ارز شیبا اینو چیست

ارز شیبا اینو Shiba Inu چیست و آینده آن چگونه است ؟

واژه شیبا اینو (Shiba Inu) از نام یک سگ با نژاد ژاپنی گرفته شده که در ابتدا نماد ارز دیجیتال دوج‌کوین (Dogecoin) بود. یک میم‌کوین در دنیای ارزهای دیجیتال است که مدتی سر و صدای زیادی به پا کرده و تقریبا همه افرادی که با دنیای رمز ارزها آشنایی دارند و در آن مشغول به فعالیت هستند نام آن را زیاد می‌شنوند.

این ارز دیجیتال در واقع انشعابی از دوج‌کوین است و با الهام از ایده دوج‌کوین روی شبکه اتریوم راه‌اندازی شد و در تلاش است تا دوج کوین را پشت سر بگذارد. یکی از دلایلی که از این ارز دیجیتال به عنوان قاتل دوج‌کوین یاد می‌کنند هم همین است. با توجه به پیشرفت‌های زیاد دوج‌کوین، توکن‌های زیادی هم در پی همین اتفاق به وجود آمدند که شیبا یکی از این توکن‌ها بود.

شیبا توانسته در ماه‌های اخیر با رشد بالایی که داشته خودی نشان دهد و حتی در میان ارزهای برتر هم قرار گیرد. اما برای آشنایی بهتر و بیشتر با این میم‌کوین با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

شیبا اینو Shiba Inu چیست و چه آینده ای دارد؟
شیبا اینو Shiba Inu چیست و چه آینده ای دارد؟

فهرست مطالب با دسترسی سریع

ارز دیجیتال شیبا چیست؟

ارز دیجیتال شیبا که با نماد SHIB نمایش داده می‌شود در آگوست سال ۲۰۲۰ توسط توسعه‌دهنده ناشناسی با نام مستعار «ریوشی» با انتشار یک وایت پیپر (white paper) معرفی و عرضه شد. این رمز ارز از همان نخست به عنوان نوعی توکن ERC-20 بر روی بلاک‌چین اتریوم (Ethereum) و با هدف پیدایش جامعه‌ای خودمختار و غیرمتمرکز ایجاد شد.

نکته جالب توجه در مورد این ارز دیجیتال این است که خالقان آن ادعا می‌کنند هیچ توکنی در اختیار ندارند و در همان ابتدای خلق آن نیمی ‌از این میم‌کوین را در یک استخر نقدینگی در صرافی غیرمتمرکز یونی‌سواپ (Uniswap) قفل کرده و نصف دیگر آن هم به به خالق اتریوم، ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، اهدا شده است. بوترین هم در همان زمان، بخش عمده‌ای از سکه‌های شیبا اینو را سوزاند و مابقی را به صندوق امداد هندوستان برای مقابله با کرونا اهدا کرد.

ارز دیجیتال شیبا اینو چیست؟
ارز دیجیتال شیبا اینو چیست؟

جامعه ارز دیجیتال شیبا اینو معتقدند اکوسیستم این رمز ارز از قابلیت‌هایی همچون ایجاد قراردادهای هوشمند، توکن‌های غیرمثلی و توان به دست آوردن پول از طریق استخراج برخوردار است.

اما در این میان مهمترین ویژگی و امتیاز بزرگ شیبا، جامعه طرفداری آن است که در شبکه‌های اجتماعی همواره حضور پررنگی دارند و خود را ارتش شیبا (Shibarmy) نامگذاری کرده‌اند و هدف آنها از خرید توکن‌های محبوب شیبا اینو، ارتقا و بالابردن جایگاه این ارز دیجیتال در میان سایر رمز ارزهای مطرح و برتر بازار است.

شیبا اینو چگونه کار می‌کند؟

همانطور که بالاتر به آن اشاره کردیم، شیبا اینو یک توکن مبتنی بر اتریوم است. بنابراین علاوه‌بر سازگاری بالا با اکوسیستم وسیع اتریوم، این بلاک‌چین یک میزبان عالی برای شیبا اینو محسوب می‌شود زیرا امنیت و ثبات آن به پروژه اجازه می‌داد غیرمتمرکز باقی بماند. شیبا اینو یک پروژه بلاک‌چینی و جامعه‌محور بوده و هدف آن ارائه یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است. این پروژه هم مانند همه پروژه‌های دیگری که در این حوزه وجود دارند، یک توکن اصلی به نام شیب (SHIB) دارد که می‌توان از آن به‌عنوان ابزار پرداخت، ذخیره ارزش و ابزار سهام‌گذاری در شبکه شیبا اینو استفاده کرد.

