دوشنبه , ۲۷ دی ۱۴۰۰
توکن غیر مثلی چیست

توکن غیر مثلی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

با اینکه بیت کوین و چند ارز دیجیتال دیگر مثل اتریوم، داج‌کوین و …، بیشترین میزان توجه در دنیای رمز ارزها را به خود اختصاص داده‌اند؛ همزمان نوع دیگری از توکن‌های دیجیتال در حال توسعه و پیشرفتند که کاملا از یک دنیای دیگر هستند. توکن‌های غیر مثلی یا NFT (Non-Fungible Token) کاربردهای هیجان انگیزی دارند و از آن‌ها به‌عنوان آینده صنعت بازی‌های کامپیوتری، هنر و سرگرمی و حتی کسب‌و‌کارهای املاک و مستغلات یاد می‌شود.

اگر آشنایی با نوع جدیدی از ارزهای دیجیتال برای شما جذاب است، می توانید در ادامه با اکسکوینو همراه باشید و وارد دنیای عجیب توکن‌های غیر مثلی شوید.

NFT یا توکن غیر مثلی چیست؟

توکن غیر مثلی (NFT)، یک توکن منحصر به‌فرد محسوب می‌شود که با تکنیک‌های رمزنگاری تولید شده است و از فناوری بلاکچین استفاده می‌کند. در واقع، توکن‌های غیر مثلی نسخه‌ای دیجیتال از دارایی‌های فیزیکی هستند؛ از این رو با رمز ارزهایی مثل بیت کوین و اتریوم که مثلی (قابل تعویض با واحدهای مشابه) هستند، تفاوت دارند. برای مثال، افراد می‌توانند در صرافی‌های رمز ارز یک واحد بیت کوین را با یک واحد دیگر از همین رمز ارز تعویض کنند؛ اما توکن‌های غیر مثلی را نمی‌توان با یکدیگر مبادله کرد. این توکن‌ها به‌عنوان ملاکی برای صحت و مالکیت در بلاک‌چین به‌کار می‌روند که قابل راستی آزمایی هستند.

برای شناخت بهتر توکن‌های غیر مثلی، ابتدا بهتر است مفهوم مثلی (Fungibility) را بهتر درک کنیم.

مثلی بودن به این معنا است که بتوان یک دارایی را بدون اینکه ارزش آن کاهش یابد، با یک دارایی مشابه مبادله کرد. مثلی بودن همچنین می‌تواند به ویژگی‌هایی مثل تقسیم پذیر بودن یا ارزش یک دارایی اشاره کند.

برای نمونه، یک اسکناس ۱۰ هزار تومانی از نظر ارزش، مشابه با یک اسکناس ۱۰ هزار تومانی دیگر است. به همین دلیل، اگر یک اسکناس ۱۰ هزار تومانی را از یک فرد قرض بگیرید، مجبور نیستید که دقیقا همان اسکناس را به او بازگردانید؛ چرا که یک اسکناس ۱۰ هزار تومانی دیگر نیز همان ارزش را دارد. همچنین این اسکناس ۱۰ هزار تومانی را می‌توانید به اسکناس‌های دیگر نیز تبدیل کنید. مثلا به ۵ اسکناس ۲ هزار تومانی.

در دنیای رمز ارزها نیز شاهد همین وضعیت هستیم. برای مثال، یک واحد بیت کوین دارای ارزش مشابهی با یک بیت کوین دیگر است؛ اما توکن‌ غیر مثلی (NFT) به این شکل کار نمی‌کند. هر یک از توکن‌های غیر مثلی دارای ارزش متحصر به‌فرد خود هستند و ارزش آن‌ها با یکدیگر برابر نیست؛ بنابراین، توکن‌های غیر مثلی قابل مبادله با یکدیگر نیستند. از این نظر، توکن‌های غیر مثلی شبیه به دارایی‌های فیزیکی نظیر سنگ‌های کمیاب، آثار هنری و کالاهای لوکس هستند.

شناخت توکن‌ های غیر مثلی با یک مثال

یکی از نمونه‌های فیزیکی برای دارایی غیر مثلی، بلیت هواپیما است. ممکن است در ظاهر یک بلیت هواپیما با بلیت‌های دیگر تفاوتی نداشته باشد؛ اما در واقع، در هر بلیت نام مسافر، مقصد، زمان پرواز و شماره صندلی متفاوتی درج شده است. اگر بخواهید بلیت خودتان را با بلیت فرد دیگری تعویض کنید، ممکن است مشکلات فراوانی برایتان ایجاد شود یا حتی به صدها کیلومتر دورتر از مقصد خود منتقل شوید. به‌علاوه، ممکن است حراست فرودگاه نیز به شما مشکوک شود.

ویژگی ‌های توکن ‌‌های غیر مثلی

  • کمیاب: ارزش توکن‌های غیر مثلی به دلیل کمیابی آن‌ها است. برنامه‌نویسان اغلب ترجیح می‌دهند با ساخت مقدار کمی از توکن‌های غیر مثلی، میزان کمیابی آن‌ها را افزایش دهند؛ اگرچه می‌توانند هر میزان از این توکن‌ها را تولید کنند.
  • تقسیم ناپذیری: اگرچه تقسیم ناپذیری یک اصل تغییر ناپذیر برای توکن‌های غیر مثلی نیست، بیشتر این توکن‌ها را نمی‌توان به واحدهای کوچک‌تر تقسیم کرد. شما یا باید کل تعداد توکن‌های غیر مثلی یک اثر هنری دیجیتالی را خریداری کنید یا هرگز نمی‌توانید این اثر را داشته باشید. البته ممکن است چندین توکن NFT برای یک اثر در نظر گرفته شود، و شما با خرید مثلا یکی از آن‌ها، سهمی در مالکیت این اثر داشته باشید.
  • منحصر به‌فرد بودن: شاید این مورد یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های توکن‌های غیر مثلی باشد. منحصر به‌فرد بودن این توکن‌ها در یک برگه دائمی اطلاعات ثبت می‌شود. می‌توان این اطلاعات را به‌عنوان گواهینامه‌ای دانست که صحت و درستی توکن‌های غیر مثلی را اثبات می‌کند.

توکن غیر مثلی چگونه ساخته می‌ شود؟

توکن‌های غیر مثلی با پروتکل ERC-721 (استاندارد ساخت توکن‌های غیر مثلی در بستر اتریوم) ساخته می‌شوند؛ از این رو به توکن‌های غیر مثلی، توکن‌های ERC-721 نیز گفته می‌شود. دسنترالند (Decentraland) و کریپتوکیتیز (CryptoKitties)، دو نمونه از توکن‌های غیر مثلی با استاندارد ERC-721 هستند. توکن‌های غیر مثلی می‌توانند در بلاکچین‌های دیگری که قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند (یک کد برنامه‌نویسی برای انجام دستورات خاص در بلاک چین) و ابزارها و پشتیبانی لازم برای این توکن‌ها را دارند، ساخته شوند.

با اینکه اتریوم نخستین بلاکچین بود که به‌طور گسترده برای تولید توکن‌های غیر مثلی استفاده شد، اکنون بلاکچین‌هایی نظیر نئو (NEO)، ایاس (EOS) و ترون (TRON) هم دارای استاندارد تولید توکن‌های غیر مثلی هستند. توکن‌های غیر مثلی و قراردادهای هوشمند آن‌ها امکان افزودن ویژگی‌های دقیقی مثل هویت مالک، فراداده کامل یا لینک‌ فایل‌های امن را فراهم می‌کنند

کاربرد های توکن‌ های غیر مثلی NFT

بازی

استفاده از توکن‌های غیر مثلی در صنعت بازی‌های کامپیوتری بسیار محبوب است؛ چرا که برخی از مشکلات ذاتی این صنعت را بر طرف می‌کند. برای نمونه، برخی از بازی‌ها، فروش اکسسوری و امکانات ویژه‌ای مثل سلاح‌های پیشرفته را به دیگران ممنوع کرده‌اند؛ با این‌حال، با استفاده از توکن‌های غیر مثلی، می‌توان این امکانات و ویژگی‌ها را منتقل کرد و از آن‌ها در یک بازی دیگر استفاده کرد؛ از این رو، توکن‌ غیر مثلی می‌تواند به رونق اقتصادی بازی‌ها کمک کند.

