تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال چیست؟

اگر شما هم درگیر دنیای جذاب ارزهای دیجیتال شده و اقدام به خرید این ارزهای پر نوسان کرده‌اید، قطعا به دنبال راهی برای پیش بینی قیمت آینده دارایی خود هستید. تحلیل تکنیکال یکی از روش‌هایی است که به شما یک دید روشن از آینده قیمت ارز مورد نظر خود داده و باعث می‌شود بهتر بتوانید تغییرات بازار را درک کنید. تحلیل تکنیکال حدود سه قرن قدمت دارد و استفاده از شاخص‌های تکنیکال و ترسیم نمودارهای تکنیکال را می‌توان در نوشته های قرن هفده و هجدهم میلادی نیز مشاهده کرد.

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال یا تحلیل فنی ( Technical analysis ) روشی برای پیش بینی قیمت‌ها در بازار از طریق مطالعه وضعیت گذشته بازار است. در این نوع تحلیل از طریق بررسی تغییرات و نوسان های قیمت ها و حجم معاملات و همچنین نسبت عرضه و تقاضا می‌توان وضعیت قیمت‌ها در آینده را پیش بینی کرد. رفتار قیمت یا رفتار بازار همواره در تحلیل تکنیکال نقش اساسی را ایفا کرده و در کنار  نمودارها به پیش بینی آینده روند قیمت ها کمک می‌کند. تحلیل تکنیکال که در بورس اوراق بهادار، بازار ارز،  فارکس و نیز بازارهای بورس کالا مورد استفاده قرار می‌گیرد برای اولین بار توسط چارلز داو مورد استفاده مستقیم اقتصادی قرار گرفت. چارلز داو که وی را پدر تحلیل تکنیکال می‌شناسند، هیچ کتابی در زمینه تحلیل تکنیکال منتشر نکرد و مطالب خود را با ثبت بالا و پایین‌ترین قیمت های روزانه، هفتگی و ماهانه در مقالاتی در نشریه وال استریت ژورنال منتشر کرده و به بررسی روندهای موجود در بازار پرداخت.

نظریه داو

مقالاتی که در روزنامه مذکور توسط چارلز داو منتشر می‌شد بر اساس سه فرضیه شکل گرفته بود که به نظریه داو شهرت دارند. سه اصل نظریه داو عبارت‌اند از:

بازار همه چیز را منعکس می‌کند ( همه چیز دز قیمت لحاظ شده است )

قیمت‌ها بر اساس روند حرکت می‌کنند ( تغییرات قیمت تصادفی نیست )

تاریخ تکرار می‌شود

یک تحلیل‌گر تکنیکال بر این باور است بازار همه چیز را منعکس می‌کند، وی بر این باور است که عامل‌های بنیادی، سیاسی و جغرافیایی که بر قیمت یک ارز یا دارایی تاثیرگذار است، اثرات خود را بر قیمت یک دارایی منعکس کرده و نیازی به بررسی آن‌ها نیست و تنها کاری که لازم است انجام داده شود، بررسی حرکات قیمت است که وی این تغییرات را نیز تابع عامل عرضه و تقاضا می‌داند. تحلیل گران تمام پیش بینی های خود را بر اساس نسبت عرضه و تقاضا بیان می‌کنند و معتقدند عامل تغییر دهنده جهت عرضه و تقاضا در واقع برآیند تحولات بنیادی و اقتصادی است که همین عامل سبب جابه جایی قیمت‌ها نیز هست. بنابراین تحلیل گر تکنیکال روی دلایل اصلی تغییر قیمت تمرکز نکرده و فقط به بررسی نمودارها و الگوهای قیمت می‌پردازد.

تحلیل گران تکنیکال بر این باورند قیمت‌ها بر اساس روند حرکت می‌کنند و تا زمانی که عوامل بازدارنده، آن‌ها را از روند خود منحرف نکرده‌اند، تمایل دارند به روند فعلی خود ادامه دهند. تحلیل گران همیشه در تلاشند روند بازار را زودتر از بقیه تشخیص داده، روند آینده قیمت یک دارایی را پیش بینی کرده و بتوانند سود مناسبی از بازار مالی مورد نظر خود کسب کنند.

.تحلیل‌گران بر این باورند تاریخ تمایل دارد تکرار شود. این دیدگاه بیشتر جنبه روانشناسی بازار را مطرح می‌کند و به این موضوع اشاره دارد که افراد حاضر در بازار، واکنش مشابهی نسبت به تغییرات و نوسانات قیمت یک دارایی خواهند داشت.

تحلیل تکنیکال

مزایای یادگیری تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال بسیار انعطاف پذیر بوده و با همه بازارها سازگاری دارد. تقریبا هیچ بازار معاملاتی وجود ندارد که نتوان از تحلیل تکنیکال برای بررسی آن استفاده کرد. یک تحلیل‌گر تکنیکال به راحتی می‌تواند هر نوع بازاری را که تمایل داشته باشد بررسی کند در حالی که تحلیل گران فاندامنتال تعداد بسیار زیادی داده برای بررسی در اختبار دارند که برای بررسی آن‌ها نیز باید از دانش تخصصی بهره‌مند باشند.

تحلیل تکنیکال قابل استفاده در بازه‌های زمانی مختلف است. تقریبا همه افراد و معامله گران در بازه‌های زمانی مختلف از جمله روزانه، کوتاه مدت یا بلند مدت می‌توانند از تحلیل تکنیکال بهره ببرند. این نوع تحلیل شامل زمان خاصی نمی‌شود و تحلیل گران بنا بر سلیقه خود می‌توانند بازه های زمانی مختلف بازارهای مالی گوناگون را بررسی کنند.

تحلیل تکنیکال در حوزه ارزهای دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال یکی از پیچیده ترین بازارهایی است که اخیرا توجه بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب کرده و از سرعت بسیار بالایی نسبت به دیگر بازارها مثل بورس برخوردار است. بنابراین بررسی و تحلیل آن کمی دشوار به نظر می‌رسد.

بدیهی است با پیشرفت هر چه بیشتر بازارهای مالی و گسترده‌تر شدن آن‌ها سبک‌های تحلیل تکنیکال نیز بسیار پیشرفت کرده‌اند که این سبک‌ها بر اساس یک سری قواعد سعی در پیش بینی قیمت و رفتار آینده دارایی‌ها دارند. سبک‌های مختلف تحلیل تکنیکال که ممکن است باعث سردرگمی تازه واردها شود، بر اساس الگوهای روانشناسی، الگوهای رفتاری، رفتار قیمت در گذشته و … شکل گرفته اند. افراد علاقند به این حوزه می‌توانند با توجه به علایق و نوع شخصیت و انواع معاملات خود اقدام به یادگیری بهترین سبک تحلیل تکنیکال کرده و به مرور زمان با انجام معاملات سیستم تحلیل خود را تقویت و تکمیل کنند.

کاربران محترم سایت اکسکوینو زین پس می‌توانند با دنبال کردن مطالب آموزشی تحلیل تکنیکال در وبلاگ این سایت دانش خود را افزایش داده و درک بهتری از جریانات شکل گرفته در این بازار مالی داشته باشند.