پنج‌شنبه 30 فروردین 1403

آلت‌‌کوین چیست؟ معرفی بهترین آلت‌کوین‌ها برای سرمایه‌گذاری

بیت‌کوین Bitcoin اولین ارز دیجیتالی است که در سال ۲۰۰۹ به بازار معرفی شد و در آن زمان شرایط برای پذیرش آن بسیار مهیا بود زیرا بحران مالی سال ۲۰۰۸ بسیاری از مردم را به بانک‌ها و امور مالی متمرکز بدبین کرده بود. به این ترتیب، بیت‌کوین توانست جایگاه خود را تثبیت کند و به سلطان ارز‌های دیجیتال ملقب شود. اما این تمام ماجرا نبود و با وجود این که بیت‌کوین تبدیل به محبوب‌ترین ارز دیجیتال شد اما بعد از آن و با موفقیت‌های زیادی که این وروژه بلاک‌چینی به دست آورد ارزهای دیجیتال دیگری هم روی کار آمدند و به مروز زمان به تعداد آن‌ها افزوده شد.

به این ارزها به جز بیت‌کوین، آلت‌کوین گفته می‌شود که به معنای جایگزین بیت‌کوین است. در واقع آلت کوین‌ ها ارزهای دیجیتالی هستند که روی یک سری پروتکل و قوانین پیاده‌سازی شده‌اند و پروتکل‌های آن‌ها با بیت کوین تفاوت دارد. بعضی از مهمترین این آلت‌کوین‌ها لایت کوین و ریپل هستند. در ادامه این مقاله شما را بیشتر با این مفهوم و مطالب پیرامون آن آشنا خواهیم کرد.

آلت کوین چیست؟

همانطور که پیشتر گفتیم همه ارز‌های دیجیتالی را که بعد از بیت‌کوین وارد بازار شده‌اند آلت‌کوین می‌نامند. البته افرادی نیز در فضای ارز‌های دیجیتال معتقدند که همه ارز‌های دیجیتال موجود به غیر از بیت‌کوین و اتریوم Ethereum را می‌توان آلت‌کوین نامید. استدلال این افراد این است که اکثرا ارز‌های دیجیتال فورک fork این دو ارز مطرح هستند و با الهام از آن‌ها ایجاد شده‌اند.

آلت‌کوین چیست؟

البته برخی از آلت‌کوین‌ها از مکانیسم‌های اجماع متفاوتی برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و باز کردن بلاک‌های جدید استفاده می‌کنند. این قبیل آلت‌کوین‌ها تلاش دارند که قابلیت‌های اضافی جدیدی را مهیا کنند و خود را از بیت‌کوین و اتریوم متمایز سازند. بیشتر آلت‌کوین‌ها توسط توسعه‌دهنده‌هایی ساخته شده‌اند که دیدگاه متفاوتی برای استفاده از توکن یا ارز دیجیتال خود دارند.

دلایل به وجود آمدن آلت کوین‌ها

اگر به وبسایت کوین‌مارکت‌کپ coinmarketcap مراجعه کنید، متوجه می‌شوید که تعداد بسیار زیادی آلت کوین در فضای ارز‌های دیجیتال موجود هستند. حال این سوال در ذهن افراد پیش می‌آید که فلسفه وجود این همه آلت‌کوین چیست؟ در جواب باید بگوییم که همه این پروژه‌های آلت‌کوین سعی دارند به نحو بهتری از فناوری بلاک‌ چین Blockchain استفاده کنند و در زمینه‌های مختلفی مانند امور مالی، سلامتی، انرژی، امنیت، هوش مصنوعی، شبکه‌های اجتماعی، تدارکات، مالکیت محتوا و غیره تحول ایجاد کنند.

ارز‌های دیجیتال مختلفی که در حال حاضر در بازار وجود دارند دارای عملکرد‌های متفاوتی هستند. فناوری بلاک‌چین خود یکی از دلایل به وجود آمدن ارز‌های دیجیتال مختلف است زیرا زیرساخت این فناوری به گونه‌ای است که موقعیت‌هایی برای عملکرد‌های مختلف فراهم می‌کند. بنابراین ارز‌های دیجیتال مختلفی برای استفاده از این موقعیت‌های موجود خلق شده‌اند.