شیبا اینو چگونه کار می‌کند؟
شیبا اینو چگونه کار می‌کند؟

اجزای تشکیل‌دهنده اکوسیستم شیبا اینو

اکوسیستم شیبا اینو متشکل از سه توکن است و کاربران را قادر می‌سازد تا از خدمات متنوع آن استفاده کنند. سه توکن موجود در اکوسیستم شیبا اینو عبارتند از:

 • شیبا اینو (SHIB): این ارز ارز اصلی پروژه به‌شمار می‌رود. این توکن کل اکوسیستم شیبا اینو را تامین می‌کند و مجموع عرضه آن ۱ کوادریلیون (Quadrillion) است.
 • لیش (LEASH):  دومین توکن در اکوسیستم شیبا اینو توکن لیش نام دارد و نمایانگر طرف دیگر شیبا است. مجموع عرضه این توکن ۱۰۷،۶۴۶ واحد است که بسیار کمتر از تریلیون‌ها توکن شیبا اینو است.
 • بون (BONE): بون توکن حکمرانی اکوسیستم شیبا اینو است که در آینده نزدیک، امکان مشارکت در اداره سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) شیبا اینو را برای اعضای جامعه آن فراهم خواهد کرد و به کاربران این امکان را داده تا در مورد پیشنهادات آینده رای دهند. این توکن همچنین مجموع توکن‌های بون ۲۵۰ میلیون واحد است. کارابران هرچه تعداد بیشتری از این توکن‌ها در اختیار داشته باشند، از حق رأی بیشتری هم برخوردار خواهند بود.
screenshot 2021 05 11 at 10 55 39 pm
اجزای تشکیل‌دهنده اکوسیستم شیبا اینو

از جنبه‌های دیگر اکوسیستم شیبا به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • شیبا سواپ (ShibaSwap): یک صرافی یا پلتفرم تبادل غیرمتمرکز در اکوسیستم شیبا اینو است که کاربران را قادر می‌سازد تا بدون نیاز به احراز هویت و تنها با اتصال کیف پول خود، توکن‌های خود را در آن مبادله کنند. کاربران همچنین می‌توانند نقدینگی صرافی غیرمتمرکز شیبا سواپ را تأمین و در ازای آن پاداش دریافت کنند.
 • انکوباتور (Inkubator): شیبا اینو همچنین یک ابتکار به نامShiba Artist Incubator  (مرکز رشد هنرمندان شیبا) ارائه کرده که نوعی بازار توکن‌های غیرمثلی (NFT) است و برای کشف راه‌هایی برای ارج نهادن به خلاقیت هنرمندان خارج از هنرهای سنتی طراحی شده است.
  این نوآوری از همه هنرمندانی که به سگ‌های شیبا اینو علاقه‌مند هستند دعوت می‌کند آن دسته از آثار هنری خود که به این سگ‌ها مرتبط‌اند را به این بازار NFT بیاورند و در آن به نمایش بگذارند و هدف اصلی آن پرورش سازندگان واقعی هنر و سایر محتواها است.
 •  شیبوشی (Shiboshi): توکن‌های غیرمثلی (NFT) منحصربفردی ‌که به میزان ۱۰،۰۰۰ واحد در اکتبر سال ۲۰۲۱ توسط تیم توسعه‌دهنده پروژه شیبا اینو بر روی بلاک‌چین اتریوم توسعه داده شد. بنیاد شیبا همچنین اعلام کرد که قصد دارد یک بازی NFT با نام شیبوشی گیم (Shiboshi Game)  را نیز عرضه کند.

تفاوت‌ ارز دیجیتال شیبا و دوج‌کوین

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم شیبا خود را رقیب دوج کوین می‌داند و حتی به خود لقب قاتل دوج‌کوین هم داده است. جدای از شباهت‌هایی که ممککن است بین این دو ارز دیجیتال وجود داشته باشد مثل نماد سگ ژاپنی، تفاوت‌های میان این دو از این شباهت‌ها بیشتر است که در این قسمن قصد داریم شما را با برخی از این تفاوت‌ها بیشتر آشنا کنیم.

 • رمز ارز شیبا اینو به خاطر عدم برخورداری از یک بلاک‌چین اختصاصی، کوین محسوب نمی‌شود بلکه یک توکن است و این در حالی است که ارز دیجیتال دوج‌کوین بلاک‌چین اختصاصی خودش را دارد از همین رو در دسته کوین‌ها جای گرفته است.
 • تعداد توکن‌های موجود در شبکه شیبا محدود هستند ولی دوج‌کوین محدودیتی در تعداد توکن‌های خود ندارد.
 • هدف از ایجاد رمز ارز شیبا بررسی رفتار ارزی دیجیتال بدون پشتوانه مالی و تبلیغاتی بود در حالی که دوج‌کوین از ابتدا تنها برای سرگرمی خلق شده بود.
 • دوج‌کوین از طریق فرایند استخراج تولید می‌شود ولی ارز شیبا اینگونه نیست و از ابتدا تمام توکن‌های شیبا در شبکه قفل شدند.
تفاوت‌ ارز دیجیتال شیبا و دوج‌کوین
تفاوت‌ ارز دیجیتال شیبا و دوج‌کوین

