آموزش ارز دیجیتال

چرا احراز هویت برای خرید و فروش بیت کوین ضروری است؟

احراز هویت برای خرید بیت‌کوین

این روزها بحث خرید ارز دیجیتال داغ است. با رشد چشمگیر بازار ارزهای رمزپایه، روز به روز سرمایه گذاران ریز و درشت زیادی پول خود را صرف خرید این ارزها می‌کنند.

بیت کوین و اتریوم به دلیل کاربرد در سایت‌های تریدر یا صرافی‌ها و همچنین ریسک سرمایه گذاری کمتر نسبت به بقیه ارز دیجیتال ، معمولا بیشتر خریداری می‌شوند. در تمامی صرافی‌های معتبر ایرانی و بیشتر صرافی‌های خارجی، برای ثبت سفارش نیاز به احراز هویت دارید. به دلیل ناشناس بودن تراکنش‌های بیت کوین ، صرافی‌ها به منظور جلوگیری از کلاهبرداری‌های احتمالی، از کاربران در خواست احراز هویت با کارت شناسایی یا پاسپورت می‌کنند.

اما در این میان افرادی هستند که دوست ندارند اسکن مدارک خود را به سایت‌ها ارائه دهند و یا به هر دلیلی امکان احراز هویت را ندارند. اگر شما قصد خرید ارزهای دیجیتال را بدون احراز هویت دارید این مقاله را دنبال کنید.

چرا احراز هویت برای خرید و فروش بیت کوین ضروری است؟

  1. هک شدن کارت یا حساب بانکی: فرض کنید شخصی اطلاعات کارت شخص دیگری را داشته‌باشد و یا کارت او را همراه با رمز به سرقت برده باشد. حال اگر بتواند شخصی که بدون احراز هویت اقدام به فروش ارز دیجیتال می‌کند را بیابد ، می‌تواند برای آن فروشنده مشکل ایجاد کند! پس سارقی که سعی می‌کند بیت کوین بخرد، ضرورت احراز هویت باعث می‌شود که نتواند این کار را در سایت‌های معتبر انجام دهد.
  2. پولشویی: فرد دیگری ممکن است که مقدار زیادی پول را اختلاس کرده باشد و برای خروج پول از حساب خود آن را تبدیل به ارز دیجیتال می‌کند. بنابراین احراز هویت برای این مورد هم ضروری است.
  3. فرار مالیاتی: یکی از شایعاتی که درباره بیت کوین مطرح می‌شود این است که امکان فرار مالیاتی را فراهم می کند. اما تراکنش‌های بیت کوین کاملا ناشناس نیست و می‌توان مقدار بیت کوین موجود در هر کیف پول را مشاهده کرد و تراکنش‌های هر کیف پول را بررسی کرد. بنابراین سایت‌های صرافی داخلی و همچنین صرافی‌های خارجی (برای مبالغ بالا) نیاز به تایید هویت با مدارک شناسایی دارند که در صورت نیاز مشخص شود که چه مقدار بیت کوین به کیف پول فرد منتقل شده است.
  4. دزدی بودن بیتکوین‌ ها: بیتکوین هم مانند پول‌های سنتی قابل سرقت است. همانطور که در مورد فوق گفتیم، تراکنش‌های بیت کوین کاملا ناشناس نیست و می‌شود تراکنش‌های هر کیف پول را مشاهده کرد، بنابراین احراز هویت باعث می‌شود تا در صورت تنظیم قانون، اگر بیت کوین‌ ها سرقتی باشند، بتوان با شکایت، صاحب کیف پول را شناسایی کرد.
  5. نیت کلاهبرداری و عدم ارسال بیت کوین : وقتی شما از هویت فروشنده بی‌خبر باشید، هیچ تضمینی وجود ندارد که پس از دریافت پول، بیتکوین ها را برای شما ارسال کند.

خرید بیت کوین از طریق شبکه‌های اجتماعی یا افراد حقیقی

شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان مانند تلگرام یا اینستاگرام این روزها منبع درآمد کلاهبردارن زیادی است. افراد زیادی در گروه‌ها یا کانال‌های تلگرامی ادعا می‌کنند که بیت کوین یا اتریوم می‌فروشند. در این روش نیاز به احراز هویت نیست اما یک ریسک بسیار بزرگ برای شما دارد. بسیار اتفاق افتاده که خریدار پس از واریز پول به کارت بانکی کلاهبردار، هیچ بیت کوینی دریافت نکرده است. البته افرادی هم وجود دارند که واقعا بیت کوین می‌فروشند و کلاهبردار نیستند، اما اگر ریسک و استرس را دوست ندارید، این روش را فراموش کنید.

صرافی های خارجی

خرید از تمامی صرافی های داخلی معتبر، نیاز به احراز هویت دارد اما مزیت آن این است که ریسکی برای شما ندارد. صرافی های خارجی زیادی وجود دارند که امکان خرید بدون احراز هویت در آن‌ها وجود دارد. البته برای خرید در این صرافی ها نیاز به حساب‌های بین‌المللی مانند ویزا یا مستر کارت دارید. حساب‌های ارزی معتبر هم نیاز به احراز هویت دارند بنابراین برای خرید از صرافی‌های خارجی هم به صورت غیرمستقیم نیاز به احراز هویت است.

با توجه موارد فوق خرید یا فروش بیت کوین بدون احراز هویت می‌تواند ریسک بسیار بزرگی باشد و شما را به دردسر بیاندازد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا