پنج‌شنبه 3 فروردین 1402
ساتوشی چیست
ساتوشی چیست

ساتوشی چیست ؟ همه چیز درباره کوچکترین واحد بیت کوین

اگر در باراز ارزهای دیجیتال فعالیت داشته باشید و به ترید ارز دیجیتال مشغول باشید یا علاقه‌مند به این حوزه باشید، قطعا نام ساتوشی به گوشتان خورده است. ساتوشی نام خالق بیت‌کوین است. همان فرد یا افرادی که دنیای بلاک‌چین را متحول کردند. در این مقاله اما قصد داریم درباره‌ی واحد مالی ساتوشی صحبت کنیم. واحد مالی‌ای که نیاز به حضورش در آینده‌ی نه چندان دور بیشتر از الان حس خواهد شد. در این متن از تاریخچه‌ی ساتوشی تا هدف از تولد و طریقه‌ی جمع‌آوری آن گفته شده است.

فهرست مطالب با دسترسی مستقیم

ساتوشی چیست؟

اکثر واحدهای فیات در جهان دارای واحدهای کوچکتری هم برای مبادلات مالی هستند؛ مانند پوند و پنس. وقتی از قوی‌ترین ارز دیجیتال یعنی بیت‌کوین صحبت می‌کنیم که حجم مبادلات بالایی دارد و سیستم مالی جهان را متحول کرده است، ‌قطعا باید واحد کوچکی از آن هم وجود داشته باشد. ساتوشی کوچک‌ترین واحد بیت‌کوین است.

زمانی که یک ارز، چه فیات چه رمزارز ارزش بالایی داشته باشد‌، برای مبادلات نیاز دارد که واحدهای کوچکتری هم وجود داشته باشد. برای مثال کمترین واحد پول در ایران، یک ریالی است ولی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد چرا که واحد پولی که در بازار مورد معامله قرار می‌گیرد، ۱۰۰۰ برابر بیشتر از یک ریالی است. پس استفاده از یک ریالی هیچ توجیهی ندارد.

ساتوشی چیست؟
ساتوشی چیست؟

خالق ساتوشی کیست؟

در سال ۲۰۱۱ به دلیل تحولات بازار و رشد قیمت بیت‌کوین، این نیاز پیدا شد که باید برای این رمزارز هم واحدهای کوچکتری مانند میکرو یا نانو بیت‌کوین هم وجود داشته باشد. تا قبل از آن ارزش یک بیت‌کوین زیر یک دلار بود و استفاده از واحدهای کوچکتر نیاز نبود. اما امروزه با وجود قیمت چندهزار دلاری برای این رمزارز، معاملات بدون واحدهای کوچک عملا غیر ممکن است.

یک مثال ساده خرید از سوپر مارکت است. در نظر بگیرید که قیمت شیر در سوپر مارکت تنها ۳ دلار باشد و شما قصد دارید آن را با بیت‌کوین سی هزار دلاری ( قیمت حدودی بیت‌کوین در تاریخ انتشار این مقاله) خرید کنید. از همین دست مشکلات باعت شد در انجمن بیت‌کوین تاک در ۱۵ می ۲۰۱۰ طرح استفاده از واحدهای کمتر مطرح شود. فردی با نام کاربری ریباک rebuck برای اولین بار استفاده  از ۰۱/۰ را پیشنهاد داد اما مورد توجه قرار نگرفت. چند ماه بعد مجدد این موضوع توسط همان شخص مطرح شد. اینبار اما سایر کاربران واکنش‌های مثبتی داشتند و همین تعامل باعث بوجود آمدن واحدی به نام ساتوشی، معادل یک صد میلیونوم بیت‌کوین شد.

لازم به ذکر است که خالق ساتوشی،‌ همان ساتوشی ناکاموتو نیست. ساتوشی ناکاموتو فرد یا تیمی است که در بستر بلاک‌چین،‌ بیت‌کوین را خلق کرد.

خلق ساتوشی
خلق ساتوشی

هر ساتوشی چند بیت‌کوین است؟

هر ساتوشی معادل ۰۰۰۰۰۰۰۱/۰ بیت‌کوین است. به عبارت ساده‌تر یعنی اگر شما یک بیت‌کوین را به ۱۰۰ میلیون قسمت تقسیم کنید، یک ساتوشی می‌شود یک قسمت از آن صد میلیون. 

تبدیل ساتوشی به بیت‌کوین
تبدیل ساتوشی به بیت‌کوین

هر ساتوشی معادل چند تومان است؟

قیمت بیت‌کوین هر لحظه درحال تغییر است. پس نمی‌توان مبلغ مشخصی برای ساتوشی به تومان گفت اما یک روند مشخصی برای محاسبه وجود دارد.

  • میزان ساتوشی را به بیت‌کوین تبدیل کنید. یعنی باید آن را در یک صد میلیونوم ضرب کنید.
  • قیمت هر بیت‌کوین را به دلار چک کنید و بیت‌کوین محاسبه شده را به دلار تبدیل کنید.
  • حالا شما مبلغ ساتوشی خود را به دلار دارید. فقط لازم است دلار را به تومان تبدیل کنید.
تبدیل ساتوشی به تومان
تبدیل ساتوشی به تومان

کاربرد، اهداف و اهمیت ساتوشی

از آنجایی که بعد از خلق بیت‌کوین در سال ۲۰۰۹ و سیر روند صعودی محبوبیت این رمزارز در بازار، حجم معاملات هم بالا رفت و بیت‌کوین قصد دارد که در معاملات و خرید و فروش‌های روزانه هم بیشتر از قبل مورد استفاده قرار گیرد،‌ نیاز است که واحدهای کمتری از آن هم موجود باشد.

مثال یک بسته شیر را مجدد به خاطر آورید. اگر شما یک اسکناس سی هزار دلاری داشته باشید برای خرید یک بطری شیر باید یک ده هزارم آن را هزینه کنید که سخت و در عمل غیر ممکن است. برای بیت‌کوین هم به همین صورت خواهد بود. به جای پرداخت ۰۰۰۳/۰ بیت‌کوین برای شیر،‌ کافی است فقط ۳۰۰۰۰ ساتوشی پرداخت کنید. همین سهولت در معاملات و پرداخت‌ها اهمیت ساتوشی و دلیل بوجود آمدن آن را نشان می‌دهد. هرچه معامله با رمزارز آسان‌تر شود، استفاده از آن به جای ارزهای فیات محتمل‌تر می‌شود.

دقیقا اهمیت ساتوشی در همین معاملات کوچک است که خود را نمایان می‌کند. با توجه به روند پیشرفت و صعود بیت‌کوین و پیش‌بینی اینکه قیمت آن در آینده بالاتر هم می‌رود، برای آنکه امکان خرید برای همه‌ی افراد ممکن باشد، باید واحدی در این حد کوچک هم برای خرید و فروش موجود باشد.

هدف، کاربرد و اهمیت ساتوشی
هدف، کاربرد و اهمیت ساتوشی

استخراج ساتوشی

به دو روش می‌توان ساتوشی جمع کرد.

  • اگر تریدر باشید باید جفت ارز انتخاب شده‌ی خود را بیت‌کوین انتخاب کنید تا در ازای تریدر شما به حسابتان بیت‌کوین واریز شود. با جمع شدن مبالغ بالای ساتوشی در حسابتان شما در آینده می‌توانید بیت‌کوین داشته باشید. به عبارت دیگر اگر شما بتوانید صد میلیون ساتوشی در حسابتان جمع کنید، یک بیت‌کوین خواهید داشت.
  • به وب‌سایت‌هایی مراجعه کنید که به شما در ازای بازی با کلیک، ساتوشی رایگان می‌دهد. البته که این روش در قیاس با روش قبلی از شما زمان زیادی می‌گیرد و در عمل صرفه و توجیه اقتصادی ندارد اما جز روش‌های جمع‌آوری ساتوشی است.
روش‌های جمع و استخراج ساتوشی
روش‌های جمع و استخراج ساتوشی

سخن نهایی

در پایان مقاله لازم است بگوییم، تکنولوژی بلاک‌چین سال‌ها قبل از بیت‌کوین وجود داشت. با روی کار آمدن ارز بیت‌کوین نه فقط این تکنولوژی، بلکه اقتصاد جهان متحول شد. چنین ارزی برای تداوم حضور در جوامع و بازارهای مالی نیاز دارد که دسترسی را برای عامه‌ی مردم ممکن کند تا هر فردی با هر میزان سرمایه‌ی قابل ریسکی بتواند بر روی آن سرمایه‌گذاری کند و برای خرید ارز دیجیتال اقدام کند. به همین سبب وجود واحد کوچکی مانند ساتوشی توجیه عملی پیدا می‌کند.

سوالات متداول

چرا ساتوشی رمزارز مهمی است؟

دلیل اولی که می‌توان گفت این است که شما با جمع‌آوری صد میلیون ساتوشی می‌توانید یک بیت‌کوین داشته باشید بدون آنکه به یک باره هزاران دلار هزینه کنید. مورد دوم آنکه ترید ساتوشی برای یک تازه‌کار می‌تواند ریسک مالی کمتری داشته باشد. دلیل سوم هم اینکه مبادلات مالی را راحت‌تر می‌کند.

آیا ساتوشی امروزه وارد چرخه‌ی اقتصادی شده است؟

با توجه به میزان کوچک بودن این واحد، در حال حاضر واحدهایی چون میکرو بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به عبارتی ساتوشی مسیری است که برای آینده‌ی بیت‌کوین درنظر گرفته شده است. زمانی که ارزش این ارز آنقدر بالا می‌رود که بتوان یک صد میلیونوم آن را نیز وارد مبادلات اقتصادی کرد.