دولت بلژیک

سایتی برای جلوگیری از کلاهبرداری‌ ارز دیجیتال

دولت بلژیک در راستای افزایش آگاهی عمومی نسبت به کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال سایتی را تأسیس کرده است.

دولت بلژیک

در سال‎های اخیر علاقه و رغبت نسبت به ارزهای دیجیتال و سرمایه گذاری در این زمینه رونق بسیاری داشته است و همه روزه بر تعداد این افراد افزوده می‎گردد. این شرایط فرصت مناسبی را برای کلاه‌برداران ارز دیجیتال به وجود آورده است تا بتوانند از طریق روش‎های مختلف سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال را فریب داده و سرمایه‎ی آن‏‌ها را در اختیار خود قرار دهند. در این بین مهم‎ترین نکته این است که بر آگاهی و شناخت سرمایه‌گذاران در مورد خطرات کلاه‌برداری افزوده گردد تا به راحتی دچار چنین تله‌‏ها و دام‎هایی نشوند.

در این راستا، مرجع مالی FPS Economy در بلژیک گزارش داد که دولت بلژیک برای این که بتواند بر آگاهی عمومی نسبت به خطرهای کلاه‌برداری‎ در مورد ارزهای دیجیتال بیفزاید، سایتی را تأسیس نموده است. FPS همچنین اعلام نمود که ” علاقه و رغبت بیش از حد برای سرمایه‌گذاری در این زمینه باعث شده است که تعداد افراد بیش‎تری دچار کلاه‌برداری شوند.

همچنین بر اساس گزارش‎های داده شده توسط کاربران به FPS، در حدود 2.2 میلیون یورو خسارات در اثر کلاه‌برداری شامل حال سرمایه‌گذاران شده است” علاوه بر این FPS، بیان نمود که ” این مقدار خسارت و گزارش تنها ظاهر قضیه بوده و شامل 4% از کل موارد می‎شود که در عمل تعداد کلاه‌برداری‌‏های بسیار بیش‏تری در مورد سرمایه‌گذاران اتفاق افتاده است که توسط این افراد گزارش نشده است و بر اساس پیش‎‌بینی‏‌های صورت گرفته توسط FPS، در یک سال اخیر، سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال بلژیکی، در حدود 130 میلیون یورو در اثر کلاه‌برداری ضرر کرده‌اند ” و هدف از ایجاد وب سایت جلوگیری از بروز چنین ضررهای مالی بوده است.

وب سایت  Too Good to Be True

وب سایت ” Too Good to Be True ” که توسط FPS Economy، سرویس‏‌های فدرال و مجمع قانون‌گذاری بازار FSMA، تأسیس شده، از طریق لینک زیر قابل دسترس است.

http://temooiomwaartezijn.be/

هدف اصلی این وب سایت افزایش آگاهی عمومی نسبت به ریسک‎های سرمایه‌گذاری، معرفی روش‏‌های کلاه‌برداری، از جمله این که کلاه‌برداران سرمایه‌گذاران را با شعار ” کسب سودهای زیاد  ” فریبت می‌‏دهند، می‌‏باشد. این سایت، سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال را آگاه می‏‌کند که قبل از شروع به سرمایه‌گذاری و ارسال پول، جزئیات پروژه و کاری که قرار است در آن سرمایه‌گذاری کنند را به خوبی مطالعه کرده و از همه‏‌ی جزئیات آن آگاهی داشته باشند تا بدین ترتیب دچار کلاه برداری نشوند.

همچنین در این وب سایت، پنلی برای ارسال گزارش در نظر گرفته شده است که افراد می‌‏توانند گزارش‌‏های کلاه‌برداری مشاهده شده و یا احتمالی را با وب سایت در میان بگذارند و وب سایت با انتشار چنین گزارش‎هایی، باعث افزایش آگاهی بیش‏تر کاربرانش شود. خود سایت نیز وب سایت‏‌های سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال را بررسی نموده و مواردی را که به عنوان کلاه‌برداری تشخیص می‏‌دهد را با عموم به اشتراک می‏‌گذارد. دولت بلژیک امیدوار است که با راه‌اندازی این وب سایت بتواند میزان ضررهای مالی ناشی از کلاه‌برداری ارزهای دیجیتال را تا حدودی کاهش دهد.