دوشنبه , ۱۰ بهمن ۱۴۰۱
size blog 3

همه چیز درباره ارز پنکیک سواپ (cake)

پنکیک سواپ (PancakeSwap ) به‌عنوان یکی از امن‌ترین پروتکل‌های دیفای (امور مالی غیر متمرکز) شناخته می‌شود که روی شبکه هوشمند بایننس ساخته شده است. رویای فناوری رمزارزها، کاهش تمرکز قدرت در نظام مالی جهان بوده است و حالا پنکیک سواپ و توکن CAKE آمده‌اند تا به این رویا، رنگ و بوی واقعیت ببخشند.

در این مقاله، نگاهی می‌کنیم به صرافی پنکیک سواپ و توکن CAKE تا شما را با مزیت‌های این پروتکل دیفای در دنیای رمزارزها آشنا کنیم.

در این مطلب می‌خوانید:

صرافی پنکیک سواپ چیست؟

پنکیک سواپ یک صرافی غیر متمرکز (DEX) است که به کاربران امکان می‌دهد تا تعداد متنوعی از توکن‌های شبکه هوشمند بایننس BEP-20 را با سرعت بالا و کارمزد کم معامله کنند. شما می‌توانید این توکن‌ها را بدون اینکه مجبور به استفاده از صرافی‌های متمرکز شوید، معامله کنید.

PancakeSwap Finance

همه معاملات پنکیک سواپ با استفاده از قراردادهای هوشمند انجام می‌شوند و به همین دلیل، نیازی به استفاده از صرافی‌های متمرکز نیست.

پنکیک سواپ یک هاردفورک از صرافی یونی‌ سواپ محسوب می‌شود. هاردفورک به این معنا که از زنجیره اصلی یونی سواپ جدا شده است. در حال حاضر تعداد ۳۰ توکن در استخرهای نقدینگی این سایت وجود دارند.

تاریخچه صرافی پنکیک سواپ

صرافی پنکیک سواپ در سپتامبر ۲۰۲۰ و با استفاده از  زنجیره هوشمند بایننس (BSC) راه‌اندازی شد. این صرافی در واقع، با یک هارد فورک (انشعاب) از شبکه صرافی یونی‌سواپ جدا شده است. پنکیک سواپ حدود یک ماه بعد موفق به جذب سرمایه ۱۰ میلیون دلاری شد. سرمایه‌گذار اصلی هم، صندوق شتاب‌دهنده زنجیره هوشمند بایننس بود.

ارز دیجیتال پنکیک سواپ CAKE چیست؟

کیک CAKE یک توکن ساخته‌شده روی شبکه هوشمند بایننس است. در ستامبر ۲۰۲۰، توکن پنکیک سواپ (CAKE) روی زنجیره هوشمند بایننس راه‌اندازی شد. این توکن در سال ۲۰۲۱ عملکرد خوبی داشت و در ماه فوریه رشد قیمتی بالایی را تجربه کرد.

کاربرد اصلی توکن کیک، انگیزه دادن به کاربران برای افزایش نقدینگی در پلتفرم پنکیک سواپ است.

pancakeswap

مشخصات توکن کیک CAKE

 • عنوان کامل: پنکیک سواپ
 • نماد: CAKE
 • بلاک‌چین: شبکه هوشمند بایننس
 • پروتکل استاندارد توکن: BEP-20
 • آدرس قرارداد: 0x0e09fabb73bd3ade0a17ecc321fd13a19e81ce82
 • کاربرد: حکمرانی در پروتکل پنکیک سواپ
 • کل تعداد توکن‌ها: نامحدود
 • توکن‌های در چرخش: ۲۶۵ میلیون و ۸۳۰ هزار

کاربردهای توکن CAKE

مهم‌ترین کاربردهای توکن CAKE عبارت‌اند از:

 • حکمرانی و نظارت در پلتفرم پنکیک سواپ از طریق شرکت در رای‌گیری
 • استیکینگ (سپرده‌گذاری) توکن CAKE و کسب توکن بیشتر به‌عنوان سود
 • ییلد فارمینگ (کشت سود) در استخرهای نقدینگی
 • روش اصلی پرداخت در پلتفرم پنکیک سواپ

قابلیت‌های پنکیک سواپ چیست؟

Pancake

پنکیک سواپ از چند قابلیت منحصر به‌فرد برخودار است که به شما امکان می‌دهد تا بی‌واسطه با کاربران دیگر معامله کنید. برای مثال، مهم‌ترین قابلیت پنکیک سواپ رو باید کارمزد پایین و سرعت بالای تراکنش‌ها بدانیم. همینطور بهتر است بدانید که این پلتفرم از امنیت بالایی هم برخوردار است.

علاوه بر این، پنکیک سواپ خدمات بیشتری برای هولدرهای توکن کیک CAKE فراهم می‌کند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 • ترید: امکان معاملات و فراهم کردن نقدینگی
 • فارمینگ: شما امکان کشت سود ییلد فارمینگ (Yield Farming) را در تعداد بالای استخرهای نقدینگی شبکه هوشمند بایننس دارید.
 • استیکینگ: می‌توانید توکن‌های CAKE را در یک استخر نقدینگی استیک (سپرده‌گذاری) کنید.
 • لاتاری: می‌توانید در بازی لاتاری پنکیک سواپ شرکت کنید!
 • کالکشن‌ها: به تعداد بالایی از توکن‌های غیر مثلی (NFT)  دسترسی دارید.

کشت سود یا ییلد فارمینگ در پنکیک سواپ

بهتر است قبل از هر چیز، مختصر و ساده بدانید که کشت سود یا ییلد فارمینگ چیست و چه کاربردی دارد.

ییلد فارمینگ به روند جابجا شدن دارایی‌ها بین چند پروتکل اعطای وام در حوزه دیفای اشاره دارد. این کار با هدف به حداکثر رساندن سود انجام می‌شود. پروتکل‌های اعطای وام که اپلیکیشن غیر متمرکز هستند، با استفاده از قرارداد هوشمند ساخته می‌شوند.

ییلدفارمینگ در پنکیک سواپ چگونه کار می‌کند؟

 

pancakeswap4

بلاک‌چین اتریوم با معرفی قابلیت قراردادهای هوشمند باعث شد تا صدها اپلیکیشن غیرمتمرکز (dApps) در زمینه ییلد فارمینگ ساخته شوند. از آن زمان تا امروز، حوزه امور مالی غیر متمرکز پیشرفت‌های قابل توجهی داشته و امکان همکاری و هم‌افزایی را بین امور مالی متمرکز و امور مالی غیر متمرکز را فراهم کرده است.

یک مثال مناسب، زنجیره هوشمند بایننس است. این زنجیره در واقع یک اکوسیستم از اپلیکیشن‌های غیر متمرکز محسوب می‌شود که هم از قدرت امنیت صرافی بایننس بهره می‌گیرد و هم خدمات زیادی را مثل ییلد فارمینگ، برای کاربران حوزه دیفای فراهم می‌کند.

ییلد فارمینگ به شما امکان می‌دهد تا وجوه خود را استیک (سپرده‌گذاری) کرده و در عوض، سود دریافت کنید.  همین وجوه و سودها را می‌توان در چندین پروتکل استیک کرد. به زبان ساده، وجوه شما همواره بین پروتکل‌های مختلف جابه‌جا می‌شود تا همیشه در پروتکلی قرار بگیرد که بیشترین سود را برایتان فراهم کند. ییلد فارمنیگ در پروتکل پنکیک سواپ به همین شکل انجام می‌شود تا بتوانید همواره بیشترین سود استیکینگ را به دست آورید.

چرا پنکیک سواپ روی زنجیره هوشمند بایننس است؟

اتریوم، اصلی‌ترین بلاک‌چین برای ساخت و راه‌اندازی اپلیکیشن‌های غیر متمرکز در طی سال‌ها بوده است. اتریوم به دلیل اینکه دومین بلاک‌چین ساخته شده دنیای رمزارز بعد از بیت‌کوین بود، از همان ابتدا بخش بزرگی از این بازار را به خود اختصاص داد. با رشد روزافزون صنعت بلاک‌چین و رمزارز، تاثیر شبکه اتریوم بر توسعه دیفای (DeFi) قابل توجه بوده است.

PancakeSwap Launches New Liquidity Farms To Earn On Staked Binance Coin

با این حال، بسیاری از توسعه‌دهندگانی که تصمیم به طراحی و ساخت اپلیکیشن‌های دیفای می‌گیرند، تمایلی به استفاده از شبکه اتریوم ندارند، چرا؟ به این دلیل که اتریوم معایبی مثل کارمزد شبکه (gas fee) بالا و سرعت نسبتا پایین دارد. خیلی‌ها اعتقاد دارند که این معایب باعث شده تا روند پذیرش عمومی فناوری بلاک‌چین با تاخیر مواجه شود.

با توجه به این مشکلات، بسیاری از بلاک‌چین‌های جدید پدید آمدند تا مشکلات اصلی اتریوم مثل سرعت پایین و کارمزد شبکه بالا را برطرف کنند. یکی از این شبکه‌ها، زنجیره هوشمند بایننس (BSC) محسوب می‌شود. توکن‌های BEP، در واقع توکن‌هایی هستند که با استانداردهای زنجیره هوشمند بایننس ساخته شده‌اند و صرافی‌های پنکیک سواپ نیز با همین دسته از توکن‌ها کار می‌کند.

این زنجیره هوشمند، کارمزد بسیار کمتری نسبت به اتریوم دارد که می‌تواند موانع پذیرش عمومی فناوری بلاک‌چین را کاهش دهد. به این ترتیب، BSC یک پلتفرم مقرون به‌صرفه و امن برای ساخت و راه‌اندازی اپلیکیشن‌های غیر متمرکز محسوب می‌شود.

آینده ارز دیجیتال پنکیک سواپ CAKE

1621755824 maxresdefault 1

توکن پنکیک سواپ از همان ابتدا با استقبال مواجه نشد، اما به مرور زمان تعداد افراد بیشتری به این پروژه اعتماد کردند. در زمان نگارش این مطلب، قیمت توکن CAKE حدود ۸ دلار معامله می‌شود.

در ادامه نظر بعضی از تحلیلگران بازار رمزارز را در مورد آینده قیمتی توکن پنکیک سواپ CAKE بررسی می‌کنیم.

تحلیل قیمتی توکن پنکیک سواپ

 • Wallet Investor: بر اساس پیش‌بینی ما از توکن CAKE، یک افزایش قیمت بلندمدت در انتظار این توکن است. پیش‌بینی می‌کنیم قیمت این توکن در سال ۲۰۲۵ به حدود ۶۵ دلار برسد. بنابراین، با توجه به قیمت زیر ۱۰ دلار در این روزها، سود سرمایه‌گذاری ۴ ساله در این توکن، بیشتر از ۷۰۰ درصد خواهد بود.
 • GOV Capital: پیش‌بینی می‌کنیم که قیمت توکن پنکیک سواپ CAKE طی یک سال آینده، به حدود ۶۴ دلار و در طی پنج سال، به بالاتر از ۵۰۰ دلار هم برسد.
 • Cryptocurrency Price Prediction: پیش‌بینی ما نشان می‌دهد که تا پایان سال ۲۰۲۲، قیمت توکن پنکیک سواپ می‌تواند به حدود ۳۵ دلار برسد. همچنین انتظار داریم قیمت آن تا پنج سال دیگر به ۱۵۶ دلار هم برسد.

خرید پنکیک سواپ CAKE

ErxCsxzUwAI 6cP

برای خرید توکن پنکیک سواپ می‌توانید سری به صرافی‌های ارز دیجیتال بزنید. به دلیل اینکه این توکن با استقبال بالای کاربران در دو سال گذشته مواجه شده، اغلب صرافی‌ها این توکن را در لیست رمزارزهای قابل معامله‌شان دارند. بنابراین، به آسانی می‌توانید توکن پنکیک سواپ CAKE را با چند کلیک ساده خریداری کنید.

سخن آخر

درست مثل خیلی از پلتفرم‌های دیفای، پنکیک سواپ هم با ریسک‌هایی همراه است، اگرچه امنیتی که به دلیل استفاده از زنجیره هوشمند بایننس در اختیار دارد، باعث شد تا این صرافی با استقبال بسیاری از کاربران حوزه مالی متمرکز و غیر متمرکز روبه‌رو شود . در واقع، پنکیک سواپ همه عملکردهای یونی سواپ را به زنجیره هوشمند بایننس آورده است.

کارمزد تراکنش‌ها در این صرافی غیر متمرکز با استفاده از رمزارز بایننس‌کوین (BNB) پرداخت می‌شود و نسبت به اتریوم بسیار پایین‌تر است.

در حال حاضر، پروتکل‌های دیفای بسیار  درآمدزا هستند و پنکیک سواپ هم یک پروتکل هیجان‌انگیز در حوزه دیفای محسوب می‌شود. این صرافی یکی از پروژه‌های موفقی به شمار می‌آید که حاصل فناوری زنجیره هوشمند بایننس است. پنکیک سواپ را می‌تواند پلی بین امور مالی متمرکز و غیر متمرکز دانست.