هولد کردن ارز دیجیتال چیست؟ راهنمای جامع برای تازه‌کارها

از گذشته‌ی دور تا به امروز، یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های افزایش یا حفظ سرمایه، نگهداری یا اصطلاحا هولد کردن Hold دارایی‌های مالی و ارزشمند بوده است. از مهم‌ترین توصیه‌های افراد خبره در دنیای تجارت و سرمایه هم بهره‌گیری از همین روش است. ناگفته پیداست که در زمان درست نیز باید آن دارایی‌ها را فروخت یا تبدیل کرد.

این روش در دنیای فروش و خرید ارز دیجیتال نیز از روش‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت است. البته هولد کردن در میان کاربران رمزارز، به هودل HODL شهرت دارد.

در این مقاله به بررسی مفهوم این استراتژی، علت این نام‌گذاری و مزایا و معایب آن می‌پردازیم و در انتها خواهیم دریافت که برای سوددهی کدام یک از روش‌های هولد کردن، استیک کردن و ترید کردن بهتر خواهد بود؛ تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

فهرست با دسترسی سریع

هولد کردن چیست؟

به زبان ساده، نگه داشتن و نفروختن بیت کوین یا هر رمزارزی، هولد کردن است. هولد کردن در نگاه کلی، برای دو هدف به کار می‌رود. هدف اول، سرمایه‌گذاری بلندمدت و هدف دیگر، جلوگیری از ضرر و زیان در بازارهای ریزشی یا مستعد نوسان است.‌ گفتنی است که فعالان بازار ارزهای دیجیتال از واژه‌ی «هودل» برای این روش استفاده می‌کنند. اما این استراتژی و واژه «هودل کردن» از کجا آمده است؟

هولد کردن چیست

هولدر کیست؟

هر کسی که رمزارزی را برای مدت طولانی (دستکم یک‌سال) نگه دارد، هولدر یا نگهدار نامیده می‌شود. هولدرها چه کسانی هستند؟ دو دسته کلی هولدر میان فعالان بازار رمزارزها دیده می‌شود. گروه اول، معمولا شامل افرادی است که قصد معامله و خرید و فروش ندارند و با سرمایه‌گذاری بلندمدت می‌خواهند از سود دنیای رمزارزها بهره‌مند شوند.

گروه دوم افراد همیشه نگران هستند که معمولا درگیر FOMO: Fear of Missing Out (به معنی ترس از دست دادن) یا FUD: Fear, Uncertainty, Doubt به معنی ترس، عدم قطعیت و شک می‌شوند. بیشتر افراد دسته‌ دوم، تازه‌کار هستند. خبره‌ها و کاربلدهای بازار کریپتو، به این افراد و هر کسی که تمام‌وقت کارش کریپتو نیست، معمولا توصیه هولد کردن می‌کنند.

هولدر کیست

البته گفتنی است که رویکرد دیگری برای هولدر کردن وجود دارد. افرادی هستند که اعتقاد راسخی به رمزارزها دارند. آن‌ها معتقدند باید رمزارزها را نگهداری کرد، زیرا پول‌های رایج و معمول دنیا، روزی کنار خواهند رفت و معاملات جهان بر پایه‌ی این رمزارزها خواهد بود.

این اعتقاد درباره‌ی بیت‌کوین از سوی ماکسیمالیست‌های بیت‌کوین (کسانی‌که فقط بیت‌کوین را به عنوان رمزارز قبول کرده‌اند و بیشتر‌شان از اولین سرمایه‌گذاران هستند) به شدت ترویج می‌شود.

اصطلاح HODL از کجا آمده است؟

 سال ۲۰۱۳ قیمت بیت‌کوین در ماه ژانویه از حدود ۱۵ دلار به بیش از ۱۰۰۰ دلار در دسامبر همان سال رسید: یعنی ارزش بیت کوین ظرف ۱۱ ماه بیش از ۷۰ برابر شد. در این زمان طلایی، همه نگاه‌ها در سراسر جهان به سمت بیت‌ کوین و رمزارزها جلب شد.

در همین دوران بود که کاربری با نام گیم‌کیووبای GameKyuubi در فروم (انجمن گفتگوی آنلاین) بیت‌کوین‌تاک ‌Bitcointalk پستی منتشر کرد.

HODL درست است یا HOLD؟

این نوشته‌ با عنوان I AM HODLING در انجمن ثبت شد که در آن به نگهداشتن و هولد کردن بیت کوین توصیه می‌شد. در این پست واژه‌ی هولد Hold به‌طور سهوی، غلط و به صورت هودل Hodl نوشته شده بود. بعضی وقت‌ها می‌گویند این واژه را باید مخفف عبارت: «برای زندگی عزیز نگه دارید (یا ادامه دهید) Hold on for dear life» دانست. به هر حال، این واژه برای نگهداری و نفروختن رمزارزها جا افتاد.

آیا هولد ارز دیجیتال سودآور است؟

مثالی که پیش‌تر یادآوری کردیم، نشان داد که هولد کردن می‌تواند سودآور باشد ولی بیایید بازه‌ زمانی گسترده‌تری را در نظر بگیریم. ژانویه ۲۰۱۱ تا دسامبر ۲۰۱۳ ارزش بیت‌کوین نسبت به دلار بیش از ۵۰۰ برابر شد. به نظر می‌رسد که هودل کردن واقعا سودآور خواهد بود. این امر زمانی بیشتر قابل درک می‌شود که بدانیم اوایل سال ۲۰۱۴ ارزش بیت‌کوین و رمزارزها ریزش شدیدی را تجربه کرد و برای مدت‌ها شرایط رکودی بر این بازار حاکم شد.

