اخبار ارز دیجیتال

چین، تراشه‌های ۷ نانومتری می‌سازد

بزرگ‌ترین تراشه‌ساز چین موسوم به اس ام آی سی SMIC از سال گذشته در حال تولید تراشه‌های ۷ نانومتری بوده است و با وجود تحریم‌های ایالات متحده آمریکا توانسته فناوری کارخانه‌های خود را دو نسل ارتقا دهد. منابع آگاه می‌گویند این شرکت شروع به عرضه نیمه‌رساناهای مخصوص استخراج بیت کوین با فناوری ساخت ۷ نانومتری کرده است.

این بر اساس یافته‌های شرکت آمریکایی تک اینسایتس TechInsights است که اخیرا یک دستگاه استخراج رمزارز تولید‌شده توسط اس ام آی سی را خریداری کرده و دریافته است که پس از انجام مطالعه بر روی قالب تراشه از یک فرآیند ۷ نانومتری استفاده می‌کند.

دستگاه استخراج رمزارز (ASIC) توسط شرکتی به نام ماینروا MinerVa که به عنوان مشتری اس ام آی سی از آن نام برده شده، طراحی شده است و تراشه‌ای ۷ نانومتری را در وبسایت خود به نمایش گذاشته و اعلام کرده که تولید انبوه این محصول از ماه جولای ۲۰۲۱ آغاز شده است.

با این حال، این شرکت اعلام نکرده که تولیدکننده این تراشه چه کسی است. شرکت اس ام آی سی و ماینروا هنوز به درخواست رسانه‌ها برای اظهارنظر در این مورد واکنشی نشان نداده‌اند.

تک اینسایتس گفت که فرآیند ۷ نانومتری اس ام آی سی یک کپی از فرآیند مورد استفاده غول ریخته‌گری تایوانی تی اس ام سی TSMC است. با این حال، این شرکت گفت که تراشه سفارشی احتمالا یک “پله” برای برای دستیابی به یک فرآیند ۷ نانومتری واقعی است.

این پیشرفت احتمالا به عنوان یک خبر بد برای دولت ایالات متحده خواهد بود، زیرا تلاش می‌کند توانایی چین برای تولید تراشه‌های پیشرفته را به دلیل نگرانی‌های امنیت ملی کاهش دهد.

در حالی که تراشه ۷ نانومتری استخراج رمزارز برای مصرف‌کننده یا استفاده تجاری در نظر گرفته شده است، این فرآیند احتمالا برای چین کاربردهای نظامی خواهد داشت، جایی که شرکت‌های خصوصی باید فناوری‌های خود را با ارتش کشور به اشتراک بگذارند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا