آموزش ارز دیجیتال

آموزش تحلیل ارز دیجیتال | روش‌ها، ابزارها و استراتژی‌ها


ارز دیجیتال یکی از محبوب ترین و جذاب ترین مفاهیم در دنیای مالی و سرمایه گذاری است. با رشد روزافزون این بازار، تجزیه و تحلیل ارز دیجیتال به یک فرآیند مهم برای سرمایه گذاران و معامله گران حرفه ای تبدیل شده است. در این مقاله به بررسی روش ها، ابزارها و استراتژی های مورد استفاده در تحلیل ارز دیجیتال می پردازیم.

روش‌های تحلیل ارز دیجیتال

اگرچه به طور کلی تنها چند مدل تحلیل در جهان وجود دارد، اما در هر بازار یک یا چند مدل موثرتر از مدل های دیگر هستند. به عنوان مثال، در بازار فارکس، تحلیل تکنیکال می تواند بهترین انتخاب ممکن باشد. با این حال، در بازار سهام، تحلیل بنیادی می تواند بسیار دقیق تر باشد. متاسفانه اکثر مردم به این موضوع توجهی ندارند. به همین دلیل است که آنها در ابتدای کار خود تنها یک فرآیند تحلیل را انتخاب می کنند و آن را در سایر بازارهای مالی اعمال می کنند.

این در حالی است که روش مورد نظر آنها نمی تواند کارایی لازم را داشته باشد. همین عامل باعث هدر رفتن سرمایه آنها نیز می شود. این بازار به دلیل ماهیت خاص خود برای گروهی از روش های تحلیل کارآمدتر به نظر می رسد. بنابراین اگر با انواع آنالیز ارز دیجیتال و اطلاعات مهم برای آنها آشنا شوید، مطمئناً می توانید با با دانش بیشتری وارد این بازار شوید.

اهمیت دانستن روش های تحلیل ارز دیجیتال

به همین دلیل توصیه می کنیم قبل از یادگیری هر یک از روش های تحلیل ارز دیجیتال، ابتدا با مدل های آن و اطلاعات لازم و عوامل موثر بر آن آشنا شوید. این به شما کمک می کند تا روش تجزیه و تحلیل متناسب با بازار ه

روش تحلیل تکنیکال

در این روش، با استفاده از نمودارها، الگوها و شاخص‌های فنی، سعی می‌شود روند قیمت و عملکرد بازار را پیدا کنید.

تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) علمی برای پیش‌بینی رفتار آینده با استفاده از اتفاقات گذشته در بازار است. در واقع تحلیل تکنیکال با تمرکز بر داده‌ها و نمودارهای بازار، روند‌های قیمتی آن را شناسایی می‌کند تا به کمک این اطلاعات به پیش‌بینی قابل استنادی از آینده بازار مورد نظر دست یابد. این روش، یکی از متداول‌ترین روش‌های تحلیلی در بازارهای مالی است که در بسیاری از بازار های مالی کاربرد دارد.

انواع نمودارهای مورد استفاده در تحلیل تکنیکال کدامند؟

نمودار خطی
نمودار میله ای
نمودار کندل استیک

ابزارهای تحلیل تکنیکال مفید کدامند؟

ایزی چارت

ایزی چارت ابزاری است که برای بالاتر بردن سرعت به تحلیل تکنیکال در سامانه معاملاتی ایزی تریدر تعبیه شده است. این ابزار با مجموعه‌ای کامل از امکانات و بستری برای رسم انواع الگوهای تکنیکال ارائه شده و به صورت رایگان قابل استفاده است.

بورس ویو

بورس ویو یکی دیگر از سامانه‌های دردسترس، توسط هلدینگ مالی مفید است. این سامانه بدون نیاز به کدنویسی امکان فیلترنویسی بنیادی و تکنیکال را فراهم کرده است. همچنین با استفاده از ابزار تحلیل تکنیکال بورس ویو می‌توانید از اندیکاتورهای متنوع و سایر قسمت‌های آن، از رفتار آینده بازار مورد نظر خود که قصد ورود دارید، پیش‌بینی کنید.

روش تحلیل بنیادی

در این روش، عوامل اقتصادی، سیاسی و فناوری که بر روند قیمت ارز دیجیتال تأثیر می‌گذارند، مورد بررسی قرار می‌گیرند.

تحلیل بنیادی یا اصطلاحاً تحلیل فاندامنتال (Fundamental analysis)، یکی از روش های تحلیل در بازار ارز دیجیتال است. سرمایه‌گذاران به کمک تحلیل بنیادی می‌توانند وضعیت یک بازار را بررسی کرده و ارزش واقعی سهام آن را محاسبه کنند. استفاده از این دانش در کنار سایر دانش‌های تحلیلی می‌تواند به تصمیم‌گیری بهتر برای خرید و فروش ان در بازار منجر شود.

تحلیل بنیادی چه رویکردهایی به همرا دارد ؟

دو رویکرد متفاوت برای تحلیل بنیادی وجود دارد: رویکرد از بالا به پایین و رویکرد پایین به بالا.

رویکرد بالا به پایین

در این رویکرد اقتصاد کلان مورد بررسی قرار می گیرد. سپس نوبت به تحلیل صنایع می رسد. در این مرحله صنعت مناسب برای سرمایه گذاری مشخص می شود. در پایان از بین شرکت های صنعت منتخب، شرکت های مختلف بررسی شده و بهترین شرکت از نظر کارایی و سرمایه گذاری تحلیل و انتخاب می شود.

رویکرد پایین به بالا

رویکرد پایین به بالا دقیقا برعکس رویکرد بالا به پایین است. به این ترتیب ابتدا شرکت بررسی می شود سپس صنعت و اقتصاد کلان مورد بررسی قرار می گیرد.

تفاوت تحلیل تکنیکال با تحلیل بنیادی چیست؟

همانطور که در قسمت های قبل گفته شد، تحلیل بنیادی یکی از انواع روش های تحلیل بازار سهام است که می توان از آن برای بررسی اطلاعات یک شرکت و برآورد ارزش واقعی هر سهم استفاده کرد. روش های دیگری نیز برای تحلیل بازار وجود دارد که در این میان تحلیل تکنیکال و جدول خوانی از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

تحلیل تکنیکال: در یک تعریف ساده، تحلیل تکنیکال روشی است که با استفاده از آن می توان تاریخچه قیمت و حجم معاملات یک نماد را بررسی کرد و روند قیمت آتی آن را پیش بینی کرد.
جدول خوانی: دانش تحلیل وب سایت TSETMC را جدول خوانی می گویند. در این وب سایت اطلاعات و ابزارهای متنوع و مهمی وجود دارد که در صورت آشنایی با آنها می توانید تصمیمات بهتری برای سرمایه گذاری بگیرید.
هر روش تحلیل بازار سهام دارای نقاط قوت و ضعف است. بنابراین، سرمایه گذاران حرفه ای معمولا از تمام روش های تحلیل برای اتخاذ بهترین تصمیم استفاده می کنند. البته آموزش تحلیل ارز دیجیتال و یادگیری تمامی این روش ها نیاز به انرژی و زمان زیادی دارد. به همین دلیل اگر وقت کافی برای این کار ندارید، می توانید در صندوق های سرمایه گذاری استیکینگ ارز دیجیتال ورود کنید، مدیریت دارایی خود را به کارشناسان بازار سرمایه اکسکوینو بسپارید و بدون صرف وقت برای تحلیل، از مزایای بازار سرمایه بهره مند شوید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا