چهارشنبه , ۳۱ شهریور ۱۴۰۰
هاوینگ بیت کوین

هالوینگ چیست و چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟

اگر اخبار مربوط به ارزهای دیجیتال را دنبال می‌کنید یا به تازگی به جمع سرمایه‌گذاران کریپتو کارنسی پیوسته‌اید حتما شنیده‌اید که بسیاری از تحلیلگران و صاحب نظران این عرصه، از بیت کوین با نام طلای دیجیتال یاد می‌کنند. یکی از دلایل این نامگذاری این است که بیت کوین نیز مانند طلا دارای منابع محدود است. همانطور که میزان مشخصی از طلای قابل استخراج روی کره زمین وجود دارد، به طور کلی می‌توان گفت ۲۱ میلیون بیت کوین قابل استخراج در سراسر جهان در دسترس ماینرها قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است تا کنون حدود ۱۸ میلیون بیت کوین استخراج شده و تنها سه میلیون بیت کوین دیگر برای استخراج باقی مانده است.

مدت زمان تشکیل یک بلاک بیت کوین حدودا ۱۰ دقیقه است و زمانی که ماینر موفق به استخراج بیت کوین می‌شود، شبکه مقداری بیت کوین به عنوان پاداش استخراج به ماینر پاداش می‌دهد. این پاداش استخراج هنگامی که اولین بلاکِ بلاکچین بیت کوین توسط ساتوشی ناکاماتو استخراج شد، ۵۰ بیت‌کوین ارزش داشت که در سال‌ ۲۰۱۲ به ۲۵ بیت‌کوین و در سال ۲۰۱۶ به ۱۲.۵ بیت کوین کاهش یافت. پیش‌بینی می‌شود هالوینگ سوم در تاریخ ۱۴ می ۲۰۲۰ در بلاک شماره ۶۳۰،۰۰۰ رخ دهد و پاداش استخراج هر بلاک از این ارز دیجیتال به ۶.۲۵ کاهش یابد.

هالوینگ بیت کوین

پروتکل بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده است که بر اساس آن پس از استخراج هر ۲۱۰ هزار بلاک از بلاکچین، پاداش استخراج بلاک بیت کوین طی فرایندی که آن را هالوینگ می‌نامند نصف شده و تولید بیت کوین‌های جدید هم مشکل‌تر می‌شود. درست مانند طلا که پیدا کردن ذخایر جدید با گذشت زمان مشکل‌تر شده و یک روز تمام آن استخراج خواهد شد.

هالوینگ به چه معناست؟

لغت هالوینگ یا هاوینگ (halving) از ریشه لغتی باستانی درانگلستان و به معنای دو نیم کردن آمده است. در حقیقت هالوینگ پدیده‌ای است که با وقوع آن پاداش ایجاد هر بلوک در زنجیره بلاکچین نصف می‌شود.

برای یادگیری بیشتر این مفهوم لازم است ابتدا بلاک چین بیت کوین را بشناسیم. به طور کلی می‌توان گفت بلاک چین یک دفترچه دیجیتالی بزرگ است که اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها را در بلاک‌هایی با حجم یک مگابایت ذخیره می‌کند. زمانی که یک تراکنش مربوط به بیت کوین انجام می‌شود و طی آن شخصی مقدار مشخصی بیت کوین را برای فرد دیگری ارسال می‌کند، این تراکنش در یک بلاک به همراه حدود ۵۰۰ تراکنش دیگر، که تقریبا در همان زمان ثبت شده‌اند، ذخیره می‌شود.

بلوک بیت کوین چیست؟

همانطور که گفتیم در سیستم بلاک چین اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها در بلوک‌هایی با حجم ۱ مگابایت ذخیره می‌شود و هنگامی که تراکنشی انجام می‌شود اطلاعات این تراکنش در کنار اطلاعات حدودا ۵۰۰ تراکنش دیگر در یک بلوک جای می‌گیرد. ماینرها در حقیقت این بلوک‌ها را شکل می‌دهند و در ازای آن پاداش دریافت می‌کنند. به عبارت دقیق‌تر پاداش بلاک مقدار ارزی است که استخراج کنندگان در زمان حل و تایید موفقیت‌آمیز یک بلاک و پس از حل مسائل پیچیده ریاضی با استفاده از سخت افزارهای خاص خود، دریافت می کنند.

