آیا توییتر تاثیری بر قیمت اتریوم دارد؟

قیمت ارز دیجیتال اتریوم طی هفته جاری با کاهش بیش از ۴۰ درصدی روبه‌رو بود و در روزی که به پنج شنبه سیاه معروف شد محدوده ۱۰۰ دلاری را نیز لمس کرد. دومین ارز دیجیتال بزرگ دنیا در حال حاضر در محدوده ۱۲۰ تا ۱۳۰ دلار مورد معامله قرار می‌گیرد.

ارزهای دیجیتال اتریوم و بیت کوین در سال ۲۰۱۷ رشد قیمت چشمگیری تجربه کردند که این موضوع توانست تاثیر زیادی در تعداد انتشار توییت‌های مربوط به این ارزهای دیجیتال بگذارد و تعداد آن‌ها را به ۱۲,۶۲۲ برساند. ولی طی سال ۲۰۱۸ با کاهش قیمت این رمز ارز تعداد توییت‌های مربوط به اتریوم هم با کاهش ۷۸.۶ درصدی مواجه شد.

لازم به ذکر است میانگین تعداد توییت‌های مرتبط با اتریوم در سال ۲۰۱۹ کاهش چشمگیری داشته و به ۴۶۲۱ توییت رسید.

حجم معاملات اتریوم

ارتباط بین تعداد توییت های منتشر شده و حجم معاملات انجام شده در ۲۰۱۷

با بررسی رابطه بین حجم معاملات روزانه اتر و تعداد توییت‌های روزانه مرتبط با اتریوم در سال ۲۰۱۷ می‌بینیم که با افزایش یک درصدی توییت‌های منتشر شده روزانه، حجم معاملات این ارز در همان روز هم  افزایش ۱.۶۱۲ درصدی را تجربه کرده است.

همچنین با افزایش تعداد پست‌های توییتری مرتبط با اتریوم، حجم معاملات قراردادهای آتی این ارز دیجیتال هم با افزایش ۱.۵۸۴ درصدی همراه بوده است.

توییتر و اتریوم

خط روند حجم معاملات انجام شده در سال‌های بعد ( ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ )

در سال ۲۰۱۸ هم نسبت مستقیمی بین توییت‌های منتشر شده مرتبط با اتریوم و حجم معاملات انجام شده وجود داشت ولی قدرت این نسبت در مقایسه با سال ۲۰۱۷ کمتر بود. در سال ۲۰۱۷ افزایش ۱ درصدی تعداد توییت‌ها، افزایش ۰.۳۲۱ درصدی حجم معاملات را در پی داشت.

این در حالی است که در سال ۲۰۱۸ افزایش ۱ درصدی تعداد توییت‌های منتشر شده مرتبط با اتریوم تنها توانست منجر به افزایش ۰.۲۹۶  درصدی حجم معاملات انجام شده شود.این روند نسبتا ادامه داشت تا اینکه در سال ۲۰۱۹ شاهد رابطه معکوس بین این دو متغیر بودیم. طی این سال افزایش یک درصدی تعداد توییت‌ها کاهش ۰.۱۶۷ درصدی حجم معاملات روزانه را در پی داشت.

با توجه به اینکه بازگشت سود اتریوم طی سال ۲۰۱۹ منفی ۲.۸۶  بود می‌توان گفت که افزایش تعداد توییت‌های منتشر شده منجر به کاهش خرید و فروش ارز دیجیتال اتریوم شده است.

هر چند که نمی‌توان به طور قطع رابطه معناداری بین این دو متغیر پیدا کرد و با در نظر گرفتن این موضوع که افزایش یا کاهش قیمت یک دارایی به عوامل فاندامنتال و تکنیکال زیادی بستگی دارد، ولی تحلیل‌گران در تلاشند با بررسی تعداد توییت‌های منتشر شده  به عنوان یکی از عوامل تاثیر گذار در قیمت رمزارزها، قیمت آینده ارزهای دیجیتال مختلف را بررسی کنند.

آیا تاریخ تکرار خواهد شد؟

قیمت اتر در ماه آغازین سال ۲۰۲۰ با ثبت افزایش ۱۱۱ درصدی از ۱۳۰ به ۲۷۴ دلار رسید. پس از این افزایش قیمت، کل بازار ارزهای دیجیتال تصحیح قیمت را تجربه کرده و قیمت اتریوم هم به ۸۶ دلار رسید. پس از آن اتریوم تمام تلاش خود برای افزایش قیمت را به کار بست و هنگامی که این مطلب را می‌نویسیم به محدوده۱۲۰   دلار رسیده است.

از طرفی میانگین تعداد توییت‌های منتشر شده روزانه مرتبط با ارز دیجیتال اتریوم نیز روند صعودی خود را طی کرده  و در محدوده بین ماه‌های ژانویه تا مارس  سال ۲۰۲۰ از ۳۲۱۸ به ۴۳۵۵  عدد رسیده است.

ارز دیجیتال اتریوم

توییت‌های روزانه ارزهای دیجیتال برتر

با تحلیل ارتباط بین تعداد توییت‌ها و حجم معاملات سایر ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین و ریپل طی سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ نیز به نتیجه مشابهی خواهیم رسید. هر چند این ارتباط بین دو متغیر فوق همواره وجود دارد ولی بدیهی است که صرفا با استناد به این ارتباط نمی‌توان معامله‌ای انجام داده یا قیمت آینده رمز ارزها را پیش بینی کرد.