۵

ساخت Web5 با استفاده از بیت‌کوین

شرکت بلاک Block برای دور زدن کامل Web3 قصد دارد یک وب غیرمتمرکز جدید مبتنی بر بیت‌کوین جهت مدیریت هویت بسازد.

شرکت تی‌بی‌دی TBD اعلام کرده است که قصد دارد یک وب غیرمتمرکز جدید مبتنی بر بیت‌کوین بسازد. جک دورسی بنیانگذار این شرکت تاکید دارد که بزرگترین شبکه بلاک چین، نقش مهمی در تکامل اینترنت ایفا خواهد کرد. پروژه جدید که Web5 نام دارد، نشان‌دهنده آخرین تلاش بیت‌کوین است که توسط جک دورسی از زمان کناره‌گیری سمت مدیرعاملی توییتر در نوامبر ۲۰۲۱ انجام شده است.

در حالی که Web3 از فناوری بلاک چین و توکن‌سازی برای غیرمتمرکز کردن اینترنت استفاده می‌کند، Web5 به عنوان یک سیستم مبتنی بر هویت درنظر گرفته می‌شود که تنها از یک بلاک چین استفاده می‌کند و آن بیت‌کوین است. کاربر توییتر به نام نامسیوس Namcios مفهوم Web5 را در مجموعه‌ای از توییت‌ها توصیف کرد که در آن چندین مؤلفه نرم‌افزاری با هم کار می‌کنند تا تجربه کاربر را افزایش دهند و مدیریت هویت غیرمتمرکز را فعال کنند.

به گفته نامسیوس، Web5 از ION استفاده می‌کند که آن‌ها این شبکه را به عنوان یک شبکه هویت غیرمتمرکز باز که در بلاک چین بیت‌کوین اجرا می‌شود، توصیف می‌کنند.

بنیاد وب۳، دی‌آی‌دی‌ها DID را به عنوان شناسه‌های غیرمتمرکز توصیف می‌کند که هویت دیجیتال غیرمتمرکز و قابل تایید را فعال می‌کنند.

Web5 یک پلتفرم وب غیرمتمرکز (DWP) است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد برنامه های وب غیرمتمرکز را از طریق دی‌آی‌دی و نودهای غیرمتمرکز طبق اسناد نمونه اولیه تی‌بی دی ایجاد کنند. وب۵ همچنین دارای یک شبکه پولی مبتنی بر بیت‌کوین خواهد بود که منعکس‌کننده اعتقاد دورسی است که روزی این دارایی دیجیتال به ارز اصلی اینترنت تبدیل خواهد شد.