به طور عادی با تشکیل ۲۱۰,۰۰۰ بلوک که تقریباً ۴ سال به طول می‌انجامد یک هالوینگ رخ خواهد داد و هالوینگ پدیده‌ای است که وقوع آن موجب نصف شدن پاداش تشکیل هر بلوک می‌شود.

هالوینگ چه تاثیری روی قیمت بیت کوین دارد؟

پاداش تشکیل یک بلوک در سال ۲۰۰۹، ۵۰ بیت کوین بود و اولین هالوینگ آن در سال ۲۰۱۲ شکل گرفت و طی آن پاداش استخراج هر بلوک به ۲۵ بیت کوین کاهش یافت. هنگامی که بیت کوین اولین هالوینگ خود را تجربه کرد قیمت هر واحد آن ۱۱ دلار بود که پس از هالوینگ در سال ۲۰۱۳ به ۱,۱۰۰ دلار رسید. پس از آن بیت کوین با کاهش قیمت شدید روبه‌رو شده و به ۲۴۰ دلار رسید.

ارز دیجیتال بیت کوین

هالوینگ بعدی بیت کوین نیز در ۹ جولای ۲۰۱۶ رخ داد که سبب شد قیمت این ارز دیجیتال از ۷۱۰ به ۱۹,۰۰۰ دلار برسد.

هالوینگ بیت کوین

همانطور که می‌بینیم بیت کوین پس از هر هالوینگ افزایش قیمت زیادی را تجربه کرده است ولی ناگفته نماند که عامل اصلی تعیین کننده قیمت این ارز دیجیتال نسبت عرضه و تقاضاست و مشخص است که با وقوع هالوینگ عرضه بیت کوین نیز کاهش می‌یابد. به این دلیل که علاوه بر سخت‌تر شدن استخراج ممکن است ماینرهای تازه‌کار از دور خارج می‌شوند.

این اتفاقات سبب افزایش قیمت ارز دیجیتال بیت کوین خواهد شد. در هالوینگ‌های قبلی قیمت در بازه‌هایی بین ۱۲ تا ۱۸ ماه صعودی بوده و سپس شروع به ریزش کرده است.

با توجه به اینکه آگاهی عمومی درباره ارز دیجیتال بیت کوین افزایش یافته است انتظار می‌رود با در نظر گرفتن شرایط هالوینگ‌های قبلی نقدینگی بیشتری وارد این بازار شود.

با این حال بازار ارز دیجیتال بیت کوین بازاری غیر قابل پیش بینی است و باید منتظر بمانیم و ببینیم بیت کوین چه واکنشی به هالوینگ پیش رو خواهد داشت.

همچنین ببینید

قیمت بیت کوین

دماسنج بازار: صعود قیمت بیت‌کوین و فرود دلار و سکه

زمان مطالعه: < 1 دقیقه این هفته هم بیت کوین به مسیر افزایش قیمت خود ادامه داد، در حالی که …

گوگل وارد حوزه توکن‌های غیرمثلی می‌شود

زمان مطالعه: 2 دقیقه شرکت خدمات پردازش ابری گوگل کلود (Google Cloud)، قرار است به‌عنوان اپراتور شبکه فلو (Flow) …

سولانا پیشتاز آلتکوین‌ها بعد از بازآزمایی خط حمایت ۱۵۰ دلاری

زمان مطالعه: 3 دقیقه کازموس همچنان به روند صعودی خود برای ثبت رکورد‌های تاریخی قیمت ادامه می‌دهد و گاوها …

تحليل on-chain بیت‌کوین

تحلیل درون زنجیره‌ای (On-Chain) بیت‌کوین

زمان مطالعه: 7 دقیقه این هفته قصد داریم فعالیت‌های درون شبکه‌ای یا آن چین (on-chain) بیت‌کوین را بررسی کنیم …