با این حال، ارزش بیت‌کوین باز هم بیش از ۱۷ برابر مقدار سال ۲۰۱۱ آن بود. این فرایند و شرایط، برای بسیاری از رمزارزهای مشهور مثل اتریوم هم رخ داده است. با این همه، همیشه سکه روی دیگری هم دارد.

سود هولد ارز دیجیتال

در حقیقت باید بدانیم که رمزارزهای مشهور و با پشتوانه‌ی قوی، به خوبی چنین شرایطی دارند. می‌توان از آن‌ها انتظار داشت در بلندمدت سود خوبی را به ارمغان بیاورند.

سایر پول‌های مجازی همیشه ریسک قابل توجهی برای هولد کردن دارند. این موضوع به قدری جدی است که به نظر افراد محافظه‌کار دنیای ارز دیجیتال تنها بیت‌کوین ـ به عنوان قدیمی‌ترین و باارزش‌ترین رمزارز ـ به‌درد هولد کردن می‌خورد. چراکه بسیاری از رمزارزها با وجود رشد عالی به ناگهان سقوط کردند و حتی حذف شدند. نمونه‌ی مشهوری اخیرا خبرساز شد.

در اواسط سال جاری (۲۰۲۲) ارز دیجیتال لونا LUNA که بسیار آینده‌دار تصور می‌شد، کاملا سقوط کرد و از بسیاری از صرافی‌ها حذف شد. با این‌که در مدت کوتاهی مجدد شروع به‌کار کرد ولی سرمایه‌ی بسیاری به باد رفت. این درحالی بود که لونا در دو سال پیش از سقوط، هزاران درصد رشد داشت و بسیاری را در جهان پولدار کرده بود.

هودل ارز دیجیتال

از همین‌رو، علیرغم اینکه برای هولد کردن معمولا باید به خبرهای متعدد و ضد و نقیض بازار کم‌توجه بود، با این حال، هشیار بودن و پیگیری خبرهای مهم و خاص هم باید در دستور کار ما باشد. ضمن این‌که باید دوره‌ای را برای خروج از بازار به کمک تحلیل‌های معتبر تعیین کرد؛ زیرا از یک سو، هودل کردن کاری ابدی نیست و از سوی دیگر، هیچ تضمینی نیست که در زمان نیاز ما، رمزارز یا توکنی که هولد کرده‌ایم، بازده و سود کافی و مدنظرمان را برایمان تأمین کرده باشد.

هودل بهتر است یا ترید ؟

این پرسش که هودل یا ترید، کدام روش بهتر است؟ مهم و اساسی است. اما این موضوع به نگرش افراد به بازار رمزارز برمی‌گردد. اگر کسی نگران است یا فقط قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت دارد یا حوصله‌ی حضور در بازار کریپتو را ندارد و با استرس آن نمی‌تواند کنار بیاید، هولد کردن و نگهداری رمزارزهای مطمئن برایش مناسب است.

رمزارزهایی مطمئن هستند که سهم مهمی از بازار را از آن خود کرده است یا به عبارتی مارکت کپ زیادی دارند. بیت‌کوین و اتریوم مثال مناسبی برای این ارزها هستند. البته این افراد باید بدانند که ممکن است در زمانی که قصد بهره‌برداری از سرمایه‌ی خود را داشته باشند، بازار رمزارز در حضیض باشد. همچنین ممکن است، یک توکن یا پول دیجیتالی -هر چقدر هم مطمئن به نظر می‌رسد- کلا حذف شود. پس این ریسک‌ها در هودل کردن وجود دارد.

بیشتر بخوانید: هولد بهتر است با ترید؟

هولد کردن سود بیشتری دارد یا ترید کردن؟

همچنین، یکی از ضررهای هودل کردن، رشد محدود رمزارزهاست. چرا که تا به امروز دنیای رمزارزها هم شاهد رشدها و هم شاید ریزش‌های شدیدی بوده است. همچنین این بازار کمی جاافتاده‌تر شده، هیجانات آن هم کاسته شده و این‌چنین از دوره‌ی سودهای چند ده یا چند صد برابری برای هودلرها گذشته است.

بیشتر بخوانید: قیمت لحظه ای ارز دیجیتال

هودل کردن، البته به طور عمومی، یک ایراد بزرگ دارد، شما باید سرمایه قابل توجهی داشته باشید و همچنین به آن بی‌نیاز باشید. چرا که نمی‌توان انتظار داشت مبلغی اندک، شما را در کوتاه‌مدت به سود زیاد برساند. این موضوع سرمایه‌گذاری و هودل کردن را دشوار می‌کند. با همه‌ی این حرف‌ها، از هولد کردن می‌توان سود کمتر ولی مطمئن را در میان مدت و بلندمدت انتظار داشت.

بیشتر بخوانید: ترید چیست و چگونه انجام می‌شود؟

اما اگر افرادی می‌خواهند به عنوان شغل یا فعالیتی جدی به رمزارزها و توکن‌ها نگاه کنند، سرمایه‌گذاری بلندمدت شاید مناسب نباشد. در هر تجارت یا فعالیت مالی جدی، خواباندن پول و سرمایه مساوی ضرر است. بنابراین، باید ترید کردن و معامله در این بازار را آموخت و با ریسک‌هایش آشنا شد.

این روش خطرات زیادی دارد و ممکن است شما