معرفی دیفای

معرفی دیفای (DeFi)

امور مالی غیر متمرکز چیست؟

دیفا  (DeFi)، مفهومی که با دنیای مالی و بلاک چین گره خورده، در راستای حذف واسطه‌ها از حوزه مالی فعالیت می‌کند. این مفهوم که در حوزه معاملات مالی نقش انکارناپذیری دارد، به تازگی محبوبیت زیادی کسب کرده است. در حال حاضر ارزش مبالغ سپرده‌گذاری‌شده در پلتفرم‌های دیفای از ۹ میلیارد دلار فراتر رفته است. این صنعت، خدمات بانکی سنتی را با تکنولوژی‌های غیرمتمرکز مثل بلاک چین، ادغام و عملکردهای پولی را گسترده‌تر می‌کند.

توکن‌های دیفای اخیراً با عملکرد چشمگیر خود، توجه بسیاری را جلب کرده‌اند. در این مقاله، اکوسیستم دیفای را به زبان ساده معرفی کرده‌ایم تا به درک بهتری نسبت به دارایی‌های سپرده‌گذاری‌شده روی این پروتکل دست یابیم. با ما همراه باشید.

DeFi مخفف کلمه Decentralized Finance به معنای امور مالی غیرمتمرکز به مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردی اشاره دارد که می‌توانند امور مالی مهمی را به‌صورت غیرمتمرکز و بدون نیاز به واسطه انجام ‌دهند. در واقع این پروتکل، استفاده از شبکه‌های غیرمتمرکز و نرم‌افزارهای منبع باز را برای ایجاد انواع مختلف خدمات و محصولات مالی مقدور می‌سازد.

به بیان دیگر، دیفای مجموعه‌ای از صدها پروژه گوناگون بوده که شامل دارایی‌های دیجیتال، پروتکل‌ها، قرارداد‌های هوشمند و نرم‌افزار‌های غیرمتمرکز بر بستر بلاک چین‌های عمومی مانند بیت کوین و اتریوم است. هدف از دیفای، ایجاد یک اکوسیستم خدمات مالی متن‌باز بوده که بدون نیاز به مجوز، به طور شفاف و بدون واسطه مرکزی فعالیت کرده و در ‌دسترس همه باشد.

دیفای و برنامه‌های غیر متمرکز

دیفای به‌طور غیرقابل انکاری با اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (dApps)  گره خورده است است. برنامه‌های غیر متمرکز، برنامه‌هایی هستند که برای عملکرد با شبکه‌های غیرمتمرکز طراحی شده‌اند. این شبکه‌ها می‌توانند به بلاک چین‌ها، شبکه‌های تور (Tor Networks) یا تکنولوژی دفتر کل توزیع‌شده (Distributed Ledgers Technologies) اشاره داشته باشد. جزء اصلی این پروتکل‌ها، ماهیت غیر متمرکز آن‌ها است.

کاربرد

 • سیستم دریافت وام و وام‌دهی
 • بازار اینترنتی غیر متمرکز
 • انتقال پول
 • استیبل کوین‌ها
 • خدمات بانکی پولی
 • صرافی‌های غیرمتمرکز

دیفای و‌ اتریوم

اتریوم در حال حاضر پیشتاز صنعت دیفای بوده و بیش از ۷ درصد از کل موجودی در گردش اتریوم در پروتکل‌های دیفای سپرده‌گذاری شده است. در حال حاضر، برنامه‌های مالی متعددی بر بستر اتریوم وجود دارد. البته اتریوم تنها پلتفرم بلاک چین قادر به پیاده‌سازی دیفای نیست.

مزایا

در عصر کنونی، دیفای نقش مهمی در تکامل حوزه مالی ایفا می‌کند و تحلیل‌گران، این بخش را به‌عنوان مهم‌ترین قسمت رو‌به‌رشد در فضای ارز‌های دیجیتال و بلاک چین می‌دانند. از مزایای دیفای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نظارت و کنترل کامل کاربر بر دارایی‌های خود
 • شفافیت بالا و کاهش فساد و سرقت
 • کاهش هزینه‌ها
 • فعالیت بدون واسطه
 • امنیت بالا و سیستم مالی آسیب‌نا‌پذیر
 • سهولت دسترسی برای تمامی افراد

همچنین ببینید

رمز ارز‌ها در هنگ‌کنگ

اخبار ارزهای دیجیتال در یک نگاه (۱۲ مرداد)

زمان مطالعه: 5 دقیقه افزایش تعداد قربانیان ارز دیجیتال در هنگ‌کنگ به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، مردم هنگ‌کنگ زمان زیادی …

همزمان با رویداد هارد فورک کاردانو، قراردادهای هوشمند روی این شبکه اجرا خواهد شد

زمان مطالعه: 2 دقیقه تیم توسعه دهنده کاردانو به‌تازگی اعلام کرده در صورت عملیاتی‌شدن هارد فورک، کاربران این شبکه …

بلامانع بودن مبادله رمز ارزها با یکدیگر

معاون حقوقی رئیس‌جمهور: مبادله رمز ارزها با یکدیگر بلامانع است

زمان مطالعه: 3 دقیقه بحث قانون‌گذاری در حوزه رمز ارزها در یک سال گذشته،  وارد کش و قوس بین …

بیت‌کوین در رقابت با ارزهای فیات

اخبار ارزهای دیجیتال در یک نگاه (۱۱ مرداد)

زمان مطالعه: 5 دقیقه افزایش حجم معاملات رمز ارزها در بازار سیاه نیجریه مدیرعامل صرافی کریپتویی نیجریه گفته ممنوعیت …