قانون گذاری روسیه برای ارزهای دیجیتال

روسیه به سمت قانون گذاری ارز دیجیتال حرکت می‌کند.

قانون گذاری روسیه برای ارزهای دیجیتال

به زودی طرح اقتصاد دیجیتال برای بررسی به کمیته مشورتی دولت روسیه تسلیم خواهد‌شد. دولت روسیه در مسیر تنظیم ارز دیجیتال قدم برداشته است.

چهار چوب کلی این دستورات توسط کمیته کار قانونی روسیه (CLW) قرائت شده، و در صورتی که به تایید برسد به قانون مدنی این کشور اضافه خواهد شد. روسیه مدت‌ها مشغول کار در حوزه تنظیم ارزهای دیجیتال بوده و با یک اقدام اخیر سعی در تحقق قانون‌گذاری برای ارز دیجیتال داشته است.

دستور قانونی مذکور هفته آینده جهت بررسی به کمیته CLW روسیه ارائه خواهد شد.  به‌واسطه انجام این اقدامات، راه قانونی برای ارزهای دیجیتال هموار شده و این نوع ارزها به عنوان پول‌های قانونی در نظر گرفته خواهند شد. البته این تصمیم بر عهده وزارت امور مالی، بانک مرکزی و وزارت توسعه اقتصادی در روسیه خواهد بود.

ارزهای دیجیتال هنوز به عنوان یک روش پرداختی مورد پذیرش قرار نگرفته‌اند، اما بواسطه این حرکت یکسری دستورالعمل‌های قانونی برای امضاهای دیجیتال تهیه خواهد‌شد. بر اساس طرح قانونی مذکور، ارزش تایید و امضاء دیجیتال در قرارداد‌های هوشمند با امضا و رضایت کتبی برابر خواهد‌‌بود.

قراردادهای هوشمند

پاوِل کراسینینیکوف در مقام سرپرست کمیته CLW روسیه و عضو حذب سیاسی United Russia در مصاحبه خود با روزنامه روسی Izvestia از هدف دستور قانونی نامبرده گفته‌است:

قانون یاد شده در جهت کاهش ریسک استفاده از ارز دیجیتال برای انتقال دارایی و درآمدهای جنایی، ورشکستگی به تقلب، یا حمایت از گروهک‌های تروریستی، و همچنین قانونی سازی این درآمد‌ها تنظیم خواهد‌شد.

پیش‌تر در ماه مارس در خصوص ارزهای دیجیتال و آی.سی اوها لایحه‌ای به مجلس دومای روسیه ارائه شده بود. پیش نویس این لایحه به دنبال اعلام تصمیم ریاست جمهوری روسیه تنظیم شده است.

قانون گذاری ارز دیجیتال در روسیه

طبق اعلام ولادمیر پوتین، روسیه سعی دارد تا پیش از شروع ماه ژوئن سال جاری برای حوزه ارز دیجیتال قانون‌گذاری کند. تصمیم گیری مقامات روسی در مورد ارزهای دیجیتال، همچنان در دست انجام است.

لایحه قانونی ماه مارس از خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی‌های معتبر استقبال کرده و ابزار ارز دیجیتال را به عنوان دارایی‌های مالی دیجیتالی در نظر گرفته است که تنها در بستر صرافی‌های مجاز معامله می‌شوند. همچنین، طبق این لایحه کاربران صرافی‌های ارز دیجیتال ملزم به رعایت قوانین ضد پول‌شویی و مقررات مربوط به مقابله با تروریسم هستند.

نظر سیاست مداران در مورد ارز دیجیتال

همانطور که پیش تر گفته شد کابینه وزرای روسیه در مسکو، در مورد جوانب گوناگون لایحه قانونی «دارایی‌های مالی دیجیتال» ابراز نگرانی کرده اند. از این رو دولت روسیه در خصوص این لایحه، تغییراتی را پیشنهاد کرده است. در ماه آوریل اصلاحات در قالب یک الحاقیه جدید در لایحه مذکور درج شد. به موجب این اصلاحات کلیه صرافی‌های ارز دیجیتال با ارزش تقریبی بالای ۹۶۰۰ دلار موظف به فعالیت در حوزه مقررات خواهند بود.

ورود قوانین دولتی به فناوری بلاک‌چین  و ارز دیجیتال، منجر به افزایش میزان اعتماد در این حوزه خواهد شد.

ایگور سودِتس در مقام مدیر برنامه «بلاک‌چین برای وکلا» در دانشگاه علوم اقتصاد پلخانف طی مصاحبه خود با روزنامه روسی Izvestia گفته است:

از یک سو، نباید فرصت‌های موجود در این عرصه را از دست بدهیم و از سوی دیگر، تا زمانی که یک چارچوب قانونی برای ارزهای دیجیتال تعریف نشود احتمال سوءاستفاده از آن در فعالیت‌های مجرمانه- آن هم بدون هیچ‌گونه مجازاتی- وجود خواهد‌داشت.

 

همچنین ببینید

بلاکچین و تبلیغات

چطور بلاک‌چین صنعت تبلیغات آنلاین را متحول می‌کند؟ – پادکست

بلاک‌چین یه فناوری زیرساختیه که خیلی چیزا رو در زندگی ما تغییر داده. تبلیغات آنلاین …

صنعت خودرو

انقلاب بلاک چین در انتظار صنعت خودرو – پادکست

حالا با توسعه صنعت بلاک‌چین در سراسر جهان، این فناوری به حوزه‌های مختلفی وارد شده …

سیگنال کریپتو

میشه پراید رو با این وضع بازار پورشه کرد؟ – پادکست

چیزی تا پایان سال میلادی باقی نمونده و تایلر سوپ (Tyler Swope)، یوتیوبر مشهور، از …

ارزهای برتر

قسمت اول / کدام ۱۰ ارز در سال ۲۰۲۲ ما رو میلیاردر می‌کنند؟ – پادکست

فقط چند روز دیگه تا پایان سال ۲۰۲۱ باقی مونده و فرصت خوبیه که با …

    اطلاعات شما با موفقیت دریافت شد.
    کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.