هویت

توکن‌های غیر مثلی برای مقابله با سرقت هویت، ایده‌آل هستند. با استفاده از این توکن‌ها می‌توان دارایی‌هایی را دیجیتالی کرد تا نشان‌دهنده جنبه‌های هویتی افراد مثل تحصیلات دانشگاهی، سوابق پزشکی و حتی ظاهر آن‌ها باشد. به‌علاوه، هنرمندانی که آثار هنری خود را به‌صورت دیجیتالی می‌سازند، می‌توانند اثر خود را به توکن‌های غیر مثلی تبدیل کنند تا حقوق کپی رایت (حق تکثیر) را برای خود محفوظ نگه دارند. استفاده از توکن‌های غیر مثلی برای اثبات هویت می‌تواند شامل تبدیل بلیت‌های فیزیکی بازی‌هایی مثل مسابقه فوتبال به توکن‌ها باشد تا امکان تولید و استفاده از نمونه‌های تقلبی از بین برود.

کلکسیون‌ها

توکن‌های غیر مثلی را می‌توان شروع جدیدی در دنیای جمع‌آوری کلکسیون‌ها دانست؛ در نتیجه، مجموعه‌داران در حال حرکت به‌سوی کلکسیون‌های دیجیتالی هستند. از این توکن‌ها می‌توان برای ایجاد نوع کاملا جدیدی از کلکسیون‌ها استفاده کرد. حتی می‌توان نسخه توکنی خودروهای اسپورت مورد علاقه‌تان را خریداری کنید. به‌علاوه، این توکن‌ها در حال انتقال اقلام مجموعه‌داران سنتی نظیر کارت‌های بیسبال، سکه‌ها قدیمی و تمبرهای کمیاب به قرن بیست و یکم است.

مزایای توکن‌ های غیر مثلی NFT

سه مزیت اصلی توکن‌های غیر مثلی (NFTs) عبارت‌اند از:

  • منحصر به‌فرد هستند. بر خلاف توکن‌هایی مثلی که در صرافی‌های رمز ارز قابل مبادله هستند، توکن‌های غیر مثلی در بازارهای مخصوصی خرید و فروش می‌شوند؛ با این‌حال، ارزش این توکن‌ها به میزان منحصر به‌فرد بودن آن‌ها وابسته است.
  • معتبر هستند. توکن‌های غیر مثلی با فناوری بلاکچین ساخته می‌شوند؛ بنابراین، افراد می‌دانند که توکن‌های غیر مثلی آن‌ها اصالت دارد؛ چراکه تقریبا غیر ممکن است دیگران بتوانند نمونه‌های تقلبی این توکن‌ها را بسازند.
  • حقوق مالکیت را حفظ می‌کنند. به‌دلیل اینکه توکن‌های غیر مثلی از پلتفرم‌های غیر متمرکز و مبتنی بر تکنولوژی بلاک‌چین استفاده می‌کنند، هیچ مالکی نمی‌تواند داده‌های ثبت‌شده خود را تغییر دهد.

سخن آخر

توکن‌های غیر مثلی (Non-Fungible Token)، توکن‌هایی هستند که با استفاده از فناوری بلاکچین ساخته می‌شوند و به این دلیل غیر مثلی نامیده می‌شوند که واحدهای آن با هم قابل مبادله نیستند؛ به این معنا که هر یک از آن‌ها دارای ارزش منحصر به‌فرد خود هستند و بر خلاف یک واحد بیت کوین یا یک واحد پولی مثل دلار، ارزش یکسانی ندارند.

بنابراین، توکن‌های غیر مثلی قابل مبادله با یکدیگر نیستند. از این نظر، توکن‌های غیر مثلی شبیه به دارایی‌های فیزیکی نظیر سنگ‌های کمیاب، آثار هنری و کالاهای لوکس هستند. از این توکن‌ها در بازی‌های کامپیوتری، جمع‌آوری کلکسیون‌های خاص و احراز هویت استفاده می‌شود.