وایت‌پیپر شیبا اینو

یکی از اصطلاحاتی که بی‌شک فعالان بازار رمز ارزها با آن آشنایی دارند اصطلاح وایت پیپر (white paper) است. وایت پیپر به سندی گفته می‌شود که بیان‌کننده اهداف، روش کار، ماهیت فنی و فلسفه ایجاد یک رمزارز است و به همین خاطر مهمترین سند هر ارز دیجیتال محسوب می‌شود. تیمتوسعه دهنده رمز ارز شیبا در ابتدا وایت پیپری برای این ارز ارائه نداده بود اما با گذشت زمان این وایت پیپر تهیه و در دسترس همگان قرار گرفت. وایت پیپر شیبا اینو با نام ووف پیپر (Woof Paper) منتشر شده است. 

نقشه راه شیبا اینو

به گفته تیم توسعه‌دهنده شیبا اینو، هدف از ایجاد این رمز ارز بررسی چالش‌های یک پروژه ارز دیجیتال است که کنترل آن به دست جامعه باشد. این تیم معتقد است ارزهای دیجیتال می‌توانند توسط سرمایه‌گذاران آن و به صورت غیر متمرکز کنترل شوند. همین عامل نیز منجر به قوی‌تر شدن آن می‌شود. از آنجا که شیبا اینو روی شبکه بلاک‌چین ایمن اتریوم قرار دارد و بلاک‌چین اختصاصی مختص به خود را ندارد، می‌تواند تا مدت‌ها به صورت غیر متمرکز به فعالیت خود ادامه دهد.

نقشه راه شیبا اینو
نقشه راه شیبا اینو

ارز دیجیتال شیبا را از کجا بخریم؟

ارز دیجیتال شیبا اینو را مانند بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر می‌توان از صرافی‌های ایرانی و خارجی خرید. در این میان، صرافی مطرح و بزرگ بایننس (Binance) ۱۸ درصد از کل معاملات ارز شیبا را به خود اختصاص داده است. از صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. Uniswap
 2. Shibaswap
 3. io
 4. Bitmart
 5. Bitforex
 6. Poloniex
 7. X0
 8. Hoo
 9. Hotbit

اما نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که با توجه به اینکه بسیاری از این صرافی‌های خارجی کاربران ایرانی را تحریم و فعالیت آنها را محدود کرده‌اند و هر روز هم بر تعداد این صرافی‌ها اضافه می شود، خیلی از کاربران به صرافی‌های ایرانی روی آورده‌اند.

صرافی ارز دیجیتال اکسکوینو به عنوان نخستین شرکت دانش بنیان در زمینه ارائه کیف پول رمز ارز و در قالب پلتفرم جامع خدمات رمزارزها فعالیت خود را از سال ۱۳۹۶ با مجوز معاونت علمی ریاست‌جمهوری آغاز کرده است. اگر شما هم تمایل به خرید و فروش یا مبادله رمز ارز شیبا اینو دارید بزودی می‌توانید این ارز دیجیتال را در کنار فهرست وسیع رمز‌ارزها در پلتفرم اکسکوینو پیدا کنید.

ارز دیجیتال شیبا اینو را از کجا بخریم؟
ارز دیجیتال شیبا اینو را از کجا بخریم؟

کیف پول‌های ارز دیجیتال شیبا

همانطور که می‌دانید برای ذخیره و نگهداری توکن ها و ارزهای دیجیتال داشتن یک کیف پول دیجیتالی ضروری است. ازآنجاکه شیبا یک توکن اتریومی است، از همه کیف پول‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری اتریوم می‌توان برای نگهداری آن استفاده کرد. 

از جمله کیف پول‌هایی که از رمز ارز شیبا اینو پشتیبانی می کنند به کیف پول‌های نرم‌افزاری تراست والت، مای اتر ولت، متامسک، اتمیک و کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر و ترزور می توان اشاره کرد.

کیف پول‌های ارز دیجیتال شیبا اینو
کیف پول‌های ارز دیجیتال شیبا اینو

مزایا و معایب شیبا

از آنجا که هر رمزارزی معایب و مزایای خودش را دارد که برای شناخت بهتر باید به آنها توجه کنید. اجازه بدهید مزایا و معایب ارز شیبا را برایتان بگوییم:

مزایا

 • نوسانات بالا: رمز ارز شیبا به دلیل نوسانات زیادی که دارد به سرمایه‌گذاران خود این امکان را داده تا با سرمایه گذاری‌های کوتاه‌مدت سود خوبی از این ارز به دست آورند.
 • قیمت پایین: این ویژگی به کسانی که امکان خرید ارزهای با قیمت‌های بالا مثل بیت‌کوین را ندارند این امکان را داده تا به این بازار ورود کنند. ضمن اینکه پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که ارزش و بهای شیبا در سال‌های آینده بیشتر خواهد شد.
 • قابلیت همه‌گیرشدن: به این معنی که کارکردن با این توکن ساده و آسان است و می‌تواند در بستر شبکه غیرمتمرکزی که فعالیت می‌کند ارتباطات مالی مختلفی را از نقاط گوناگون دنیا به هم پیوند بدهد. وجود ارزی جهانی که زیر نظر دولت‌ها و ملت‌ها و قواعد زمان‌بر و سخت‌گیرانه فعالیت نمی‌کند، ارتباطات مالی و پولی در دنیا را به‌شدت آسان و جذاب می‌کند. حجم ثابت و بی‌نوسان معاملاتی که تاکنون با شیبا انجام شده، نشان می‌دهد گزینه خوبی برای جهانی‌شدن است.

معایب

 • فقدان زیرساخت‌های فنی قوی: با توجه به اینکه ارز شیبا تحت شبکه غیرمتمرکز مخصوص به خودش فعالیت نمی‌کند این مسئله باعث نتواند در آینده با رمزارزهای دیگر به رقابت بپردازد.

آینده ارز دیجیتال شیبا

برخی‌ها بر این باورند که به دلیل استقبال زیاد مردم از این ارز دیجیتال، روند رو به رشد آن می‌تواند تا سال ۲۰۲۸ ادامه پیدا کند. این در حالی است که در مقابل، برخی کارشناسان معتقدند ارز دیجیتال شیبا اینو نمی‌تواند در طولانی مدت پاسخی برای نیاز کاربران باشد.

آنها بدون توجه به روند کنونی آن بر نبودن نشانه‌های مثبت در تحلیل بنیادی این ارز اصرار دارند. به گفته این کارشناسان  امواج روانی و ذهنی که در حال حاضر در مورد ارز دیجیتال شیبا اینو وجود دارد، روزی فروکش خواهد کرد و به این روند مثبت ادامه نخواهد داد و تنها ارزهایی می‌توانند ماندگاری بالایی در بازار داشته باشند که از لحاظ بنیادی قوی و قابل قبول باشند.

آینده ارز دیجیتال شیبا
آینده ارز دیجیتال شیبا

از دیگر دلایل این افراد این است که میم‌کوین شیبا اینو با الگوبرداری از دوج‌کوین، هیجانات زیادی را ایجاد کرد. در این میان، افرادی هم مثل ایلان ماسک، که فردی مطرح و سرشناس در این حوزه است، در افزایش بهای این توکن بی‌تاثیر نبودند. اما از نظر همین کارشناسان توکن‌هایی که بخاطر جانبداری‌های شخصی پیشرفت و رشد می‌کنند، با کنار رفتن این افراد هم سقوط خواهند کرد و همین مسئله رمز ارز شیبا را به یک توکن غیرقابل‌اعتماد برای سرمایه‌گذاری تبدیل می‌کند.

اما به‌هرحال چون این توکن مبتنی بر اتریوم است، با افزایش قیمت اتریوم انتظار می‌رود شیبا نیز شاهد پیشرفت‌هایی باشد.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل به معرفی ارز دیجیتال شیبا اینو و بیان جزئیات ان بوردازیم. اما چیزی که وجود دارد این است که ابهامات زیادی پرامون این رمز ارز وجود دارد و با ایم وجود توسعه‌دهندگان آن هنوز تصمیمی برای برطرف‌‌کردن آن نگرفته‌اند.

از طرفی دیگر با در نظر گرفتن این واقعیت که قیمت‌ها در این بازار دائما در حال تغییر است و نمی‌توان تنها با تحلیل قیمت، تصمیم به خرید هر رمزارزی گرفت به شما توصیه می‌کنیم با استفاده از تحلیل بنیادی و استفاده از اخباری که در این حوزه منتشر می‌شود، برای خرید رمز ارز مناسب تصمیم‌گیری کنید.

قیمت زنده ارز دیجیتال شیبا


سلب مسئولیت: این مقاله فقط برای اهداف آموزشی گردآوری شده است و نباید به عنوان توصیه مالی در نظر گرفته شود چرا که بازار ارزهای دیجیتال نوسانات زیادی دارد. هر سرمایه‌گذار باید قبل از تعهد به سرمایه‌گذاری، دیدگاه‌های متعددی را بررسی کند و با تمام مقررات محلی آشنا باشد.