع: Cointelegraph

از سقوط تا صعود بیت کوین؛ آلت‌کوین‌ها در انتظار

از سقوط تا صعود بیت کوین؛ آلت‌کوین‌ها در انتظار

,

بیت کوین ظرف چهار روز صعود پیوسته و بدون اصلاح، خود را با قدرت به ۱۲۳۱۰ دلار رسانید؛ رقمی که خیلی‌ها انتظار آن را ظرف این مدت کوتاه نداشتند. سرعت و قدرت این افزایش قیمت که از محدوده ۱۱۵۰۰ آغاز شد، به حدی بود که آلت کوین‌ها فرصت همراهی با بیت کوین را برای رشد پیدا نکردند. زیرا اکثر تریدرها (معامله‌گران) و سرمایه گذاران به دلیل آن‌که از سود این پامپ (صعود ناگهانی) قیمتی بی بهره نمانند، دارایی‌های آلت‌کوینی خود را فروخته و به سبد خرید بیت کوین خود افزودند. عاملی که باعث از دست رفتن ۴ میلیارد دلار از حجم بازار (Marketcap) آلت‌کوین‌ها شد.

یکی از دلایل رشد قیمتی بیت‌کوین براساس گزارش کریپتواکونومی، تائید ضمنی تقویت و پشتیبانی فناوری بلاک چین از سوی فدرال آمریکا است که موجب شد تا کاربران با خیال آسوده‌تری به بیت کوین به چشم یک سرمایه امن نگاه کنند. از طرفی دیگر (و احتمالا به دلیل ذکر شده) شرکت‌ها و نهادهای زیادی اقدام به تبدیل بخشی از سرمایه‌های خود به بیت کوین کردند که این تزریق سرمایه به نوبه خود موجب افزایش ورود سرمایه به بازار رمز ارزها شد.

از سوی دیگر، بر طبق گزارش thesun، بسته حمایتی مالی امریکا در دو روز گذشته روند امیدوار کننده‌ای داشت و این امر نیز باعث تقویت بیت کوین و بازارهای مالی گردید. اگرچه هنوز تائیدیه نهایی اعلام نشده است، اما هرگاه که امیدواری در این زمینه بیشتر می‌شود، بازارهای مالی و بیت کوین نیز به سرعت تحت تاثیر اخبار، روند صعودی پیدا می‌کنند. قرار است وضعیت نهایی بسته حمایتی تا پایان هفته مشخص شود و این نقطه بسیار حساس و تاثیر گذاری در قیمت بیت کوین خواهد بود.

یک دلیل دیگر بالا رفتن قیمت بیت کوین براساس گزارش coinwars، افزایش سختی استخراج این رمز ارز در روزهای اخیر است. سختی استخراج معیاری در شبکه بیت کوین است که نسبت به قدرت پردازش استخراج کنندگان، روند ایجاد بلاک‌های جدید را آسان‌تر یا سخت‌تر می‌کند. افزایش سختی استخراج معمولا به عنوان یکی از عوامل صعود قیمت بیت کوین محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که افزایش قدرت هش بیت کوین (Bitcoin Hash) موجب افزایش امنیت بیشتر شبکه بیت کوین نیز می‌شود. برای درک بهتر، جالب است بدانید که شاخص سختی استخراج بیت کوین در دسامبر ۲۰۱۷ به حدود ۲ تریلیون رسیده بود و در حال حاضر این شاخص به ۲۰ تریلیون رسیده است.

در صورت تثبیت قیمت بیت کوین در این محدوده، یعنی کاهش تسط (dominance) آن و عدم سقوط و یا پامپ مجدد، فصل سبز آلت کوین‌ها مجددا فرا خواهد رسید.

پنج ارز دیجیتالی که این هفته باید مورد توجه قرار بگیرند

پنج ارز دیجیتالی که این هفته باید مورد توجه قرار بگیرند

,

داده‌ها بر روی صرافی‌هایی که غالبا بیت کوینِ موسسات و شرکت‌ها را تامین می‌کنند (از جمله LMAX Digital)، نشان می‌دهد که حجم خرید آن‌ها گوی سبقت را از خرده فروشی‌ها گرفته است و این حاکی از آن است که سرمایه‌گذاران احتمال افزایش قیمت بیت کوین در آینده نزدیک را پیشبینی می‌کنند.

در کنار خریدهای اسپات، مشارکت سرمایه‌گذارانِ نهادها نیز افزایش یافته است و Arcane Researech نشان می‌دهد که تعداد بی‌سابقه‌ای از سرمایه‌گذاران در حال تهیه بیت کوین از صرافی Bakkt Bticoin هستند.

معیار دیگری که برای معامله‌گران می‌تواند مفید باشد، نوسانات است. داده‌های Bitcoin options نشان می‌دهد که نوسانات ضمنی به کمترین میزان ۱۶ ماه گذشته رسیده است و این نشان می‌دهد که معامله‌گران در آینده نزدیک انتظار حرکت نزولی زیادی ندارند. از این رو، آن‌ها حاضر نیستند مبلغ بیشتری را برای حفظ پوزیشن‌های خود بپردازند.

اگرچه داده‌ها بیانگر این است که سرمایه‌گذاران نهادها خود را برای حرکت صعودی آماده می‌کنند، معامله‌گران خود باید به نوسانات قیمت توجه داشته باشند و تصمیمات بزرگتر را پس از شروع حرکت بازار اخذ کنند.

بیایید باهم پنج رمز ارزی که احتمال آغاز یک روند جدید در روزهای پیش رو دارند را بررسی کنیم.

BTC/USDT بیت کوین

بیت کوین در چند روز گذشته بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بوده است (۱۱.۳۷۰دلار). خریداران در نقطه حمایتی ۱۱.۱۶۵دلار در ماه اکتبر خریدهای زیادی انجام دادند که نشان‌دهنده تجمع در سطوح پایین‌تر است.

نمودار قیمت بیت کوین / دلار

اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالاتر از خط روند نزولی سوق دهند، بیت کوین می‌تواند مقاومت ۱۱.۷۱۹ دلار را دوباره امتحان کند. شکست در این سطح ممکن است حرکت صعودی را با هدف اول ۱۲ هزار دلار و بعد از آن ۱۲.۴۶۰دلار از سر بگیرد.

اگر بیت کوین از خط روند نزولی کاهش بیابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه سقوط کند، این نمای مثبت فاقط اعتبار خواهد شد. چنین حرکتی می‌تواند قیمت را به حمایت بعدی یعنی ۱۰.۵۰۰ دلار کاهش دهد.

نمودار قیمت بیت کوین / دلار

نمودار ۴ ساعته، الگوی مثلث نزولی را تشکیل داده است که با شکست و بسته شدن زیر ۱۱.۱۶۵دلار کامل می‌شود. هدف این اصلاح ۱۰.۶۱۱ دلار است.

با این حال، اگر گاوها بتوانند به درستی قیمت را در بالای خط روند نزولی ببرند، روند خرسی بی‌اعتبار می‌شود و چنین اتقافی می‌تواند قیمت را به سمت ۱۲ هزار دلار حرکت دهد.

XLM/USDT استلار

استلار در ۲۱ سپتامبر به زیر میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه ۰.۰۷۷دلار رسید اما خرس‌ها نتوانستند از این حرکت استفاده کنند و قیمت را به زیر ۰.۰۶۶۸۴دلار برسانند. این نشان می‌دهد که خرید توسط گاوها در سطوح پایین‌تری قرار دارد.

نمودار قیمت استلار / دلار

استلار یک کانال صعودی تشکیل داده است و گاوها در تلاشند تا قیمت را به بالاتر از سطح مقاومتی ۰.۰۸۴۵دلار برسانند. اگرچه خرس‌ها از مقاومت بالای سر خود دفاع کرده‌اند، اما گاوها هنوز تسلیم نشده‌اند. اگر استلار در MA در قسمت بالاتر باقی بماند، خریداران یک‌بار دیگر تلاش خواهند کرد تا قیمت را به بالای ۰.۰۸۴۵دلار برسانند. در صورت موفقیت، استلار می‌تواند روند صعودی جدیدی را حتی تا ۰.۱دلار، شروع کند.

MA به تدریج حرکت رو به بالا و RSI در منطقه مثبت قرار دارد که نشانه برتری گاوها است.

نمودار قیمت استلار / دلار

مطابق چارت، قیمت استلار در بالای کانال شکسته شده بود اما گاوها نتوانستند از پس ۰.۰۸۴۵دلار بر بیایند. با این حال، در روند نزولی، خرس‌ها توانسته‌اند قیمت را به زیر اصلاح فیبوناچی ۰.۰۷۹۲دلار برسانند. این نشان می‌دهد که گاوها دوباره سعی می‌کنند قیمت را به بالای مقاومت فوق برسانند که در صورت موفقیت، قیمت از ۰.۰۹۱۰دلار عبور خواهد کرد.

بر خلاف این فرضیه، اگر خرس‌ها قدرتمند ظاهر شوند، افت قیمت به ۰.۰۷۶۵دلار امکان‌پذیر است.

CRO/USDT کریپتو دات کام کوین

سقوط کریپتو کوین در مثلث نزولی در ۱۴ اکتبر، هنگامی که CRO به زیر ۰.۱۴۴۷دلار رسید، کامل شد. هدف این اصلاح خرسی رقم ۰.۱۰۶۷دلار است.

نمودار قیمت کریپتو دات کام کوین / دلار

با این حال، گاوها ممکن است تلاش کنند تا از SMA ۲۰۰ روزه با قیمت ۰.۱۲۱دلار دفاع کنند. باز پس گرفتن از این سطح می‌تواند سطح شکست را در ۰.۱۴۴۷دلار مجددا آزمایش کند. از این رو، اگر قیمت کریپتو کوین از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه پایین‌تر رود، نشان‌دهنده نزولی بودن بازار است که پس از آن فروشندگان مجدداً سعی می‌کنند قیمت را پایین‌تر برده و قیمت به ۰.۱۰دلار برسد.

EMA بیست روزه و RSI نیز به سمت پایین سرازیر شده اند که نشان‌دهنده برتری خرس‌ها است.

نمودار قیمت کریپتو دات کام کوین / دلار

RSI در نمودار ۴ ساعته نیز حرکت قیمتی رو به پایین است و این نشان‌دهنده فروش حاصل از ترس است که بعد از چند دور فروش شدید، پولبک کوچکی اتفاق خواهد افتاد.

اگر قیمت این جفت ارز افزایش بیابد و بر روی سطح ۰.۱۴۴۷ قرار بگیرد، آن‌گاه تحلیل فوق فاقد اعتبار خواهد بود. تا آن زمان، هر حرکت صعودی یک فرصت فروش تلقی می‌شود.

BNB/USDT بایننس کوین

بایننس کوین در تاریخ ۱۶ اکتبر از قیمت ۳۱.۹۷۹دلار کاهش یافت اما گاوها نرخ حمایت را با قیمت ۲۹.۵۶۴۶ ایجاد کردند. این نشان می‌دهد که سطح مقاومت قبلی در حال حاضر تبدیل به سطح حمایت شده است.

نمودار قیمت بایننس کوین / دلار

میانگین متحرک نمایی بیست روزه و RSI‌ بالای ۶۱ نشان از برتری گاوها دارد. SMA ۲۰۰ روزه نیز شروع به رشد کرده است که نشان‌دهنده روند به نفع گاوها در طولانی مدت است.

اگر خریداران بتوانند ارز بایننس را بالاتر از منطقه مقاومت ۳۲ الی ۳۳.۳۸۸ دلار قرار دهند، قیمت افزایش پیدا کرده و قیمت‌های بالا می‌تواند مجددا تست شود. بر خلاف این فرض، اگر خرس‌ها شکست بخورند و قیمت در زیر EMA ۲۰ روزه قرار بگیرد، نشان‌دهنده ضعف بازار این ارز خواهد بود.

نمودار قیمت بایننس کوین / دلار

خرس‌ها با حالتی تهاجمی از منطقه ۳۱ تا ۳۲ دلار دفاع می‌کنند. EMA-20 و RSI درست در بالای نقطه میانی است و تعادل بین عرضه و تقاضا را نشان می‌دهد.

اگر این خرس‌ها موفق به نگهداشتن قیمت به زیر ۲۹.۵۶۴دلار شوند، برنده بازی خواهند بود و افت قیمت تا ۲۸ دلار و سپس تا ۲۶ دلار امکان‌پذیر خواهد بود. اما اگر گاوها قیمت را بالاتر از ناحیه مقاومت نگهدارند، روند صعودی از سر گرفته خواهد شد.

LTC/USDT لایت کوین

لایت کوین در تلاش برای ایجاد الگویی معکوس سر و شانه است که با شکستن و بسته شدن بالای ۵۱.۵دلار کامل خواهد شد. FMA و RSI تعادل میان عرضه و تقاضا را نشان می‌دهد.

نمودار قیمت لایت کوین / دلار

با این حال، شادوهای بلند روی شمع‌ها در ۲ و ۱۶ اکتبر نشان می‌دهد که گاوها قیمت‌های نزولی را در پایین می‌خرند. اگر گاوها قیمت را به بالاتر از میانگین متحرک برسانند، لایت کوین می‌تواند دوباره تا ۵۱.۵دلار افزایش پیدا کند. شکست و بسته شدن این سطح می‌تواند روند صعودی جدیدی را شروع کند. هدف الگوی معکوس ۶۱.۵دلار است.

اگر خرس‌ها قیمت را به زیر خط روند سوق دهند، آن‌گاه تحلیل فوق بی اعتبار خواهد شد. چنین حرکتی می‌تواند لایت کوین را برای چند روز دیگر بی‌تحرک کند.

نمودار قیمت لایت کوین / دلار

نمودار ۴ ساعته بازار در تلاش برای بازگشت روند صعودی است تا قیمت بالای ۴۷.۷۸۴دلار حفظ شود. بنابر این، خرس‌ها ممکن است یک بار دیگر برای شکست روند حمایتی تلاش کنند که اگر موفق به این کار شوند، لایت کوین تا ۴۲دلار سقوط خواهد کرد. برعکس، اگر گاوها بتوانند قیمت را بالای ۴۷.۷۸۴دلار حفظ کنند، احتمال حرکت به سوی ۵۰دلار و سپس به سمت ۵۱.۵دلار وجود خواهد داشت.

منبع: Cointelegraph