هارد فورک موفق اتریوم انجام شد

سومین هاردفورک شبکه‌ای تاریخ ارز دیجیتال اتریوم روی بلوک شماره 9,069,000  با موفقیت انجام شد. هاردفورک استانبول که نتیجه ماه‌ها برنامه ریزی و تلاش بود در بامداد روز یکشنبه با هدف  بالا بردن امنیت و سرعت تراکنش‌ها انجام شد.

هاردفورک استانبول اتریوم در مجموع، هشتمین هارد فورک کلی شبکه این ارز دیجیتال محسوب می‌شود که تغییرات مربوط به کد اولیه آن در ماه ژوئن تایید شد. انتظار می‌رود تغییر الگوریتم شبکه به الگوریتم گواهی اثبات سهام ( PoS ) در سال 2021 صورت بگیرد و قریب به اتفاق تمام کلاینت‌های اتریوم نیز موافق نرم افزار جدید بودند.

هاردفورک استانبول اتریوم حاوی 6 مورد پروپوزال بهبود اتریوم ( EIPs ) در تغییرات کدهای مربوط به پروتکل اتریوم است. این موارد عبارتند از 152، 1108، 1344، 1844 و 2028.

طبق آخرین پست وبلاگ سایت ConsenSys ( که وظیفه تامین وجه و تنظیم استاندارد‌ها برای پروژه‌های خود مخصوصا اتریوم را دارد ) مهم‌ترین مسائلی که این 6 پروپوزال به بررسی آن‌ها خواهند پرداخت عبارتند از :

1. جلوگیری از حمله DDoS یا حمله محروم سازی از سرویس ( EIP 1344 )

2. مشارکت و همکاری با ارزهای دیجیتالی که الگوریتم آن‌ها مبتنی بر گواه اثبات کار است مانند زی کش ( EIP152 )

3. هزینه گس ( EIP های 2200، 2028 و 1108  )

لازم است بدانید هزینه پردازش تراکنش‌ها در شبکه اتریوم gas نام دارد که به صورت کسری از ارز دیجیتال اتریوم به نام gwei پرداخت می‌شود. هاردفورک استانبول اتریوم  منجر به کاهش هزینه های گس خواهد شد و این به معنی افزایش پهنای باند بلاک چین و در نتیجه پیشرفت فناوری‌ حریم خصوصی مربوط به پروتکل اثبات دانایی صفر ( مانند zk-SNARKs ) است.

ارز دیجیتال اتریوم

ناهماهنگی‌های قبل از هاردفورک

یکی از اختلالاتی که در شمارش معکوس روزهای نزدیک هاردفورک رخ داد به کلاینت پریتی ( Parity ) مربوط می‌شد که طی آن، این کلاینت یک پیام اضطراری به کاربران خود ارسال کرده و از آن‌ها خواست اصلاحیه‌ای ( Patch ) را روی به روز رسانی پریتی که قبلا عرضه شده بود اعمال کنند. در حقیقت EIP1344 که مربوط به کدهای عملیاتی بود در این به روزرسانی وجود نداشت.

با اینکه این اصلاحیه ساده بود ولی هادسون جیمسون ( Hudson Jameson )، یکی از توسعه دهندگان اصلی اتریوم گفت در صورتی که کلاینت‌های پریتی موفق به به روز رسانی در زمان مقرر نشوند، توسعه یک زنجیره جدید و شکل گیری حمله دوبار خرج کردن دور از انتظار نخواهد بود.

روز جمعه جیمسون در این باره گفت پریتی که تقریبا 23 درصد از شبکه را شامل می‌شود، توسط ماینرها و صرافی‌های مطرح دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. نگرانی من از این بابت است که اگر یک یا دو صرافی بزرگ در فورک قدیمی بمانند و در نتیجه یک یا دو استخر استخراج نیز اقدام به استخراج در فورک قدیمی کنند، این موضوع منجر به سردرگمی و در نتیجه دوبار خرج کردن ( Double spending ) خواهد شد.

ارزی قدرتمند به نام اتریوم

به گزارش کوین دسک در ماه سپتامبر سال جاری، تعداد 680 قرارداد هوشمند بر بستر پلتفرم معاملاتی Aragon  پس از این هاردفورک از کار خواهند افتاد.

تغییرات شکل گرفته در این هارد فورک و کدها منجر به تغییر نحوه ارسال دارایی بین سازمان‌های غیر متمرکز خواهد شد و کاربران را مجبور خواهد کرد ساختار قراردادهای هوشمند خود را تغییر دهند.

با اینکه آراگون از رشد ارز دیجیتال اتریوم پشتیبانی می‌کند، اما مدیر ارشد فنی این شرکت گفت توسعه دهندگان اتریوم باید نسبت به توسعه‌های شکل گرفته بر روی شبکه آگاهی داشته باشند. وی در ادامه اظهارات خود گفت: توسعه دهندگان باید پشیبانی از نسخه های قبلی را نیز به صورت جدی‌تری دنبال کنند. ارز دیجیتال اتریوم شکل جدی‌تری به خود گرفته و به پلتفرمی با پتانسیل سرمایه گذاری بالا تبدیل شده است بنابراین تغییراتی نظیر این هاردفورک باید به شکل دقیق‌تری مورد بررسی قرار بگیرد.

همچنین ببینید

شکایت sec از ایلان ماسک

SEC از ایلان ماسک شکایت کرد

رگولاتور اوراق بهادار ایالات متحده از یک قاضی خواسته است تا ایلان ماسک را مجبور …

میم کوین جدید بازار، قوی‌تر از پپه و شیبا

میم کوین جدید بازار، قوی‌تر از پپه و شیبا

یک کامیونیتی مخصوص میم و طنز در حوزه سرمایه‌گذاری و ترید به نام  Wall Street …

همکاری گوگل و ارز دیجیتال پالیگان

همکاری گوگل و ارز دیجیتال پالیگان

پالیگان لبز (Polygan Labs) که سازنده شکه پالیگان با ارز دیجیتال متیک (Matic) است، روز …

تایید ETF بیت‌کوین باز هم به تعویق افتاد

تایید ETF بیت‌کوین باز هم به تعویق افتاد

دو سال پیش در نزدیکی اوج تاریخی بیت‌ کوین، بازار ایجاد صندوق‌های ETF بیت‌کوینی داغ …

    اطلاعات شما با موفقیت دریافت شد.
    کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.