راهنمای ارز اتریوم

آشنایی با ارزها –  اتریوم

اتریوم چیست؟

اتریوم یک پلتفرم نرم افزاری ست که به صورت غیر متمرکز قابل برنامه ریزی ست و بر پایه بلاک چین (فناوری اصلی ارز دیجیتال) کار می کند. این پلتفرم در کنار ارزهایی که رمز پایه هستند (مثل اتر و اتر کلاسیک) قرار می گیرد و شبکه اتریوم را ایجاد می کند. با استفاده از این شبکه شما می توانید تراکنش های قابل برنامه ریزی که با اسم قراردادهای هوشمند مطرح می شوند را بدون هیچ سانسوری یا بدون هیچ گونه دخالت شخص سومی انجام دهید.

چرا اتریوم؟

تاریخچه اتریوم

در اوایل سال 2014 یک شرکت کوچک ایجاد شد که مبحث اتریوم را مطرح کرد اما به صورت رسمی در تاریخ ۳۰ جولای ۲۰۱۵ به سرپرستی جوان ۲۳ ساله روسی، ویتالیک بوترین معرفی شد.

مقایسه ماینینگ بیت کوین و اتریوم

در مقایسه بین بیت کوین و اتریوم، یکی از نکاتی که بیش‏ترین تفاوت بین این دو را نشان می‌‏دهد، مربوط به ماینینگ آن‏‌ هاست. در هسته‏‌ی اجرایی  هر دو، تکنولوژی بلاک چین قرار دارد. البته تفاوت‏‌های قابل توجهی در الگوریتم‏‌های مورد استفاده در بیت کوین و اتریوم وجود دارد. هر یک از این دو ، از الگوریتم‏‌های متفاوت و متمایزی در ساختار خود استفاده می‌‏کنند. این بدان معناست که بیت کوین و اتریوم از راه‏‌های مختلفی برای تصدیق درستی اطلاعات اضافه شده به دفتر کل استفاده می‏‌کنند.

آیا اتریوم شبیه به بیت کوین است؟

در معاملات ارز دیجیتال اتریوم در جایگاهی بعد از بیت کوین قرار دارد به همین دلیل برخی افراد تصمیم گرفتند تا این دو را با هم مقایسه کنند. اتریوم هم مانند بیت کوین یک پلتفرم بر پایه بلاک چین است اما بین این دو تا بستر تفاوت های فنی وجود دارد. مهم ترین تفاوت بیت کوین و اتریوم در اهداف و قابلیت هایی ست که دارند. بلاک چین اتریوم برای اجرای کد های برنامه نویسی طراحی شده است که به صورت غیر متمرکز هستند اما بلاک چین بیت کوین برای پیگیری مالکیت پول دیجیتال است.

بلاک چین اتریوم یک بستر است که هزاران نرم افزار و سیستم عامل مختلف روی آن اجرا می شود اما بلاک چین بیت کوین به درد فقط یک نرم افزار که همان بیت کوین است می خورد.

استخراج اتریوم و تفاوت ماینینگ اتریوم و بیت کوین

از طرفی دیگر باید گفت که ماینینگ اتریوم بر اساس الگوریتم دیگری در قالب ” اثبات سهام ” (PoS)، عمل می‏‌نماید. در این نوع از ماینینگ، هر چقدر که فرد ماینر سهم بیش‏تری را در اختیار داشته باشد، دارای احتمال بالاتری برای ماین کردن یک بلاک جدید از اتریوم و از طریق الگوریتم مخصوص به آن می‏‌باشد. در واقع به بیان دیگر، هر چقدر که فرد ماینر ارز بیش‏تری داشته باشد، به همان نسبت نیز احتمال کسب موفقیت بالاتر می‌‏رود. در  الگوریتم PoS، دیگر ماینرها به ازای تصدیق یک بلاک، پاداشی دریافت نخواهند کرد. بلکه، ماینرها فقط هزینه‏‌های شبکه (هزینه مربوط به انتقال تراکنش) را به جای پاداش دریافت می‌کند. در مورد اتریوم، این پاداش با عنوان gas شناخته می‏‌شود. در روش PoS، دیگر نیازی به حل پازل‏‌های ریاضیاتی نبوده و سازنده‌‏ی بلاک جدید در یک حالت قطعی انتخاب می‏‌گردد.

جالب است که بدانید اتریوم دارای زمان بلاک (زمان صرف شده برای تصدیق یک بلاک) سریع‌‏تری است. بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط BitInfoCharts، میانگین زمان ساخت بلاک مربوط به بیت کوین اتقریباً در حدود بیش‏تر از ۸ دقیقه است .  در حالی است که میانگین زمان ساخت بلاک مربوط به اتریوم در حدود ۲۵ ثانیه می‏‌باشد.

جایگزین‌‏هایی برای اتریوم

همانطور که قبلاً اشاره شد، اتریوم بیش از آن که به عنوان یک ارز دیجیتال باشد، به عنوان یک پلتفرم عمل می‏‌کند. لذا در این راستا به عنوان جایگزین باید به دنبال پلتفرم‏‌های دیگری که قابلیت ساخت برنامه‌‏های کاربردی غیر متمرکز را فراهم می‌‏کنند، باشیم.

اتریوم کلاسیک

مشابه بیت کوین و بیت کوین کش، اتریوم نیز در ساختار  خود با اختلاف نظرهایی رو به رو است. اتریوم کلاسیک (ETC) به عنوان یکی از محبوب‏‌ترین جایگزین‏ های اتریوم مطرح است . اتریوم کلاسیک، در نتیجه یک هارد فورک به وجود آمده است که باعث تقسیم شبکه به دو قسمت شده است.

آینده اتریوم

بعد از تمام صحبت هایی که شد، برای تمام خوانندگان این مهم است که آینده اتریوم چطور رقم خواهد خورد؟ یا چرا اتریوم در کانون توجه قرار دارد. سرعت و رشد اتریوم و در کل ارز دیجیتال بستگی به عوامل زیادی دارد ولی نابودی ارز دیجیتال تقریبا امری بسیار بعید به نظر می رسد و همواره رشد و گسترش جهانی آن قابل مشاهده است.
اتریوم باعث ایجاد فرصت های نامحدود می شود اما این که چطور بتوان از این فرصت ها استفاده کرد و این شبکه چطور قدرت بگیرد و توسعه پیدا کند، به عوامل زیادی بر می گردد.

اطلاعات شما با موفقیت دریافت شد.
کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.