قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷ توانست تا حدود ۲۰ هزار دلار پیش رود؛ اما پس از این صعود چشمگیر، سقوط شدیدی اتفاق افتاد که ارزش آن را به ۱۰,۹۶۱ دلار رساند. با توجه به رشد ۲۶۰ درصدی که بیت کوین از ماه مارس ۲۰۲۰ تا کنون تجربه کرده، برخی بر این باورند که ممکن است پادشاه ارزهای دیجیتال رفتار مشابهی با سال ۲۰۱۷ داشته باشد. با این حال، بررسی برخی عوامل بنیادین حاکی از آن است که احتمالا روند، عملکرد متفاوتی با سال ۲۰۱۷ خواهد داشت.

در این مطلب، به مقایسه عوامل موثر بر وضعیت بیت کوین در سال‌های حساس ۲۰۱۷ و ۲۰۲۱ پرداخته‌ایم.

کندل شناسی

با توجه به رفتار کندل‌ها در نمودار هفتگی قیمت بیت کوین، می‌توان گفت که کندل‌های نزولی در سال ۲۰۱۷ بسیار پرقدرت بوده و به اصطلاح کندل‌های قبلی را در بر گرفته‌اند (engulf). این در حالی است که در حال حاضر، کندل‌های نمودار بیت کوین نشانه‌ای از نزول ندارند.

حجم معاملات روزانه

در ۲۰۱۷ حجم روزانه مبادله شده در بازار بیت کوین، حدود ۷ میلیارد دلار بوده که این رقم در آغاز ریزش با جهشی ۴ برابری به ۱۳ میلیارد دلار نیز رسید. در مقابل، حجم فعلی بیت کوین در میانگین چند ماه اخیر خود (۵۶ میلیارد دلار) قرار دارد که این امر حاکی از تعادل بازار است.

حجم بازار

حجم بازار در ماه میلادی جاری نسبت به سال ۲۰۱۷ تقریبا ۲ برابر شده است که این امر نشانه‌دهنده عمیق‌تر شدن بازار است. حجم بازار در دسامبر سال ۲۰۱۷، به اوج ۳۱۷ میلیارد دلار دست یافت. با این حال، این رقم به تازگی موفق شد به رکورد ۶۷۱ میلیارد دلار برسد. این رشد چشمگیر، می‌تواند نشانه مثبتی باشد چراکه با رشد حجم بازار، دستکاری (پامپ و دامپ) بازار نسبت به گذشته سخت‌تر شده است.

آدرس‌های فعال

تعداد آدرس‌های فعال بیت کوین همچنان موفق به شکست رکورد سال ۲۰۱۷ (۳۳ میلیون) نشده است. در حال حاضر حدود ۲۶ میلیون آدرس فعال بیت کوین وجود دارد که این رقم نیز با افزایش آدرس‌های جدید، رو به رشد است. بازار رمز ارزها به خصوص بیت کوین، اخیراً توجه بسیاری را به خود جلب کرده و همچنان پتانسیل جذب افراد بیشتری را نیز دارد.

درصد کارمزدها

درصد کارمزد تراکنش نسبت به پاداش ماینرها در سال ۲۰۱۷، حدود ۲۳ درصدتخمین زده شده است. این در حالی است که این نرخ در حال حاضر در موقعیت بسیار پایین‌تری (۱۰ درصد) قرار دارد. لازم به ذکر است که حجم کارمزد تحت تاثیر میزان فعالیت شبکه بیت کوین، در نوسان است.

هش ریت

به میزان سرعتی که یک ماینر موفق به حل مسئله پیچیده ریاضی می‌شود و در آن بلاک‌های داده را استخراج می‌کند، هش ریت (hash rate) گفته می‌شود. هش ریت ارتباط مستقیمی با قیمت بیت کوین داشته و امنیت و توان شبکه را در بلند مدت افزایش می‌دهد. این نرخ از سال ۲۰۱۷ با رشدی ۱۲۰۰ درصدی توانسته به ۱۵۱ میلیون ترا هش بر ثانیه (TH/s) برسد.

آدرس‌های با موجودی ۱۰۰۰ بیت کوین

تعداد آدرس‌های با موجودی ۱۰۰۰ بیت کوین با رشدی ۷۰ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۷ به رقم ۵ میلیون رسیده است. افزایش تعداد آدرس‌هایی که ۱۰۰۰ بیت کوین دارایی دارند می‌تواند نشانه خوبی برای پادشاه ارزهای دیجیتال باشد چراکه افراد بیشتری به این رمز ارز اعتماد داشته و نسبت به آینده آن خوشبین هستند.

جمع‌بندی

نوسانات قیمت، بخشی جدا نشدنی از بازارهای مالی به شمار می‌روند. اصلاح قیمت در مسیر ادامه روند اصلی، باعث می‌شود که قیمت پس از استراحت در سطوح پایین‌تر با قدرت بیشتری به مسیر خود ادامه دهد. با توجه به داده‌های موجود، می‌توان گفت که روند حرکت تثبیت نشده و کماکان نشانه‌ای از نزول ارزش پدیدار نیست.