بلاک‌چین یک فناوری غیر‌متمرکز است که کسی آن را کنترل نمی‌کند؛ بنابراین هر فردی که دارای دانش لازم باشد و ایده‌ای نوین داشته باشد، قادر به بیرون دادن ارز دیجیتال مورد نظر خود است. اگر نگاهی به گذشته بیندازیم، متوجه می‌شویم که ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakamoto اولین کسی بوده که از فناوری بلاک‌چین استفاده کرده است. بعد از ساتوشی افراد دیگر هم متوجه شدند که آن‌ها هم می‌توانند از این فناوری استفاده کرده و نسخه‌های بهتری را ایجاد کنند.

در اینجا بود که افرادی مانند چارلی لی Charlie Lee که از مهندسان شرکت گوگل بود، وارد صنعت کریپتو شدند و ارز‌های دیجیتال خود را بیرون دادند. ارز دیجیتالی که چارلی بیرون داد، لایت‌کوین Litecoin نام داشت که یکی از اولین آلت‌کوین‌هایی است که وارد بازار ارز‌های دیجیتال شده است. طولی نکشید که افراد زیاد دیگری هم وارد این فضا شدند و سعی کردند چیزی بهتر از بیت‌کوین را ایجاد کنند.

مقایسه آلت کوین با بیت کوین

درست است که امروزه ارز‌های دیجیتال زیادی در بازار وجود دارند، اما همه این ارز‌ها متاثر از بیت‌کوین هستند و پرایس‌اکشن price action پادشاه ارز‌های دیجیتال بر کل بازار اثر‌گذار است. آلت‌کوین‌ها را در واقع می‌توان گونه‌های دیگری از بیت‌کوین تعبیر کرد زیرا اکثرا برای بهبود عملکرد بیت‌کوین و اضافه کردن ویژگی‌های جدید ظاهر شده‌اند.

اما توجه داشته باشید که همه آلت کوین‌ ها مانند هم نیستند. اگرچه تعدادی از آن‌ها واقعا قابلیت‌های جدیدی را به همراه دارند و برای سرمایه‌گذاری مناسب هستند، آلتکوین‌هایی نیز وجود دارند که جز تبلیغات اغراق‌آمیز چیز دیگری ندارند. آلت‌کوین‌ها حجم بازار کمتری به نسبت بیت‌کوین دارند، بنابراین پتانسیل رشد و ضرر بیشتری نیز دارند.

 گاهی افراد رشد‌های سریع و عجیب و غریبی را از آلت‌کوین‌ها می‌بینند و به همین علت تشویق می‌شوند که در این ارز‌ها سرمایه‌گذاری کنند. اما توجه داشته باشید که این کوین‌ها می‌توانند ضرر‌های بسیار سنگینی را نیز به همراه داشته باشند و سرمایه فرد را به کلی نابود کنند. احتمالا همه شما ماجرای ارز دیجیتال لونا Luna را شنیده باشید که چندی پیش قیمت آن در عرض چند روز از حدود ۱۰۰ دلار به زیر یک سنت رسید. افراد زیادی در این ماجرا متحمل ضرر‌های سنگینی شدند.

مقایسه آلت‌کوین با بیت‌کوین

بیت‌کوین پایداری و ثبات بیشتری دارد و امروزه توسط بسیاری از تجار و کسب‌و‌کار‌ها به رسمیت شناخته شده است. احتمال از بین رفتن و صفر شدن بیت‌کوین بسیار کم است، در حالی که پروژه‌های آلت‌کوین چنین نیستند و پیش‌بینی آینده آن‌ها بسیار سخت است. سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین همواره امنیت بیشتری از سرمایه‌گذاری در ارز‌های دیجیتال دیگر دارد.

آلت‌ سیزن Alt season

آلت‌ سیزن یا فصل آلت‌کوین‌ها یکی از اصطلاحاتی است که در میان فعالان بازار کریپتو مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر شما قصد دارید در ارز‌های دیجیتالی غیر از بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنید باید با مفهوم آلت‌سیزن آشنا شوید و بدانید چه زمانی برای کسب سود وارد بازار شوید.

آلت‌سیزن به زمانی گفته می‌شود که آلت‌کوین‌ها در بازار کریپتو عملکرد بهتری نسبت به بیت‌کوین دارند و میزان رشد آن‌ها از رشد پادشاه ارز‌های دیجیتال بیشتر است. بنابراین به هر موقعیتی در بازار کریپتو که در آن آلت‌کوین‌ها رشد بیشتری را از بیت‌کوین تجربه کنند، اصطلاحا آلت‌سیزن یا فصل آلت‌کوین‌ها گفته می‌شود.

 آلت‌سیزن

در این دوره معمولا دامنیننس بیت‌کوین پایین می‌رود و مقدار آن به نسبت زمان شروع دوره کمتر می‌شود. در ادامه مبحث دامیننس بیت‌کوین را  به طور کامل توضیح خواهیم داد.

دامیننس بیت کوین

دامیننس بیت‌کوین به اندازه حجم بازار بیت‌کوین به نسبت آلت کوین‌ ها اشاره دارد. مثلا اگر حجم کل بازار کریپتو یک ترلیون دلار باشد و حجم بازار بیت‌کوین در این میان ۶۰۰ میلیارد دلار باشد، دامیننس بیت‌کوین ۶۰ درصد خواهد بود. همان طور که گفته شد، در آلت‌سیزن دامیننس بیت‌کوین پایین می‌رود، پس دامیننس مفهومی است که باید برای سرمایه‌گذاری در بازار کریپتو مورد توجه قرار گیرد. دامیننس به ما نشان می‌دهد که چه زمانی سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین مناسب است و چه زمانی باید پورتفوی خود را به سمت آلت کوین‌ها گرایش دهیم.

آلت کوین‌ها چگونه کار می‌کنند؟

آلت کوین‌ ها مشابه بیت‌کوین کار می‌کنند. در اینجا نیز از یک کلید خصوصی برای انتقال پرداختی‌ها بین کیف پول‌ها استفاده می‌شود. بلاک‌چین در مورد آلت کوین‌ها نیز به عنوان یک دفتر کل عمل می‌کند و سوابق تراکنش را برای همیشه در خود نگه می‌دارد، به طوری که هیچ یک از این سوابق را نتوان تغییر داد. تامین امنیت بلاک‌چین از طریق اثبات‌های ریاضیاتی انجام می‌گیرد و از این طریق، تراکنش‌ها در بلاک‌ها تصویب می‌شوند.

آلت کوین‌ها چه مزایایی دارند؟

آلت‌کوین‌ها را می‌توان برای مقاصد مختلفی مورد استفاده قرار داد. با این که بیت‌کوین اولین ارز دیجیتال بود اما فناوری پروتکل‌های جدید از بیت‌کوین خیلی پیشی گرفته‌اند. به عنوان مثال با این که یکی از اهداف بیت‌کوین انجام تراکنش‌های ناشناس بود اما فناوری آن در انجام این هدف ناموفق بوده است.

تراکنش‌های بیت‌کوین به کمک اسم مستعار انجام می‌شود؛ به این معنی که این تراکنش‌ها بین آدرس‌های بیت‌‌کوین انجام می‌شود که به صورت تصادفی شکل می‌گیرند. این آدرس‌ها مجموعه‌ای از اعداد و شماره‌ها هستند. با گذر زمان و افزایش تراکنش‌ها، می‌توان آن‌ها را به یک آدرس خاص منتسب کرد. از آنجایی که تراکنش‌ها روی بلاک چین ثبت می‌شوند، همه می‌توانند به آ‌ها دسترسی داشته باشند و الگوی خرید کاربر را دنبال کنند.

یکی از آلت کوین‌هایی که حریم خصوصی بهتری فراهم می‌کند، مونرو Monero نام دارد که در فضای زیرزمینی اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای حفظ هویت کاربر، مونرو از فناوری امضاهای زنجیره‌ای (ring signature) استفاده می‌کند که هویت فرستنده را مخفی می‌کند و آدرس‌های موقت ایجاد می‌کند که فرستنده یک بار آن‌ها را ایجاد می‌کند.

تنوع آلت