اخبار ارز دیجیتال

بحران ترون و سقوط استیبل‌کوین USDD

جاستین سان اعلام کرد از ذخایر ترون دائو ۲ میلیارد دلار برداشت می‌کند تا از پشتوانه استیبل کوین USDD محافظت کند.

به گزارش کریپتوپوتیتو Cryptopotato، جاستین سان موسس ترون که اکنون نماینده دائمی کشور گرنادا در سازمان تجارت جهانی WTO نیز هست، اعلام کرد که ترون دائو از سرمایه‌های خود استفاده خواهد کرد تا از رمزارز ترون در مقابل فاندینگ ریت funding rate فروش استقراضی این رمزارز در صرافی بایننس محافظت کند. وی گفت:
فاندینگ‌ریت سالانه موقعیت‌های فروش استقراضی ترون در صرافی بایننس به منفی ۵۰۰٪ رسیده است. ترون دائو ۲ میلیارد دلار به مبارزه با آن‌ها اختصاص می‌دهد. فکر نمی‌کنم ۲۴ ساعت دوام بیاورند. فشار فروش استقراضی (short squeeze) در راه است.

مدتی بعد از این توییت، جاستین سان اعلام کرد که ۸۰۰ میلیون USDC به منظور حفظ پشتوانه استیبل‌کوین USDD به ذخیره ترون دائو تزریق خواهد شد. استیبل کوین USDD یک استیبل‌کوین الگوریتمی است که با سوزاندن توکن TRX به منظور حفظ ارزش معادل با دلار کار می‌کند.

هرچند، به منظور اجتناب از شرایط احتمالی مشابه با استیبل کوین UST، استیبل‌کوین USDD با خرید رمزارزهای مختلف نظیر بیت‌کوین، ترون و استیبل‌کوین‌هایی نظیر USDC و USDT و TUSD و USDJ مقرر کرده است ارزش بازار پشتوانه USDD به حجم عرضه این استیبل کوین از ۱.۳ به ۱ کمتر نشود. به عبارت دیگر، هر استیبل کوین USDD باید همواره حداقل ۱.۳ دلار پشتوانه داشته باشد. با این حال وبسایت خزانه ترون دائو، در حال حاضر نسبت وثیقه‌گذاری این استیبل‌کوین را معادل با ۲.۸ نشان می‌دهد.

با این وجود FatMan که در مورد وقایع سقوط ترا و پشت پرده ترافرم‌لبز و اقدامات دوکوان روشنگری‌های زیادی کرد، با جلب توجهات به اطلاعات درج شده در بخش شفافیت Transparency در وبسایت خزانه ترون دائو، اشاره کرد:
آیا کد این قسمت از وبسایت طوری نوشته شده است که همیشه مقدار TRX سوزانده شده را برابر عرضه در گردش USDD نشان دهد؟

در حال حاضر عرضه در گردش USDD برابر با ۷۲۳.۳ میلیون است و مقدار ترون سوزانده شده دقیقا همین مقدار اعلام شده است درحالی ‌که می‌دانیم ارزش ترون سوزانده‌شده کمتر از این مقدار و حدود ۶۲۴.۴ میلیون دلار است.

ترون دائو در واکنش به این توییت، از FatMan تشکر کرد اما تا زمان نگارش خبر این ایراد همچنان برطرف نشده است.

با وجود اقدامات ترون دائو، با ریزش کل بازار رمزارز، پشتوانه USDD طی چند ساعت اخیر مورد حمله قرار گرفته است. براساس گزارش کوین‌مارکت‌کپ، برابری این استیبل‌کوین الگوریتمی با دلار دچار لغزش شده است و در زمان نگارش خبر برابر با ۰.۹۸ دلار است.

منبع: کوین‌مارکت کپ

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا