پنجشنبه , ۱۷ آذر ۱۴۰۱
توکن غیر مثلی
ان اف تی مخفف نان فانجیبل توکن (non-fungible token) یا همان توکن غیر مثلی است.

NFT چیست؟ همه چیز در مورد ان‌اف‌تی یا توکن‌های غیر مثلی

وقتی در دنیای ارزهای دیجیتال یا همان کریپتوکارنسی مطالعه می‌کنید ممکن است بارها با کلمات تخصصی ان‌اف‌تی‌ و یا همان توکن غیرمثلی برخورد کرده باشید. در نتیجه برای هر کاربر تازه‌وارد دنیای رمز ارزها این سئوال پیش می‌آید که ان‌اف‌تی‌ها چه هستند؟ یا توکن‌های غیرمثلی چه کاربردهایی دارند؟ ما در این مقاله به پاسخ این پرسش که توکن غیر مثلی چیست و چگونه ارزش‌گذاری می‌شود می‌پردازیم.

البته ممکن است شما به املای ان اف تی یا توکن غیر مثلی و یا NFT برخورده باشید که همه آن‌ها به یک پدیده اشاره دارند. ما می‌خواهیم به همه چیز در مورد ان‌اف‌تی یا به همه چیز در مورد توکن‌ غیرمثلی بپردازیم. ما به سئوالات دیگری هم خواهیم پرداخت: ان‌اف‌تی‌ چگونه ساخته می‌شود؟ ان‌اف‌تی در کجا خرید و فروش می‌شود؟ ان‌اف‌تی را کجا می‌توان فروخت؟ چطور می‌توان از ان‌اف‌تی کسب درآمد کرد؟

فهرست

مقدمه

در اوایل پاییز بود که رسانه‌ها اعلام کردند اصل تصویر دختر‌بچه‌ایی به نام کلویی (Chloe) که با چپ نگاه کردن خواسته بود نشان دهد اصلا تحت تاثیر قرار نگرفته و موضوع برایش جالب نیست در حراجی توکن‌های ان‌اف‌تی به قیمت چندهزار دلار به فروش رفته است.

برخی ادعا می کنند همانطور که بیت‌کوین یک نسخه دیجیتال در پاسخ به ارز سنتی است، ان‌اف‌تی‌ یا همان توکن‌ غیرمثلی یک پاسخ دیجیتال به اشیاء گران‌قیمت کلکسیونی است.یا معادل هر آنچه در دنیای غیر دیجیتال موضوع کار یک کلکسیونر می‌شود. اما از طرف دیگر افراد بدبین و شکاکی هم هستند که تمام موضوع ان‌اف‌تی یا توکن غیر مثلی را یک حباب می‌دانند که به زودی منفجر خواهد شد.

کلویی (Chloe) می‌خواست نشان دهد اصلا تحت تاثیر قرار نگرفته و برایش جالب نبوده. حالا این اکسپرشن او به قیمت چند هزار دلار در حراجی‌های ان‌اف‌تی (NFT) فروخته شده است.
تصویر دختربچه‌ایی که چپ چپ نگاه کرده بود اول وایرال شد و بعد اصل آن به عنوان یک ان‌اف‌تی به ارزش چند هزار دلار فروخته شد.

NFT چیست؟ ان‌اف‌تی مخفف چیست؟

در دنیای کریپتو دو نوع توکن (token) وجود دارد. توکن‌های مثلی (fungible) و توکن‌های غیر مثلی (non-fungible). توکن های مثلی مانند ارزها هستند. یک دلار همیشه یک دلار است و شماره سریال روی یک اسکناس خاص هیچ تاثیری بر روی ارزش آن ندارد. شما می‌توانید یک اسکناس یک دلاری را با هر اسکناس یک دلاری دیگر تعویض کنید و هیچ اتفاق خاصی نمی‌افتد. از سوی دیگر، توکن‌های غیر مثلی که به اختصار ان‌اف‌تی (NFT) گفته می‌شوند خاص و بی‌همتا هستند. یعنی یک توکن غیر مثلی را نمی‌توان با یک توکن غیرمثلی دیگر تعویض کرد چرا که هر کدام ارزش خاص خود را دارند و برابر نیستند.

یک خانه یا یک نقاشی هم غیر مثلی هستند. مثلا نقاشی مونا لیزا (Mona Lisa) را در نظر بگیرید. شما می‌توانید از مونا لیزا عکس بگیرید و یا حتی یک نسخه چاپی آن را بخرید اما تنها یک نسخه اوریجینال از آن وجود دارد.

ان‌اف‌تی‌ها هم نسخه دیجیتال همان دارایی «یکی از یک نوع» هستند که مانند هر نوع دارایی دیگر قابل خرید و فروش هستند، اما بر خلاف سایر انواع دارایی ملموس (tangible) نیستند و یا شکل ملموسی ندارند.

البته می‌شود گفت توکن‌های دیجیتال به مانند گواهی مالکیت برای یک دارایی مجازی و یا فیزیکی هستند.

گربه‌های درون بازی Cryptokitties هر کدام یک توکن غیر مثلی هستند که می‌توانید آنها را خرید و فروش کنید.
Cryptokitties یا کریپتوکیتیز از معروف‌ترین مجموعه‌های NFT

می‌توان از توکن‌های غیرمثلی برای ارائه دارایی‌های دیجیتال خاص و بی‌همتا استفاده کرد. اگر نام بازی کریپتو‌کیتیز (CryptoKitties) ‌را شنیده باشید می‌دانید که هر کدام از بچه‌ گربه‌های در این بازی یک توکن غیر مثلی است. ساختمان‌های مجازی بناشده در دیسنترالند (Decentraland) هم توکن غیر مثلی هستند. ان‌اف‌تی‌ها جالب هستند چون خاص بودن و مالکیت آن‌ها قابل بررسی و تایید است.

شما می‌توانید از ان‌اف‌تی‌ها در اپلیکیشن‌ها و بازی‌های مختلف طراحی شده توسط شرکت‌های مختلف استفاده کنید. به علاوه، توکن‌های غیر مثلی به راحتی قابل خرید و فروش هستند و شما با مراجعه به بازارهای ثانویه می‌توانید نسبت به معامله آن‌ها اقدام کنید. همه این ویژگی‌ها موجب می‌شوند تا امکان مدل‌های کسب‌وکار یا بیزینس مدل‌های (business model)‌ گوناگون و کاربری‌ها و استفاده‌های مختلف ایجاد شوند.

توکن‌های غیر مثلی از زمانی که توسط شرکت دپر لبز (Dapper Labs) در سال ۲۰۱۷ استاندارسازی شدند به طور گسترده مورد بحث هستند و نقل همه محافل کریپتو هستند. با این حال، مقدار استقبال از ان‌اف‌تی‌ها هنوز زیاد نبوده و شاید هم کمی ناامیدکننده بوده است.

وبسایت نان‌فانجیبل‌دات‌کام (NonFungible.com) تخمین زده است که دنیای توکن‌های غیرمثلی چیزی در حدود ۲۸۰ هزار کاربر در ماه دارد که این تنها ۳ درصد از تعداد تخمینی کاربران دیفای (DeFi) یا خدمات مالی غیرمتمرکز (Decentralized Finance) است. دلیل اصلی این موضوع می‌تواند این باشد که همه ویژگی‌ها و فیچرهای ان‌اف‌تی یا توکن غیرمثلی به طور کامل استفاده نشده است. ارزش‌گذاری توکن‌های غیرمثلی از طریق یک تابع چهار جمله‌ایی انجام می‌شود.

آیا NFT فقط شامل نقاشی و تصویر می‌شود؟

تعدادی از مهم‌ترین و گران‌ترین ان‌اف‌تی‌هایی که تا الان فروخته شده‌اند از آثار هنری بوده‌اند و همین موضوع باعث شده تا برخی تصور کنند ان‌اف‌تی فقط به آثار هنری مربوط است. اما واقعیت این است که ان‌اف‌تی یک بازنمایی دیجیتال و منحصربه‌فرد از یک کالاست. که این کالا می‌تواند یک اثر هنری هم باشد. مثل یک گواهی اصالت یا یک مبایعه‌نامه که بر روی بلاک‌چین ثبت می‌شود.

یعنی، بیایید برای لحظه‌ایی هنر را فراموش کنیم، آن وقت می‌بینیم یک ان‌اف‌تی بازنمایی یک فرم دیجیتال است که تا پیش از این ما به شکل یک دارایی قابل تملک به آن نگاه نمی‌کردیم. مثلا اولین توئیت جک دورسی (Jack Dorsey)، یا کلیپی از یک مسابقه بسکتبال، و یا یک کاریکاتور پیکسلی از یک میمون که در فرمت جی‌پی‌ایی‌جی (jpeg) هست.

حتما در مورد میمون‌های کسل (Bored Apes) و کریپتو‌پانکس (CryptoPunks) شنیدید. در واقع این تصویرهای دیجیتال بسیار ساده  و بدوی به عنوان توکن‌های ان‌اف‌تی ضرب (mint) شده‌اند.

چرا NFT خریدار دارد؟

یک سئوال رایج در میان کاربران این است که چرا انقدر از ان‌اف‌تی‌ها استقبال می‌شود. چه چیزی باعث می‌شود تا کسی ان‌اف‌‌تی را بخرد؟ کاربری‌ها و کاربردهای ان‌اف‌تی چه هستند؟

برخی معتقدند علت اصلی جلب توجه ان‌اف‌تی قیمت‌های نجومی پرداخت شده برای برخی آثار هست.

 برخی دیگر ویژگی‌های ممتاز آن را علت رشد آن می‌دانند. یکی از منابعی که ویژگی‌های ان‌اف‌تی را بسیار شاخص می‌داند هفت ویژگی را فهرست کرده است:

اول این‌که ان‌اف‌تی‌ها بر روی بلاک‌چین در دسترس هستند و تمامی سوابق مالکیت آن‌ها مشهود است. دوم این‌که ان‌اف‌تی‌ها مثل هر کالای کلکسیونی دیگر قابل جمع‌آوری هستند و ارزش کلکسیونی پیدا می‌کنند. ویژگی‌ سوم این است که ان‌اف‌تی‌ها راه را برای وام‌های پی‌تو‌پی محیا می‌کنند، به گونه‌ایی که در صورت عدم بازپرداخت اقساط وام، مالکیت ان‌اف‌تی به طور خودکار از وام‌گیرنده گرفته می‌شود. ویژگی چهارم این است که می‌شود ان‌اف‌تی‌ها را به عنوان کوپن‌ دیجیتال درون یک والت دیجیتال استفاده کرد.

ویژگی پنجم این است که ان‌اف‌تی‌ها می‌توانند به عنوان حق عضویت در یک مجموعه استفاده شوند. کاربرد ششم ان‌اف‌تی‌ها در بازی‌های پی‌تو‌ایی (P2E) یا همان بازی-‌کن‌-و‌-‌درآمدـ‌داشته‌ـ‌باش است. و هفتمین کاربرد آن همان چیزی است که برخی برند‌های معروف به ان ورود کرده‌اند. هم اکنون نایکی (Nike)، دی‌اند‌جی (D&G)، و دایموند سپلای کو (Diamond Supply Co) در حال استفاده از ان‌اف‌تی به عنوان اکسسوری مجازی (virtual accessories) هستند.

البته بسیاری معتقدند که کاربری‌های ان‌اف‌تی به همین جا ختم نخواهد شد و به مرور با رشد این حوزه کاربردها و ویژگی‌های دیگری به این فناوری اضافه خواهد شد.

آیا خریدوفروش NFT قانونی است؟

یک پرسش رایج دیگر در میان کاربران این است که آیا خریدوفروش ان‌اف‌تی‌ها قانونی است. در پاسخ به این سئوال می‌توان گفت به علت این‌که حوزه کریپتو و ان‌اف‌تی هنوز در ایران رگلاتوری نشده است، عملا صرف خرید ان‌اف‌تی نمی‌تواند موجب تخطی از قانون و یا غیرقانونی باشد. اما نکته مهم این است که سایر شرایط قانونی که شامل هر نوع خرید و فروشی می‌شود نباید نادیده گرفته شود. پس به کاربران توصیه ‌می‌شود ملاحظات قانونی را رعایت کنند. در خارج از ایران، ان‌اف‌تی مشمول قوانین کپی‌رایت می‌شود.

نحوه محاسبه ارزش یک توکن‌ غیر مثلی چگونه است؟

ارزش یک توکن غیر مثلی از چهار فاکتور تاثیر می‌پذیرد: کاربری و استفاده (Utility)، تاریخچه مالکیت (Ownership History)، ارزش آتی (Future Value) و ریسک نقدشوندگی (Liquidity Premium).

بسته به دارایی‌ای که توکن غیرمثلی آن را بازنمایی می کند، ارزش در بین این چهار مؤلفه وزن متفاوتی دارد. این چارچوب می تواند توسط سرمایه‌گذاران برای ارزیابی ارزش سرمایه‌گذاری در یک توکن غیرمثلی و توسعه‌دهندگان توکن غیرمثلی برای افزایش ارزش توکن‌های غیرمثلی برای جذب کاربران و سرمایه گذاران مورد استفاده قرار گیرد. نکته کلیدی این است که توکن‌های غیرمثلی راه‌های جدیدی را برای ارزش برای توسعه‌دهندگان و صاحبان دارایی ایجاد می‌کنند.

Screen Shot 2021 03 02 at 3.31.26 PM
یونیک (Yoink!) اثر بیپل (Beeple)

کاربری و استفاده:

ارزش کاربری بسته به این است که یک توکن غیرمثلی چطور استفاده می‌شود. دو دسته اصلی که ارزش کاربردی بالایی دارند، دارایی‌های درون بازی و بلیط‌ها هستند. به عنوان مثال، یک سفینه فضایی جنگی کمیاب و قدرتمند در سال ۲۰۱۹ به قیمت ۴۵۲۵۰ دلار فروخته شد و ارزش بلیط توکن غیرمثلی برابر با قیمت بلیط همان رویداد است. بعد دیگر کاربری، وابسته به قابلیت استفاده از توکن غیرمثلی در یک برنامه متفاوت است. تصور کنید بتوانید از همان سفینه فضایی در یک بازی متفاوت استفاده کنید، ارزش قطعاً حتی بالاتر هم خواهد بود.

با این حال، عملی کردن توانایی هم‌‌تراکنش‌پذیری یا قابلیت استفاده در چندین اپلیکیشن بسیار چالش‌برانگیز است. در حال حاضر ۹۰ درصد از بازیکنان بازی ان‌اف‌تی فقط یک گیم را بازی می‌کنند. این به این دلیل است که ابتدا باید توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان یک اکوسیستم عظیم از بازی‌ها را بسازند و موارد استفاده جذاب را ارائه دهند. دپر لبز (Dapper Labs) و انجین (Engin) هر دو در حال کار بر روی این موضوع هستند و در این جهت مشغول هستند. اگرچه ناشناخته‌های زیادی وجود دارد که به زمان و تلاش زیادی را طلب می‌کند، این برای کل صنعت هیجان انگیز است.

یکی دیگر از راه‌های افزایش ارزش کاربردی، که دستیابی به آن آسان‌تر است، ایجاد شراکت با سایر کسب‌وکارها است تا به این وسیله مزایا  و سودهای بیشتری به کسانی که ان‌اف‌تی شما را هولد می‌کنند تعلق بگیرد. برای مثال، دپر لبز می‌تواند با سازمان‌دهندگان رویداد‌های ان‌اف‌تی همکاری کند تا در مورد تخفیف برای دارندگان کریپتوکیتیز مذاکره کنند. با فناوری‌هایی مانند توکن اسکریپت در آلفاوالت (AlphaWallet)، احراز هویت صادرکننده و مالک توکن‌های ان‌اف‌تی بسیار کم‌هزینه است، بنابراین سازمان‌دهندگان رویدادی که شرکت‌کنندگان بیشتری می‌خواهند، نیازی به انجام کار زیادی برای اجرایی کردن این همکاری‌های مورد بحث ندارند. این یک معادله برد-برد برای همه طرف های درگیر است.

تاریخچه مالکیت:

ارزش به هویت صادرکننده و صاحبان قبلی توکن غیرمثلی بستگی دارد. ان‌اف‌تی‌هایی با ارزش تاریخچه مالکیت بالا اغلب توسط هنرمندان مشهور یا شرکت‌هایی با نام تجاری و برند قوی ایجاد یا منتشر می‌شوند. دو راه برای افزایش ارزش وجود دارد. اول همکاری با شرکت‌ها یا افراد دارای برند قوی برای انتشار و صدور توکن‌های غیرمثلی است، که به طور طبیعی ترافیک و کاربران را به اکوسیستم می آورد. به عنوان مثال، اولین ان‌اف‌تی مجاز که بازنمایی یک خودروی فرمول ۱ بود به قیمت ۱۱۳۱۲۴ دلار فروخته شد.

راه دوم فروش مجدد ان‌اف‌تی‌هایی است که قبلاً متعلق به افراد با نفوذی بوده‌اند. در حال حاضر، یافتن اینکه صاحبان قبلی چه کسانی هستند، چالش برانگیز است، اگرچه این داده‌های در مورد داده‌ها ارزشمند است. بازارها (Marketplaces) و فروشندگان می توانند یک اینترفیس (interface) با کاربری آسان را برای ردیابی فراهم کنند تا بدین وسیله ارزش ان‌اف‌تی‌ها را افزایش دهند. برای مثال، اوپن‌سی (OpenSea) می‌تواند آدرس‌های سرمایه‌گذارانی را که بیشترین درآمد را از معامله ان‌اف‌تی‌ها به دست می‌آورند، برجسته کند و سایر ان‌اف‌تی‌هایی که این افراد در مالکیت خود دارند را فهرست کنند.

ارزش آتی:

ارزش آتی یک ان‌اف‌تی هم از تغییرات ارزش‌گذاری و هم از مقدار نقدینگی ورودی در آینده (future cash flow) متاثر است. ارزش‌گذاری بر اساس تخمین‌های به امید سود انجام می‌شود و گاهی اوقات می‌تواند عامل اصلی افزایش قیمت باشد. به عنوان مثال، در دسامبر ۲۰۱۷ ظرف تنها سه روز، قیمت کریپتو‌کیتی شماره ۱۸ (CryptoKitty #18) از ۹ اتر (ETH) به ۲۵۳ اتر افزایش یافت. ممکن است برخی استدلال کنند که حرکت قیمتی که ناشی از ارزش‌گذاری است، ببه ضرر ان‌اف‌تی‌ها باشد، اما تخمین‌های به امید سود بخشی از طبیعت انسانی است و اتفاقا در نظام مالی فعلی همان چیزی است که نباید دست کم گرفته شود.

اگر تراز مناسب ایجاد شود، توسعه‌دهندگان می توانند ارزش ان‌اف‌تی را افزایش دهند و کاربران جدیدی را جذب کنند. ارزش‌گذاری بر اساس کمیابی یک منبع و  تخمین‌های به امید سود انجام می‌شود. تخمین‌های به امید سود را می توان با لحاظ کردن نمودارهای عملکرد قیمت اقلام ان‌اف‌تی یا با برجسته کردن ان‌اف‌تی‌هایی که ارزش آن‌ها افزایش می‌یابد هدایت کرد. بازار کفش‌های کتانی استاک‌ایکس (StockX) به این علت به ارزش‌ یک میلیارد دلاری خود رسید که تا حدی با تشویق مردم به گمانه‌زنی در مورد قیمت کفش‌های کتانی، بازار کفش‌های کتانی کمیاب ایجاد می‌کند.

جریان نقدینگی ورودی در آینده بهره یا حق امتیازی است که مالک اصلی ان‌اف‌تی یا توکن غیرمثلی به دست می‌آورد. به عنوان مثال، سوپر‌ریر (SuperRare) به سازندگان آثار هنری ان‌اف‌تی اجازه می‌دهد تا هر بار که آثار هنری آنها در بازار ثانویه فروخته می شود، ۳ درصد حق امتیاز دریافت کنند. در آینده، شرکت ها می‌توانند مفاهیمی را از نوآوری های دیفای (DeFi) قرض بگیرند. ان‌اف‌تی‌ها دارایی هستند و می توانند برای ایجاد جریان نقدی اضافی اجاره داده شوند و وثیقه شوند. در صنعت گیم، گاهی برای یک دارایی درون گیم تقاضا ایجاد می‌شود: آن هم از سوی بازیکنانی که می خواهند یک ماموریت خاص را در یک روز کامل کنند. یعنی آن‌ها نیاز دارند برای یک روز یک ان‌اف‌تی را اجاره کنند.

یک دارایی خاص بازی را برای یک روز برای تکمیل یک ماموریت می خواهند، تقاضا می‌شود.

ریسک نقدینگی:

نقدینگی بالا به معنای ارزش بالاتر یک ان‌اف‌تی است. حق بیمه نقدینگی همان دلیل اصلی است که چرا توکن‌هایی که به شکل آن‌-چین ایجاد می شوند باید ارزش بیشتری نسبت به دارایی های آف-چین داشته باشند. ان‌اف‌تی‌های استاندارد ایی‌آر‌سی (ERC) را می توان به راحتی و بدون اصطکاک در بازارهای ثانویه با هر کسی که اتر (ETH) دارد معامله کرد، که این امر تعداد خریداران بالقوه را افزایش می‌دهد. سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند در دسته‌هایی از ان‌اف‌تی سرمایه‌گذاری کنند که حجم معاملات بالایی دارند زیرا نقدینگی می تواند ریسک نگهداری از توکن‌های غیرمثلی را کاهش دهد.

در بدترین حالت که در آن توکن‌ غیرمثلی پس از بسته شدن پلتفرم مرتبط، ان‌اف‌تی‌های با نقدینگی بالا همچنان تا مادامی که مردم به خرید و فروش آن‌ها تمایل داشته باشند ارزش خود را حفظ می‌کنند. از سوی دیگر، آن دسته از استانداردهای ان‌اف‌تی که مبتنی بر اتریوم نیستند، از کمبود نقدینگی رنج می‌برند و ارزش ان‌اف‌تی‌های ایجاد شده در آن پلتفرم‌ها اغلب کمتر از ارزش واقعی‌شان است.

شرکت‌ها باید با ایجاد یک اقتصاد توکنی کاربران را تشویق به تجارت برای افزایش تعامل و نقدینگی ان‌اف‌تی کنند. به عنوان مثال، بازی‌ها می‌توانند بازیکنان را مجبور به تعویض یا تاخت زدن دارایی‌ها کنند تا در رقابت‌های صنعت گیم عقب نمانند و اگر دارایی‌های ان‌اف‌تی یا شرکت‌های خالق آن‌ها برای مدت طولانی بیکار و بی‌استفاده باشند، این می‌تواند به کاهش ارزش دارایی‌های ان‌اف‌تی شود.

unnamed 1
کریپتوپانکس (Cryptopunks) یکی دیگر از مجموعه‌های پر سروصدای ان‌اف‌تی (NFT)

استفاده از چارچوب ارزش‌گذاری NFT در عمل

دیسنترالند (Decentraland) و مای ‌کریپتو هیروز (My Crypto Heroes) یا قهرمانان کریپتویی من (MCH) طبق این چارچوب بالاترین ارزش را دارند و مقادیر آنها توسط داده‌های آن-‌چین که توسط نان‌فانجیبل‌دات‌کام (NonFungile.com) گردآوری شده است تأیید می‌شود.

در سال ۲۰۱۹، ارزش بازار فعال، که با ضرب میانگین کاربران فعال در میانگین قیمت هر دارایی محاسبه شده، برای دیسنترالند و مای ‌کریپتو هیروز به ترتیب ۳۵۰,۰۰۰ اتر و ۳۳۱,۲۶۰ اتر بود، در حالی که ارزش بازار فعال برای کریپتوکیتیز در حدود ۲۵۰۰ اتر بود.

توکن‌های غیرمثلی چطور کار می‌کنند؟ (ان‌اف‌تی‌ها چطور کار می‌کنند؟)

آثار سنتی هنر مانند نقاشی‌ها دقیقا به این دلیل با ارزش هستند که تنها یکی از یک نوع هستند. اما می‌شود فایل‌‌های دیجیتال را به راحتی و بدون محدودیت تکثیر کرد.

با کمک ان‌اف‌تی‌ها، می‌شود آثار هنری را توکنیزه یا توکنی کرد تا یک گواهی دیجیتال مالکیت خلق کرد که قابل خرید و فروش است.

مانند فناوری به کار رفته در کریپتو‌کارنسی یا رمزارزها، یک رکورد از کسی که مالک چیزی است در یک دفتر کل اشتراک‌گذاری شده به نام بلاک‌چین ذخیره می‌شود.

این رکوردها به علت این که توسط هزاران کامپیوتر در سراسر بلاک‌چین نگهداری می‌شوند قابل جعل نیستند.

همچنین ان‌اف‌تی‌ها می‌توانند حاوی قراردادهای هوشمند (smart contract) باشند که می‌تواند بخشی از هر معامله در آینده را به هنرمند خالق اثر واگذار کند. بیشتر ان‌اف‌تی‌ها بر روی بستر بلاک‌چین اتریوم قرار دارند هر چند بسیاری دیگر از بلاک‌چین‌ها هم این قابلیت را دارند.

فناوری ان‌اف‌تی (NFT) یا همان توکن‌های غیر مثلی به بهتر دیده شدن آثار هم کمک کرده است.
هنرمندان معتقدند فناوری ان‌اف‌تی (NFT) به آن‌ها کمک کرده تا بهتر دیده شوند و آثار خود را به راحتی به فروش برسانند.

توکن‌های غیرمثلی چقدر می‌ارزند؟ (ان‌اف‌تی‌ها چقدر می‌ارزند؟)

در تئوری، هر کسی می‌تواند آثار خود را توکنیزه کند و به عنوان یک ان‌اف‌تی آن را بفروشد. اما آنچه توجهات را جلب کرده است قیمت‌های میلیون دلاری حراج برخی آثار کریپتو بوده است.

در ۱۹ فوریه ۲۰۲۱، یک گیف انیمیشنی از گربه نیان (Nyan Cat) به ارزش ۵۰۰ هزار دلار فروخته شد.

جند هفته بعد یک موسیقیدان به نام گرامیز (Grimes) برخی از آثار دیجیتال خود را به ارزش بیش از ۶ میلیون دلار فروخت.

این تنها هنر نیست که توکنیزه و فروخته می‌شود. جک دورسی (Jack Dorsey)، هم‌بنیانگذار توئیتر (Twitter) اولین توئیت زده شده را به عنوان یک ان‌اف‌تی به ارزش ۲.۵ میلیون دلار به فروش گذاشت. فروش یک اثر کلاژ از هنرمند دیجیتال به نام بیپل (Beeple) در حراج کریستی (Christie’s) به ارزش ۶۹ میلیون دلار تمام رکوردها را شکست.

این یک نمای نزدیک از اثری است که توکن غیر مثلی آن در حراج کریستی به ارزش ۶۹ میلیون دلار فروخته شد.
بخشی از کلاژی که به ارزش ۶۹ میلیون دلار فروخته شد.

شرکت فرانسوی سو‌ریر (Sorare) که کارت‌های معاملاتی فوتبال را به شکل ان‌اف‌تی می‌فروشد تاکنون ۶۸۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است. اما در هر حال، همانطور که در مورد رمزارزها گفته می‌شود، آلودگی زیست‌محیطی ناشی از حفظ و اداره بلاک‌چین یکی از دغدغه‌هاست.

آموزش خرید NFT

چطور می‌شود ان‌اف‌تی خرید؟ در این قسمت آموزش گام‌به‌گام خرید توکن غیرمثلی را داریم:

برای خرید ان‌اف‌تی شما باید یک کیف پول دیجیتال یا همان والت داشته باشید که از توکن بومی شبکه اتریوم یعنی اتر پشتیبانی کند.

در مرحله بعد شما به یک پلتفرم خریدوفروش (marketplace) ان‌اف‌تی مراجعه می‌کنید. در گام بعدی در این پلتفرم ثبت‌نام می‌کنید. در این پلتفرم‌ها معمولا گزینه‌ایی را برای اتصال کیف پول خود می‌بینید. شما باید والت خود را به مارکت‌پلیس متصل کنید.

سپس در این بازار مجازی چرخی می‌زنید و محصول مورد نظر خود را انتخاب می‌کنید. معمولا برای خرید ان‌اف‌تی ها شما باید به مانند حراجی‌ها پیشنهاد خود را ارائه دهید. وقتی شما فرم درخواست تکمیل و مبلغ پیشنهادی‌تان را اعلام می کنید، شما به طور رسمی وارد رقابت با سایر خریداران می‌شوید. در صورتی که رقم پیشنهادی شما برنده شود، پلتفرم به طور خودکار مبلغ پیشنهادی شما را از والتتان کسر می‌کند و شما صاحب ان‌اف‌تی مورد نظر می‌شوید. علاوه بر مبلغ اختصاص یافته به ان‌اف‌تی شما باید مبلغی هم بابت گس‌فی یا کارمزد تراکنش در شبکه اتریوم پرداخت کنید. در نتیجه شما هر زمان که بخواهید تا مادامی که ان‌اف‌تی مورد نظر را نفروخته‌اید، از طریق والت‌تان به ان‌اف‌تی‌تان دسترسی دارید.