سه‌شنبه 4 اردیبهشت 1403
چگونگی انجام تراکنش های بیت کوین

تراکنش های بیت کوین چگونه انجام می شوند؟

تراکنش های بیت کوین از کیف پول‌های الکترونیکی بیت کوین ارسال می‌شوند و به صورت دیجیتالی برای امنیت تضمینی، امضا شده‌اند. اما یک تراکنش بیت کوین چگونه انجام می‌شود؟

هیچ بیت‌کوین وجود ندارد، فقط سوابق تراکنش ها است.

شاید درک این موضوع کمی سخت باشد اما در این‌جا چیز جالبی در مورد بیت کوین ها وجود دارد: آن‌ها در هیچ‌جا وجود ندارد، حتی در هارد دیسک. ما درباره افرادی که دارای بیت کوین هستند صحبت می‌کنیم، اما وقتی به یک آدرس خاص بیت کوین نگاه می‌کنید، هیچ بیتکوین دیجیتالی در آن وجود ندارد، دقیقا مانند پول‌های موجود در یک حساب عابربانک. در یک حساب عابر بانک یا اینترنتی هم در حقیقت فقط عددی از میزان پولی که شما وارد بانک کرده‌اید، ثبت شده است و در صورت نیاز می‌توانید آن را به اسکناس تبدیل کنید.

شما نمی‌توانید به یک جسم فیزیکی یا حتی یک فایل دیجیتال اشاره کنید و بگویید «این یک بیتکوین است». بلکه، فقط اطلاعات مربوط به تراکنش ها بین آدرس‌های مختلف وجود دارد. هر تراکنشی که تا به حال انجام شده‌است در یک دفتر عمومی و توزبع شده گسترده به نام بلاک چین ذخیره می‌شود.

یک تراکنش در بیت کوین چه شکلی است؟

اگر مریم چند بیت کوین به علی بفرستد، این تراکنش حاوی سه نوع اطلاعات است :

  • یک ورودی: عدد بیتکوین هایی که مریم دارد.
  • یک مقدار: مقدار عددی بیتکوینی که مریم می‌خواهد به علی ارسال کند.
  • خروجی: خروجی آدرس بیتکوین علی است.

بیت کوین ها چگونه ارسال می‌شوند؟

برای ارسال بیتکوین، به دو چیز نیاز دارید: یک آدرس بیت کوین (کلید عمومی) و یک کلید خصوصی. آدرس بیت کوین به صورت تصادفی تولید می‌شود و یک دنباله ساده از حروف و اعداد است و می‌توانید آن را به اشتراک بگذارید. کلید خصوصی توالی دیگری از حروف و اعداد است، که در در واقع قلب کیف پول شماست و می‌توانید از آن برای بازیابی کیف پول در نرم افزارهای دیگر استفاده کنید. کلید خصوصی را نباید به کسی بدهید. اگر کسی کلید خصوصی شما را داشته باشد، دسترسی به کیف پول تان برایش آسان می‌شود.

آدرس بیت کوین را یک جعبه شیشه‌ای محکم در نظر بگیرد که همه می‌توانند محتویات آن را ببینند اما فقط با کلید خصوصی می‌توانند آن را باز کند و به محتویات دسترسی داشته باشند.

هنگامی که مریم قصد ارسال بیتکوین به علی را دارد، از کلید خصوصی خود برای امضای تراکنش ها استفاده می‌کند.

سپس آن‌ها را از کیف پول بیت کوین به شبکه گسترده بیتکوین می‌فرستد. در آن‌جا، ماینرهای بیتکوین ، تراکنش را بررسی می‌کنند و در یک بلاک از تراکنش‌ها قرار می‌دهند و در نهایت تراکنش تایید می‌شود.

چرا گاهی اوقات برای تایید تراکنشم باید صبر کنم؟

از آن‌جا که تراکنش شما باید توسط ماینرها تأیید شود، گاهی اوقات تا اتمام فرایند تایید باید منتظر بمانید. پروتکل اصلی بیتکوین طوری تنظیم شده است که ماین هر بلاک حدود ۱۰ دقیقه زمان می‌برد.

آیا تراکنش‌ها کارمزد دارند؟

گاهی اوقات بله، ولی نه همیشه.

کامزد تراکنش‌ها با استفاده از عوامل مختلف محاسبه می‌شود. برخی از کیف پول های آنلاین به شما اجازه می‌دهد کارمزد تراکنش را خودتان مشخص کنید. هر چه مقدار کارمزدی که مشخص می‌کنید بیشتر باشد، تراکنش شما زود‌تر تایید می‌شود. اما مطمئن باشید حتی بیشترین کامزد برای انتقال بیتکوین، از کارمزد سیستم‌هایی مثل پی پال و … کمتر است.

آیا تراکنش‌ها رسید دارند؟

رسید معمولا در بیتکوین کاربرد ندارد اما صرافی‌ها و کیف پول‌های آنلاین بعد از انتقال به شما نوعی رسید برای اثبات پرداخت می‌دهند.

آیا می‌شود بخشی از یک بیتکوین را ارسال کرد؟

بیتکوین‌ها قابل تقسیم شدن دارند. به دلیل قیمت بالای یک بیتکوین. معمولا از میلی بیت کوین استفاده می‌شود (هر بیت کوین مساوی است با ۱۰۰۰ میلی بیتکوین ). کوچکترین واحد بیتکوین ساتوشی است که هر بیتکوین برابر با ۱۰۰ میلیون ساتوشی است.

همچنین ببینید

ارز دیجیتال پالیگان (Polygon) چیست؟

ارز دیجیتال پالیگان – Polygon با نماد MATIC یکی از محبوب‌ترین رمزارزهای بازار است که …

تحلیل ارز دیجیتال

تحلیل ارز دیجیتال

تحلیل ارز دیجیتال به‌صورت روزانه، در راستای ارائه نمودار، سیگنال و انجام معاملات به‌صورت روزمره …

تحلیل ارز دیجیتال اتریوم

تحلیل اتریوم

بازار خرید و فروش و قیمت ارز دیجیتال با نوسانات زیادی که به همراه دارد …

تحلیل تتر

تحلیل تتر

تحلیل تتر امروز شنبه 7 دی

    اطلاعات شما با موفقیت دریافت شد.
    کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.