اخبار ارز دیجیتال

افزایش ۹ درصدی ظرفیت شبکه اتریوم

از زمان ارتقاء شبکه اتریوم در اوایل ماه جاری یعنی ۵ آگوست (۱۴ مرداد)، میانگین روزانه کارمزدهای استفاده شده در اتراسکن ۹ درصد افزایش یافته است. این تغییر از ۹۲ میلیارد به کمی بیش‌تر از ۱۰۰ میلیارد افزایش مشاهده می‌شود. آخرین باری که چنین تغییر محسوسی مشاهده شد در حدود ۲۱ آورین (۱ اردیبهشت) با ۱۷درصد افزایش بوده است.

این حرکت همان افزایش‌های قیمت کارمزد نیست، بلکه افزایش محاسبه شده به صورت متوسط است که نمایانگر ظرفیت کلی شبکه است.

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، بنیان‌گذار اتریوم، تحلیلی را در ردیت ارسال کرده است که در آن سه دلیل این تغییر و افزایش ظرفیت را بیان می‌کند.

بوترین توضیح داد که ارتقاء لاندن «عصر یخبندان اتریوم» که به تازگی آغاز شده بود را به تاخیر انداخت. این بدان معناست که میانگین زمان بلوک‌ها به سطح طبیعی طولانی مدت خود یعنی به حدود ۱۳.۱ ثانیه کاهش می‌یابد.

این تفاوت حدودا ۳ درصدی در سرعت بلوک است که ۳ درصد از ۹ درصد افزایش مصرف هزینه‌های درون شبکه‌ای را توضیح می‌دهد.

اتریوم ۲.۰ / شبکه اتریوم / ارتقا اتریوم

بمب سختی (difficulty bomb) که عصر یخبندان (Ice Age) را به تاخیر می‌اندازد، به افزایش سطح سختی یا پیچیدگی «معماها» در الگوریتم استخراج اثبات کار اشاره دارد. با سخت شدن محاسبات، زمان ساخت بلوک بیش‌تر از حد معمول و در عین حال پاداش کمتر برای ماینرها را خواهیم داشت.

دلیل دوم این است که فضای خالی بیشتری در بلاک‌ها پیش از ارتقای لاندن (London) وجود داشت که پس از آپگرید بهبود یافت.

بوترین دلیل سوم را وجود اشکلات در فرمول EIP-1559 بیان کرد. یک رابطه پیچیده‌ای میان ابزارهای حسابی و هندسی برای اندازه بلوک و هزینه محاسبات وجود دارد. فضای خالی بلاک‌ها هم اکنون به طور میانگین بیش‌تر از پیش کاسته شده است، یعنی به طور میانگین بیش از ۵۰ درصد بلاک. ویتالیک افزود: کاربران اتریوم می‌توانند از افزایش ناخواسته ۶ درصدی ظرفیت شبکه که به لطف به روز رسانی لاندن پدیدار شد لذت ببرند.

افزایش مجدد هزینه تراکنش‌ها

کاربران اتریوم به احتمال زیاد از افزایش پیدا کردن هزینه تراکنش‌ها که به دلیل راه‌اندازی توکن‌های غیر مثلی CyberKongz که در ۱۵ آگوست ایجاد شد، خوشحال نخواهند شد.

با توجه به نمودارهای BitInfoCharts، هزینه تراکنش‌ها اکنون در محدوده ۲۵ دلار است و کاربران در حال حاضر برای سواپ کردن توکن ها باید رقمی حدود ۴۰ دلار و یا حتی بیشتر بخاطر انجام عملیات قراردادهای هوشمند پیچیده پرداخت کنند.

منبع: beincrypto

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دکمه بازگشت به بالا